W tym roku w naszym plebiscycie tytuł Rolnika Roku zdobyli państwo Anna i Adam Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego koło Biłgoraja.
Głosujący mogli wybierać wśród dziewięciu kandydatur. Prezentowaliśmy rolników przedsiębiorczych, inwestujących w swoje gospodarstwa, przy wsparciu unijnych środków i korzystających z nowoczesnych technologii. Takich, z których można brać przykład. Oprócz państwa Ogorzałek to: Marek i Sławomir Zielonka, Artur Lemiecha, Eliasz Błaszczak, Mateusz Piątek, Marcin Sobczuk, Marcin Rudy, Michał Szaruga, Przemysław Duda.
W środę podczas uroczystej gali w hotelu Wieniawski podsumowaliśmy plebiscyt „Rolnik Roku”. Były gratulacje i podziękowania. Zwycięzcy – małżeństwo Anna i Adam Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego koło Biłgoraja otrzymali w nagrodę 10 tysięcy złotych.
– Często słyszeliśmy, że Lublin i Lubelskie to Polska B, ja bym powiedział raczej, że Polska R – rolnicza – mówił podczas gali Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego. – Nie jesteśmy regionem przemysłowym, a rolniczego charakteru nie zmienimy. Powinniśmy dmuchać i chuchać, na to, że taki potencjał mamy. Przykładem tego są nasi laureaci.
Już po raz trzeci w naszym plebiscycie prezentowaliśmy rolników przedsiębiorczych, inwestujących w swoje gospodarstwa, przy wsparciu unijnych środków i korzystających z nowoczesnych technologii. Takich, z których można brać przykład.
– Wy jesteście w grupie tych 24 tysięcy gospodarstw rolnych w Lubelskiem sposób 300 tysięcy, w których inwestuje się miliony – podliczał Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Wy jesteście wśród odważnych na wsi.
– Czasy kiedy najsłabsze dziecko zostawało na wsi dawno już minęły. Teraz, żeby być rolnikiem trzeba być wirtuozem – dodał Adam Rychliczek, dyrektor oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie.
W tym roku do plebiscytu „Rolnik Roku” mieliśmy zgłoszonych dziewięć kandydatur z powiatów – kraśnickiego, biłgorajskiego, lubelskiego, ryckiego, puławskiego i zamojskiego. Poza pojedynczymi zgłoszeniami rolników było małżeństwo oraz ojciec z synem.
15 062 głosów od Czytelników otrzymali Anna i Adam Ogorzałek z Czernięcina Poduchownego.
– Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa – podkreślał Adam Ogorzałek. Małżeństwo prowadzące gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego i produkcję mleka otrzymało 10 tys. zł. Nagrodę główną ufundowała Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna.
13 209 głosów dostali Marek i Sławomir Zielonka ze Słodkowa Trzeciego i zajęli drugie miejsce. Dla ojca i syna była nagroda niespodzianka w wysokości 3 tysiące złotych.
Michał Szaruga zdobył 3 857 głosów i zajął trzecie miejsce w naszym plebiscycie.
Oprócz nagród pieniężnych były też nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych partnerów.