Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

23 czerwca 2021 r.
13:44

Rośliny na kraśnickim rynku tak, ale wyłącznie w donicach

Na kraśnickim rynku ma być więcej zieleni. W centrum miasta mają pojawić się nowe rośliny, w tym winobluszcz trójklapowy, klon polny lub klon czerwony i morwa biała. Problem w tym, że drzewa, pnącza i trawy zostaną posadzone w donicach. Wszystko przez znajdujące się pod płytami relikty dawnej zabudowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Na rewitalizację rynku mamy już pozwolenie na budowę i zaczniemy ją, jak tylko zostanie rozstrzygnięty przetarg – zapowiada Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Prace inwestycyjne nie powinny powodować większych utrudnień w komunikacji, bowiem biegnąca przez środek rynku droga zostanie tylko wyremontowana z wykorzystaniem tej samej kostki. Zleciłem dodatkowo przystąpienie do zadań bezpośrednio związanych z rynkiem, czyli remont chodnika wraz z nową zielenią po stronie Urzędu Skarbowego oraz chodnika po stronie kościoła pw. WNMP, ale tę część chcemy skorelować z odnową ogrodzenia przez parafię.

Kraśnicki rynek jest wyłożony płytami granitowo-bazaltowymi. „Stan techniczny (nawierzchni - red.) jest bardzo dobry” – czytamy w dokumentacji projektowej. Chodniki i ulice dojazdowe do lokali usługowych są ułożone z kostki granitowej. „Wyjątek stanowi ciąg ulicy Tęczyńskich oraz droga przebiegająca przez centralną część rynku w kierunku północnego-wschodu na południowy-zachód, których nawierzchnia została wykonana z kostki bazaltowej.” W rynku znajdują się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnik z cegły kraśnickiej. Rosną drzewa, są też ustawione kwietniki i ławki. Teren jest oświetlony.

Zaplanowane przez urząd miasta prace (przy współudziale funduszy unijnych) mają spowodować, że na rynku będzie więcej zieleni. Plac będzie też bardziej uporządkowany. „Obecnie zagospodarowanie rynku nie jest atrakcyjne. Przestrzeń jest chaotyczna (…). Jednym z problemów jest mała ilość zieleni komponowanej. Istniejące drzewa iglaste są mocno przycięte od dołu, nie zacieniają placu wystarczająco” – czytamy w dokumentacji.

Prace, na które urzędnicy szukają obecnie wykonawcy, będą polegać m.in. na posadzeniu roślinności w donicach, dostawie i montażu: pergoli (5 szt.), pergoli z wiszącą ławka na sprężynach (3 szt.), ławek pod pergolami i na skwerku (8 szt.), a także dostawie i montażu donic: na drzewa (23 szt.), na pnącza (10 szt.) i na roślinność trawiastą (6 szt.).

Dlaczego donice? – Taka była sugestia wojewódzkiego konserwatorka zabytków, na wniosek którego w 2019 r. zostały przeprowadzone badania archeologiczne na rynku starego miasta – wyjaśnia burmistrz Kraśnika.

Głównym celem badań było sformułowanie wniosków i zaleceń konserwatorskich na potrzeby planowanego nowego zagospodarowania rynku. Wśród koncepcji była m.in. budowa fontanny, a także nasadzenia roślinności.

Wyniki przeprowadzonych dwa lata temu badań geofizycznych „wskazały na prawdopodobieństwo występowania w tym obszarze reliktów dawnej zabudowy (w tym m.in. dawnego ratusza, pręgierza i studni), co wymaga przeprowadzenia kompleksowych ratowniczych badań przedinwestycyjnych” – czytamy w opinii podpisanej przez dr Dariusza Kopciowskiego, lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Odkrycia pokazały bowiem, że „istnieje duża szansa natrafienia na relikty zabudowy z okresu wczesnego średniowiecza. Praktycznie pod całą nawierzchnią rynku spodziewać się należy obecności obiektów oraz warstw kulturowych z okresu funkcjonowania miasta średniowiecznego i nowożytnego” – zwracają uwagę autorzy dokumentacji projektowej.

Obecnie na szczegółowe badania urząd nie może sobie pozwolić. Ratusz odstąpił także od realizacji poprzedniego projektu, który zakładał znaczną ingerencję w strukturę podziemną m.in. poprzez budowę fontanny.

„Proponowane obecnie rozwiązania ograniczają się do montażu małej architektury tj. pergoli, ławek, donic z zielenią, ze zminimalizowaną do punktowych ingerencją w płytę rynku bez wymiany istniejącej nawierzchni” – czytamy w decyzji konserwatora.

– W przypadku nasadzeń ziemnych konieczne byłyby badania na szerszą skalę, wydłużenie czasu realizacji inwestycji i dodatkowe koszty – tłumaczy Wojciech Wilk. – Nie rezygnujemy jednak całkowicie z tego rozwiązania. Jeśli pozyskamy dodatkowe środki, to na rynku pojawi się jeszcze więcej zieleni.

Niewykluczone, że w nowej unijnej perspektywie miastu uda się zdobyć dofinansowanie, dzięki czemu będzie możliwa ekspozycja znajdujących się pod płytą rynku reliktów dawnej zabudowy miasta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium