Mniej było małżeństw i mniej rozwodów. Mniej też urodziło się dzieci. Dwukrotnie wzrosła natomiast liczba zgonów. Urząd Miasta Kraśnik podsumował pandemiczny 2020 rok.
Raport o stanie miasta Kraśnik za 2020 rok powstawał w szczególnym momencie – pisze na wstępie przygotowanego dokumentu burmistrz miasta, Wojciech Wilk. – Kilkanaście miesięcy temu rozpoczęła się, bezprecedensowa w najnowszej historii pandemia koronawirusa, która zakwestionowała wiele ogólnopolskich prognoz gospodarczych i społecznych, zmusiła wszystkie samorządy do rewizji stanu finansów publicznych i w dramatycznych okolicznościach zrewidowała nasze wyobrażenia o wydolności systemu opieki zdrowotnej. Kryzys wywołany COVID-19 nie minął i tak naprawdę nie możemy dziś powiedzieć, kiedy i czy w ogóle będziemy go mieć za sobą.
W kraśnickim raporcie (który przygotowuje co roku każdy z samorządów) znajdują się „najistotniejsze dane m.in. o finansach, stanie mienia komunalnego, inwestycjach i edukacji”.
– Rok 2020 to dla Kraśnika start dwóch najważniejszych projektów inwestycyjnych tej kadencji: rewitalizacji starej części miasta i budowy nowej krytej pływalni MOSiR – zaznaczył burmistrz. – Jednocześnie Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął budowę tzw. obwodnicy północnej miasta, GDDKiA kontynuuje budowę drogi ekspresowej S19, a PKP buduje nowy dworzec kolejowy. Nie będzie więc przesady w twierdzeniu, że – paradoksalnie – Kraśnik przezywa, w tym ciężkim okresie inwestycyjny boom: dzięki projektom realizowanym przez Miasto Kraśnik i inne podmioty.
W raporcie jest też mowa o mieszkańcach miasta, których nie tylko ubywa, ale też są coraz starsi, ponieważ „zdecydowanie rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym i maleje w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym”. Co może mieć negatywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości. „Pogłębia się również różnica liczby osób w wieku 20-24 i 60-64, co świadczy o braku zastępowalności kadry na rynku pracy” – czytamy w dokumencie, który miejscy radni będą omamiać na najbliższej sesji – 30 czerwca.
Od kilku lat maleje bezrobocie w mieście
„Udział zarejestrowanych bezrobotnych ogółem na 1000 mieszkańców w wieku produkcyjnym w latach 2009-2019 spadł o 34 proc.”. W przygotowanym raporcie są cytowane dane z Głównego Urzędu Statystycznego, według których w latach 2008-19 populacja Kraśnika zmalała o 3,96 proc., przy czym w tym samym okresie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym spadła o 18,08 proc., osób w wieku produkcyjnym zmalała o 13,32 proc., a osób w wieku poprodukcyjnym wzrosła o 29,91 proc. „Wszystko to powoduje nasilenie się problemów gospodarczych. „Kraśnik jak wiele innych miast, stoi przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest odwrócenie tego trendu”.