Green Velo” to tytuł nowej mapy rowerowej, która ma promować region. Dzięki niej już teraz planować można przyszłoroczne wyprawy.
Wydanie mapy to wspólna inicjatywa Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz zamojskiego oddziału PTTK zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego „Współpraca Procentuje”: na 2018 rok.
– Dlaczego zdecydowaliśmy się na projekt rowerowy wspólnie z LROT-em? Dlatego, że obserwujemy stały wzrost zainteresowania turystyką rowerową w mieście. Najlepiej widać to na przykładzie wypożyczalni rowerowej prowadzonej przez Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, które z roku na rok odnotowuje coraz więcej wypożyczeń. Można to również zauważyć przy zamojskich hotelach, niejednokrotnie widzieliśmy, że podjeżdża bus z turystami, a tuż za nim pojawia się kolejny – wiozący rowery – mówi Damian Miechowicz, prezes LOT i dyrektor wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość.
– Mody, które powstają na uprawianie różnego rodzaju turystyki, często są wygenerowane poprzez działania promocyjne. Na promocję szlaku Green Velo zostało wydanych 20 mln zł i to tak naprawdę wywołało ogromne zainteresowanie Roztoczem, Polesiem, a Polska jest postrzegana jako kraj przygotowany do uprawiania turystyki rowerowej – dodaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Lublinie.
Jak zauważa Przemysław Łączkowski, właściciel wypożyczalni rowerów w Zwierzyńcu, niektórzy rowerzyści trafiający szlakiem Green Velo na Roztocze chcą tylko pokonywać kilometry. Wielu łączy to jednak z noclegami i zwiedzaniem regionu. Dlatego szlak wygenerował liczne „atrakcje dodatkowe”, np. wypożyczalnie kajaków czy stoiska z daniami regionalnymi.
Wiele z nich, a także opisy gmin i największych atrakcji turystycznych, znaleźć można właśnie na nowej mapie rowerowej dostępnej m.in. w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu. Wydawnictwo prezentowane będzie także na przyszłorocznych targach turystycznych.