Prace budowlane mają się zakończyć w 2026 roku. Wówczas Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem sakralnym na świecie.
Sagrada Familia to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie. Podczas trwających już 136 lat prac, dokonał się niezwykły postęp technologiczny. Zapoczątkowana w XIX wieku budowa finalizowana jest z wykorzystaniem najnowszych technologii, specjalistycznych programów komputerowych, a trójwymiarowe wizualizacje pozwalają zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy.
Prace nad tą niezwykłą konstrukcją rozpoczęły się w 1882 roku. Najnowszy plan zakłada, że prace zakończą się w setną rocznicę śmierci Antonio Gaudiego, czyli w 2026 roku. Kiedy budowa zostanie zakończona, Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem sakralnym na świecie.
Pierwszym architektem Bazyliki Świętej Rodziny był Francisco de Paula Villar, od którego 31-letni wówczas Gaudi przejął projekt. Znacznie zmienił jego rozmiary, zaprojektował nową formę, która dotąd nie była stosowana. Gaudi poświęcił temu projektowi 43 lata pracy, a przez ostatnie 12 lat swojego życia pracował tylko nad nim. Do budowy wykorzystywany jest specjalny kamień. W trakcie prac sprawdzano już pięćdziesiąt różnych jego typów. Ważne są bowiem jego kolor, twardość i elastyczność, bo przy tak niezwykłej konstrukcji nie może być mowy o niedoskonałym materiale. Skalne bloki przygotowywane do wykorzystania przy tej budowie składowane są na obszarze równym powierzchni dwóch boisk piłkarskich.
Dokument „Sagrada Familia” prezentuje nie tylko szczegóły tego niezwykłego projektu architektonicznego, ale również ludzi, którzy pracują przy budowie. Kamera towarzyszy m.in. operatorom dźwigów, którzy codziennie zasiadają w swoich kabinach 140 metrów nad ziemią.
Premiera „Sagrada Familia” w sobotę, 8 grudnia, o godzinie 21 na kanale National Geographic.
(źródło: National Geographic)