Kiedy za oknem zimno i śnieg, trzeba postawić na żeberka. Ugotować rozgrzewający kapuśniak lub kwaśnicę, albo jeszcze lepiej upiec w piekarniku lub dusić długo w rondlu, aż będą rozpływać się w ustach. Ukoronowaniem pomysłów na żeberka będą regionalne żeberka w koronie.
Żeberka będą tak dobre, jak dobre będą żeberka – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Bar przy Witosa, który żeberkom poświęcił taki wierszyk: Są żeberka, jest wyżerka/Zapraszamy, adres znamy.
– W kuchni zawsze najważniejszy jest dobry produkt. Po świeże żeberka idziemy do małego sklepu mięsnego. Polecam te od schabu – dodaje Wołoszyn. Zawsze sprawdzianem jest zapach mięsa. Jeśli będzie lekko kwaśny lub stęchły, żeberka nadają się do kosza. Oprócz świeżych żeberek warto zwrócić uwagę na żeberka wędzone, na nich ugotujemy pyszny, rozgrzewający kapuśniak i kwaśnicę.
Kapuśniak na żeberkach
SKŁADNIKI: 25 dag kiszonej kapusty, 2 cebule, pół selera, 2 marchewki, 2 pietruszki, pół kg żeberek, 2 suszone grzyby, łyżka koncentratu pomidorowego, 6 jagód jałowca, listek, ziele, sól, pieprz, łyżeczka cukru, 1 łyżka masła, 2 łyżeczki mąki.
WYKONANIE: namoczone na noc grzyby zalać szklanką przegotowanej wody, ugotować. Obrane warzywa zalać wodą, dodać żeberka, przyprawy, ugotować. Miękkie warzywa wyjąć z wywaru. Posiekaną kapustę włożyć do rondla, zalać przecedzonym wywarem. Gotować 40 minut. Dodać pokrojone w paseczki grzyby, wywar z grzybów, mięso z żeberek. Pogotować, dodać pokrojone warzywa, koncentrat, sól i cukier na smak. Zaprawić zasmażką z masła i mąki. Zimowy kapuśniak najlepiej smakuje z kartoflami ze skwarkami podanymi na oddzielnym talerzu.
Kwaśnica po lubelsku
SKŁADNIKI: 50 dag wędzonych żeberek, 1 litr kwasu z kiszonej kapusty, garść suszonych grzybów. 5 łyżek mąki pszennej lub razowej, listek laurowy, 1 łyżeczka kminku, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka oleju lnianego, sól, pieprz, 1 kg ziemniaków.
WYKONANIE: grzyby namoczyć na noc. Kwas kapusty zagotować z litrem wody. Wrzucić wędzone żeberka, podzielone na kawałki, dodać grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. W garnuszku wymieszać mąkę z wodą, wlać na gotującą się zupę. Dodać listek laurowy, kminek i czosnek. Gotować 30 minut, minutach doprawić solą z pieprzem. W międzyczasie ugotować ziemniaki w mundurkach. Na talerzach ułożyć kawałki żeberek, wlać kwaśnicę, okrasić dobrym, wiejskim olejem. Osobno podać na talerzykach ziemniaki, okraszone cebulą przesmażoną na oleju. Uwaga, w kwaśnicy nie ma kiszonej kapusty, jest tylko w kapuśniaku. A teraz zalewajka na wędzonych żeberkach.
Zalewajka na wędzonych żeberkach
SKŁADNIKI: 1 kg ziemniaków, 50 dag wędzonych żeberek, włoszczyzna (bez kapusty), 1 łyżka oleju, 2 duże cebule, 6 ząbków czosnku, 6 suszonych prawdziwków, butelka białego barszczu, majeranek, pieprz, sól, świeży korzeń chrzanu.
WYKONANIE: żeberka ugotować z włoszczyzną. Grzyby namoczone na noc pokroić. Ziemniaki pokrojone w kostkę zalać wodą, dodać grzyby. Do gotujących się ziemniaków wlać wywar z wędzonych żeberek, żeberka obrać z kości, pokroić w kawałki, dodać do zupy. Wlać biały barszcz, zagotować, przyprawić solą, pieprzem, majerankiem i zmiażdżonym czosnkiem, okrasić przesmażoną cebulą. Na sam koniec nastrugać świeżego chrzanu. A teraz przepisy na żeberka.
Żeberka z rękawa
SKŁADNIKI: 4 żeberka od schabu, każde o długości 50 cm, konfitura śliwkowa, miód, mielony kminek, mielona kolendra, imbir, sól, pieprz.
WYKONANIE: żeberka „nasmacznić przyprawami”, natrzeć miodem, obłożyć konfiturą śliwkową, pozostawić na dobę w takiej marynacie. Upiec w rękawie w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza (45 minut). Dopiec 30 minut w temperaturze 130 stopni Celsjusza przez 30 minut. Podawać z pieczonymi ziemniakami, konfiturą śliwkową i obowiązkowo ćwikłą.
Żeberka z kwaśną kapustą
SKŁADNIKI: 75 dag żeberek, sól, biały pieprz, 30 g smalcu, 0,25 l. gorącej wody, 1 cebula, 1 liść bobkowy, 2 goździki, 2 jagody jałowca, pół szklanki mocnego ciemnego piwa, 50 dag duszonej kwaśnej kapusty.
WYKONANIE: naciąć kawałki żeberek ostrym nożem, mocno przyprawić sola i pieprzem. W dużym rondlu brytfannie rozgrzać smalec, obsmażyć żeberka, podlać gorącą wodą. Dodać połówkę cebuli z goździkami, drugą z listkiem laurowym, razem z jałowcem dodać do rondla. Wstawić do pieca w temperaturze 200 stopni na 2 godziny. Podczas pieczenia podlać resztą gorącej wody. Po godzinie pieczenia polewać żeberka piwem po wierzchu, dzięki czemu utworzy się chrupiąca skorka. Po upieczeniu sos z brytfanny przecedzić, dodać wody, polać żeberka na półmisku. Podawać z duszoną kwaśną kapustą i obsmażanymi ziemniakami z kminkiem.
Żeberka w koronie
SKŁADNIKI: 1 kg żeberek, 2 puszki przecieru pomidorowego, 1 łyżeczka chili, 3 łyżki miodu, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżeczka zmielonej gorczycy,, 1 łyżeczka ziaren gorczycy, 3 ząbki czosnku, pół łyżeczki mielonego imbiru, 1 mała cebula, 1 łyżeczka soli, 2 łyżki octu winnego, 1 papryka, 10 dag selera. Nadzienie:, 1 kg kapusty kiszonej, 1 opakowanie suszonych prawdziwków, 1 cebula, 2 czubate łyżki powideł śliwkowych, sól, pieprz, miód na smak, olej.
WYKONANIE: najpierw trzeba żeberka opłukać i osuszyć. Resztę składników wymieszać w dużej misie, włożyć żeberka, przykryć i odstawić na 24 godziny do lodówki. Wyjąć żeberka. Nie usuwać przypraw. Włożyć do specjalnego rękawa do pieczenia. Piec 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Kapusta z grzybami do korony. Namoczone na noc grzyby posiekać i ugotować w wodzie, której się moczyły. Ostudzić, pokroić w paski, wody spod grzybków nie wylewać. Opłukaną kapustę ugotować, odcisnąć, dodać grzybki, zeszkloną cebulkę, doprawić solą, pieprzem i miodem, podlać wodą z grzybów i zapiec w piekarniku. Wyjąć żeberka z rękawa. Ułożyć w kształcie korony. Do środka nałożyć farsz. Smacznego. (Autor: Regina Wróbel).