Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 stycznia 2023 r.
12:00

Sendłak czy powstańcy? Zamieszanie wokół nazwy skweru

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Październikowa uchwała radnych o nadaniu skwerowi im. Stefana Sendłaka została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego 7 listopada, a w życie weszła 14 dni później, więc póki co jest obowiązująca. W ostatni z inicjatywy radnego Kupczyka przy ul. Partyzantów stanęła tablica z informacjami przypominającymi zasługi patrona tego miejsca.
Październikowa uchwała radnych o nadaniu skwerowi im. Stefana Sendłaka została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego 7 listopada, a w życie weszła 14 dni później, więc póki co jest obowiązująca. W ostatni z inicjatywy radnego Kupczyka przy ul. Partyzantów stanęła tablica z informacjami przypominającymi zasługi patrona tego miejsca. (fot. Anna Szewc)

W październiku spory skwer przy ul. Partyzantów, jednej z głównych w Zamościu otrzymał imię Stefana Sendłaka. Ale jest możliwe, że teraz zostanie podzielony i jego większa część będzie upamiętniać Bohaterów Powstania Zamojskiego. Nie wszystkim się to podoba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jestem zdegustowany, bo ma dojść do unieważnienia uchwały oddającej cześć człowiekowi naprawdę wyjątkowo zasłużonemu dla Zamościa. Okazuje się, że jednostka, która tworzyła historię miasta, a była wymazywana z tej historii w czasach PRL, nic nie znaczy wobec ambicji posła PiS Sławomira Zawiślaka (jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, który wnioskował o nową nazwę – red.) – mówi wyraźnie poirytowany Janusz Kupczyk.

Ten opozycyjny, lewicowy radny już w 2021 roku wraz z czterema innymi wnioskował o nadanie imienia Stefana Sendłaka nowemu rondu u zbiegu ulic Krysińskiego, Sienkiewicza i Żdanowskiej. Ale wtedy mieszkańcy osiedla Promyk zdecydowali, że wolą, aby to skrzyżowanie otrzymało im. ppor. Stanisława Witeszczaka. Kupczyk wrócił do swojej inicjatywy w zeszłym roku, kiedy też w liście do Rady Miasta Zamość, przy okazji 80. rocznicy powstania „Żegoty”, o upamiętnienie Sendłaka zwrócił się lubelski IPN. We wrześniu mieszkańcy os. Planty pozytywnie zaopiniowali nadanie skwerowi przy ul. Partyzantów takiego imienia, a w październiku radni przypieczętowali to stosowną uchwałą.

Tymczasem okazuje się, że na najbliższą styczniową sesję przygotowane zostały nowe rozwiązania. Jedna z projektowanych uchwał zakłada, że imię Stefana Sendłaka miałaby nosić tylko niewielki fragment terenu, który wcześniej poświęcono mu w całości. Pozostała część, na mocy drugiej uchwały, miałaby zostać nazwana im. Bohaterów Powstania Zamojskiego.

– Tu już nie chodzi o powierzchnię, ale sam fakt wychodzenia z taką inicjatywą po tym, jak wcześniej decyzja w sprawie nazwania skweru zapadła – tłumaczy swoje oburzenie tą sytuacją Janusz Kupczyk.

Jak  udało się nam ustalić, wniosek ŚZŻAK o nadanie skwerowi nowej nazwy wpłynął do wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami UM Zamość 8 listopada, a więc przeszło tydzień po październikowej decyzji radnych. Poseł Sławomir Zawiślak przyznaje, że formalności zostały dopięte dopiero wtedy, ale też zdradza, że nieoficjalne, kuluarowe rozmowy na temat tego pomysłu prowadził wcześniej, tyle że niczym konkretnym one nie zaowocowały.

– Zapewniam, że intencją związku w najmniejszym stopniu nie jest negowanie zasług Stefana Sendłaka, ani pomniejszanie tej postaci, ale godne uczczenie naszych bohaterskich przodków, zarówno żołnierzy Armii Krajowej jak i Batalionów Chłopskich, którzy walczyli w Powstaniu Zamojskim – przekonuje Sławomir Zawiślak. I argumentuje, że fragment skweru przy ul. Partyzantów położony w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta, a także tuż przy pomniku żołnierzy AK i naprzeciw skweru Stanisława Mikołajczyka, gdzie znajduje się pomnik BCH, jest najlepszym do tego miejscem.

– Dziękuję bardzo mieszkańcom osiedla Planty, że pozytywnie przyjęli naszą inicjatywę (stało się to na zebraniu w grudniu – red.), a także wierzę, że podobnie do tematu podejdą radni Zamościa – podsumowuje Zawiślak.

Bo ostateczna decyzja jest rzeczywiście w rękach radnych. Przypomnijmy, że w październiku niemal jednogłośnie opowiedzieli się za upamiętnieniem Stefana Sendłaka na całości skweru. „Za” oddano wówczas 21 głosów, wstrzymali się tylko Dariusz Zagdański i Krzysztof Sowa.

Powstanie Zamojskie

Powstanie Zamojskie było odpowiedzią na przymusową niemiecką akcję wysiedleńczą z terenów Zamojszczyzny podjętą na przełomie 1942 i 1943 roku. W grudniu 1942 roku komendant główny Batalionów Chłopskich, po naradzie z komendantami obwodów w Biłgoraju, Zamościu i Hrubieszowie, rozkazał zmobilizować duże siły partyzanckie w lasach Puszczy Solskiej i rozpocząć kontratak przeciwko Niemcom. Wkrótce pod Wojdą doszło do pierwszej partyzanckiej bitwy w historii II wojny światowej, zaś największą batalię w obronie wysiedlanych stoczono 1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem. 22 lutego 1943 r. Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na Zamojszczyźnie, by wznowić latem, już głównie w pow. biłgorajskim. Zdaniem historyków, Powstanie Zamojskie miało duże znaczenie, jeśli nawet nie militarne, to na pewno moralne. Podtrzymywało bowiem ducha oporu i stanowiło punkt wyjścia do szeroko zakrojonych działań partyzanckich.

W ubiegłym roku, z inicjatywy zamojskiego oddziału ŚZŻAK w 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego, część uroczystości z tej okazji miała charakter centralny i odbyła się w Warszawie.

Stefan Sendłak

„Jest przykładem wrażliwego na kwestie społeczne człowieka zaangażowanego w okresie II RP w działalność polityczną, którą kontynuoował w okresie wojny. Po odzyskaniu niepodległości uczestniczył zarówno w protestach robotniczych w 1919 r., jak i w walce o obronę odzyskanej państwowości w szeregach Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej” – tak o Stefanie Sendłaku w liście kierowanym do radnych Zamościa pisał wiosną zeszłego roku dr hab. Jacek Romanek, naczelnik Oddziału Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa lubelskiego IPN.

Przypominał wówczas również działalność Sendłaka w Polskiej Partii Socjalistycznej w okresie międzywojennym, aktywność społeczną i fakt, że zasiadał on w radzie miasta Zamościa, a także współtworzył funkcjonującą do dziś Spółdzielnię „Robotnik”. Na początku okupacji Stefan Sendłak znalazł się wśród zakładników mających być gwarantem spokoju w podbitym przez Niemców mieście. Obawiając się aresztowania, wyjechał do Warszawy, gdzie angażował się w pomoc ludności żydowskiej, m.in. tworząc w 1942 roku Komitet Zamojsko-Lubelski Niesienia Pomocy Żydom, a rok później wszedł w skład Rady Pomocy Żydom Żegota. Bardzo skutecznie ratował m.in. Żydów z getta w Zamościu i Izbicy. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim. W czasach PRL był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. Zmarł bezpotomnie w 1978 roku, spoczął na cmentarzu Północnym w Warszawie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Lubisz sięgać po smaczne, a jednocześnie zdrowe napoje, jakimi są smoothie? Powinieneś wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, z jakich składników zostały przygotowane, ale również to, jak i w czym są przechowywane. Co powinieneś do tego wykorzystać?

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off. Przeciwnikiem KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off PLS 1. Ligi ChKS Chełm zmierzy się z KPS Siedlce. Początek w hali w Chełmie o godzinie 18

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium