Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Piłka nożna

6 czerwca 2008 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Kalendarium mistrzostw Europy

Od imprezy we Francji w 1960 r. do 2004 r. w Portugalii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1960 Francja

Pomysłodawcą zorganizowania rywalizacji, w której stawką miał być tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej w Europie, był Henri Delaunay - szef francuskiej federacji.

Niezbyt ciepło o owym pomyśle wypowiadali się: Włosi, Holendrzy czy sami Francuzi. Uznawali wówczas, że taka rywalizacja nie ma... żadnego sensu. Pierwsze ME odbywały się tylko na dwóch stadionach, a uczestniczyły w nich 4 drużyny. Finał został rozegrany w Paryżu na stadionie Parc des Princes. Medale wręczono piłkarzom na wieży Eiffla.

1964 Hiszpania

Do najciekawszego wydarzenia doszło jeszcze podczas eliminacji
do turnieju finałowego. Chociaż dzisiaj wydaje się to absolutnie niemożliwe, wówczas w eliminacjach Luksemburg wyeliminował Holandię.

W dodatku oba mecze odbyły się na w Kraju Tulipanów. W Amsterdamie było 1:1, a w Rotterdamie 1:2. Zwycięzcami Euro 1964 zostali jedyny raz w historii Hiszpanie, najwięksi przegrani wielu późniejszych turniejów.

1968 Włochy

Po raz pierwszy i ostatni w historii turnieju o tytule zdecydował powtórzony mecz. Bo najpierw, w kontrowersyjnych okolicznościach, Włochy zremisowały z Jugosławią 1:1. W powtórce gospodarze byli już lepsi. Pomogło pięć zmian w podstawowej jedenastce. Ówczesny regulamin w przypadku remisu nakazywał powtórne rozegranie jedynie finału. Pozostałe spotkania miały być rozstrzygane przez rzut monetą. Łut szczęścia zadecydował wtedy o półfinałowym zwycięstwie Włochów nad ZSRR.

1972 Belgia

Największą gwiazdą RFN był Gerd Muller. Jeden z najlepszych napastników w historii Niemiec dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w półfinale i swój wyczyn powtórzył w spotkaniu o złoto.

1976 Jugosławia

Do historii przeszedł rzut karny wykonywany przez Antonina Panenkę. Czeski piłkarz nie przestraszył się ogromnej presji i w serii jedenastek decydujących o tytule ośmieszył Seppa Meiera lekkim, technicznym uderzeniem w sam środek bramki.

1980 Włochy

Włoski turniej to dominacja "catenaccio”, czyli obrony za wszelką cenę. W całym turnieju padło zaledwie 27 goli. Aż sześciokrotnie (na 14 spotkań) padały remisy 0:0 lub 1:1.

Mistrzostwa we Włoszech rozpoczęły tradycję maskotek. W 1980 roku był nią Pinokio. Do historii ME przeszedł Jan Ceulemans. Belgijski napastnik strzelał gole w tym i trzech kolejnych turniejach. Jego pierwszą i ostatnią bramkę dzieliło 10 lat i 266 dni!

1984 Francja

Turniej Michela Platiniego. Francuz na własnych śmieciach w każdym spotkaniu wpisywał się na listę strzelców. W sumie zdobył 9 goli, najwięcej ze wszystkich turniejów.

Oprócz świetnej postawy Platiniego trzeba też zwrócić uwagę na eliminacje. Podczas nich Hiszpanie, aby awansować do finałów, potrzebowali zwycięstwa nad Maltą aż 11 bramkami. Wygrali ostatecznie 12:1!

1988 Niemcy

Ozdobą tego Euro był gol Marco Van Bastena zdobyty z woleja. Choć napastnik AC Milan zaczynał turniej jako... rezerwowy. W pamięci zapisali się także inni piłkarze zespołu Rinusa Michelsa: Ruud Gullit, Frank Rijkaard i Ronald Koeman.

1992 Szwecja

Najbardziej zaskakujący zwycięzca turnieju finałowego w historii. Dania została zaproszona do Szwecji dopiero po tym, jak ONZ nałożyła sankcje na Jugosławię.

Była to kara za działania wojenne na terenie Bośni. W ekipie "Plavich” aż roiło się wówczas od klasowych piłkarzy. Duńczycy przyjechali na imprezę bez przygotowań, prosto z urlopów.

1996 Anglia

Po raz pierwszy w historii w finałach udział wzięło 16 drużyn. Swoją premierę w 1996 roku miał także "złoty gol”. W myśl nowego regulaminu, bramka zdobyta w dogrywce od razu kończyła mecz. Właśnie w ten sposób rezerwowy Oliver Bierhoff rozstrzygnął finał Niemców z Czechami (2:1).

Od fazy pucharowej często o przejściu do kolejnej fazy decydowały rzuty karne.
Do wyłonienia zwycięzców dwóch ćwierćfinałów i obu meczów półfinałowych potrzebne były właśnie "jedenastki”.

2000 Belgia i Holandia

Po raz pierwszy zmagania zorganizowały dwa kraje. Francja zwycięstwo zawdzięczała Davidowi Trezeguet, który w 103 minucie meczu potężnym wolejem zdobył "złotego gola”.

W turnieju padły 84 gole, było na co popatrzeć. Bardzo słabo zaprezentowali się Niemcy. W trzech meczach zdobyli tylko jeden punkt i trafili do siatki rywali zaledwie raz. Z grupy nie zdołali wyjść także Anglicy.

2004 Portugalia

Sporo kontrowersji wzbudził grupowy pojedynek pomiędzy dwoma krajami skandynawskimi. Szwedzi i Duńczycy, aby zapewnić sobie awans, potrzebowali w ostatnim spotkaniu remisu 2:2. No i mecz zakończył się wynikiem... 2:2, po golu w 89 min.

Podczas turnieju w Portugalii padła najszybsza bramka w historii mistrzostw. Rosjanin Dmitrij Kiriczenko trafił do siatki Grecji już w 68 sekundzie meczu. Grecy za wygranie imprezy otrzymali od UEFA nagrodę w wysokości 14 milionów Euro.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

PKO BP EKSTRAKLASA
21. KOLEJKA

Wyniki:

Cracovia - Korona Kielce 1-1
GKS Katowice - Piast Gliwice 0-0
Górnik Zabrze - Radomiak Radom 3-2
Jagiellonia Białystok - Motor Lublin 3-0
Lech Poznań - Raków Częstochowa 0-1
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice 2-0
Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1-2
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3-0
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk

Tabela:

1. Lech 21 41 37-17
2. Jagiellonia 21 41 41-27
3. Raków 21 40 27-13
4. Legia 21 36 39-25
5. Pogoń 21 36 31-22
6. Cracovia 21 34 38-30
7. Górnik 21 34 30-26
8. Katowice 21 30 30-26
9. Piast 21 29 22-19
10. Motor 21 29 28-35
11. Widzew 21 26 26-33
12. Korona 21 23 18-29
13. Stal 21 22 22-28
14. Zagłębie 20 22 18-29
15. Radomiak 21 21 26-35
16. Puszcza 21 19 19-31
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 21 14 19-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!