Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Piłka nożna

6 czerwca 2008 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Kalendarium mistrzostw Europy

0 0 A A

Od imprezy we Francji w 1960 r. do 2004 r. w Portugalii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1960 Francja

Pomysłodawcą zorganizowania rywalizacji, w której stawką miał być tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej w Europie, był Henri Delaunay - szef francuskiej federacji.

Niezbyt ciepło o owym pomyśle wypowiadali się: Włosi, Holendrzy czy sami Francuzi. Uznawali wówczas, że taka rywalizacja nie ma... żadnego sensu. Pierwsze ME odbywały się tylko na dwóch stadionach, a uczestniczyły w nich 4 drużyny. Finał został rozegrany w Paryżu na stadionie Parc des Princes. Medale wręczono piłkarzom na wieży Eiffla.

1964 Hiszpania

Do najciekawszego wydarzenia doszło jeszcze podczas eliminacji
do turnieju finałowego. Chociaż dzisiaj wydaje się to absolutnie niemożliwe, wówczas w eliminacjach Luksemburg wyeliminował Holandię.

W dodatku oba mecze odbyły się na w Kraju Tulipanów. W Amsterdamie było 1:1, a w Rotterdamie 1:2. Zwycięzcami Euro 1964 zostali jedyny raz w historii Hiszpanie, najwięksi przegrani wielu późniejszych turniejów.

1968 Włochy

Po raz pierwszy i ostatni w historii turnieju o tytule zdecydował powtórzony mecz. Bo najpierw, w kontrowersyjnych okolicznościach, Włochy zremisowały z Jugosławią 1:1. W powtórce gospodarze byli już lepsi. Pomogło pięć zmian w podstawowej jedenastce. Ówczesny regulamin w przypadku remisu nakazywał powtórne rozegranie jedynie finału. Pozostałe spotkania miały być rozstrzygane przez rzut monetą. Łut szczęścia zadecydował wtedy o półfinałowym zwycięstwie Włochów nad ZSRR.

1972 Belgia

Największą gwiazdą RFN był Gerd Muller. Jeden z najlepszych napastników w historii Niemiec dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w półfinale i swój wyczyn powtórzył w spotkaniu o złoto.

1976 Jugosławia

Do historii przeszedł rzut karny wykonywany przez Antonina Panenkę. Czeski piłkarz nie przestraszył się ogromnej presji i w serii jedenastek decydujących o tytule ośmieszył Seppa Meiera lekkim, technicznym uderzeniem w sam środek bramki.

1980 Włochy

Włoski turniej to dominacja "catenaccio”, czyli obrony za wszelką cenę. W całym turnieju padło zaledwie 27 goli. Aż sześciokrotnie (na 14 spotkań) padały remisy 0:0 lub 1:1.

Mistrzostwa we Włoszech rozpoczęły tradycję maskotek. W 1980 roku był nią Pinokio. Do historii ME przeszedł Jan Ceulemans. Belgijski napastnik strzelał gole w tym i trzech kolejnych turniejach. Jego pierwszą i ostatnią bramkę dzieliło 10 lat i 266 dni!

1984 Francja

Turniej Michela Platiniego. Francuz na własnych śmieciach w każdym spotkaniu wpisywał się na listę strzelców. W sumie zdobył 9 goli, najwięcej ze wszystkich turniejów.

Oprócz świetnej postawy Platiniego trzeba też zwrócić uwagę na eliminacje. Podczas nich Hiszpanie, aby awansować do finałów, potrzebowali zwycięstwa nad Maltą aż 11 bramkami. Wygrali ostatecznie 12:1!

1988 Niemcy

Ozdobą tego Euro był gol Marco Van Bastena zdobyty z woleja. Choć napastnik AC Milan zaczynał turniej jako... rezerwowy. W pamięci zapisali się także inni piłkarze zespołu Rinusa Michelsa: Ruud Gullit, Frank Rijkaard i Ronald Koeman.

1992 Szwecja

Najbardziej zaskakujący zwycięzca turnieju finałowego w historii. Dania została zaproszona do Szwecji dopiero po tym, jak ONZ nałożyła sankcje na Jugosławię.

Była to kara za działania wojenne na terenie Bośni. W ekipie "Plavich” aż roiło się wówczas od klasowych piłkarzy. Duńczycy przyjechali na imprezę bez przygotowań, prosto z urlopów.

1996 Anglia

Po raz pierwszy w historii w finałach udział wzięło 16 drużyn. Swoją premierę w 1996 roku miał także "złoty gol”. W myśl nowego regulaminu, bramka zdobyta w dogrywce od razu kończyła mecz. Właśnie w ten sposób rezerwowy Oliver Bierhoff rozstrzygnął finał Niemców z Czechami (2:1).

Od fazy pucharowej często o przejściu do kolejnej fazy decydowały rzuty karne.
Do wyłonienia zwycięzców dwóch ćwierćfinałów i obu meczów półfinałowych potrzebne były właśnie "jedenastki”.

2000 Belgia i Holandia

Po raz pierwszy zmagania zorganizowały dwa kraje. Francja zwycięstwo zawdzięczała Davidowi Trezeguet, który w 103 minucie meczu potężnym wolejem zdobył "złotego gola”.

W turnieju padły 84 gole, było na co popatrzeć. Bardzo słabo zaprezentowali się Niemcy. W trzech meczach zdobyli tylko jeden punkt i trafili do siatki rywali zaledwie raz. Z grupy nie zdołali wyjść także Anglicy.

2004 Portugalia

Sporo kontrowersji wzbudził grupowy pojedynek pomiędzy dwoma krajami skandynawskimi. Szwedzi i Duńczycy, aby zapewnić sobie awans, potrzebowali w ostatnim spotkaniu remisu 2:2. No i mecz zakończył się wynikiem... 2:2, po golu w 89 min.

Podczas turnieju w Portugalii padła najszybsza bramka w historii mistrzostw. Rosjanin Dmitrij Kiriczenko trafił do siatki Grecji już w 68 sekundzie meczu. Grecy za wygranie imprezy otrzymali od UEFA nagrodę w wysokości 14 milionów Euro.

Pozostałe informacje

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

PKO BP EKSTRAKLASA
16. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1-0
Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 2-2
Lech Poznań - GKS Katowice 2-0
Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0-3
Legia Warszawa - Cracovia 3-2
Radomiak Radom - Stal Mielec 1-2
Raków Częstochowa - Korona Kielce 1-1
Zagłębie Lubin - Motor Lublin 1-2
Puszcza Niepołomice - Widzew Łódź

Tabela:

1. Lech 16 37 32-12
2. Jagiellonia 16 33 30-23
3. Raków 16 32 20-7
4. Cracovia 16 29 35-27
5. Legia 16 28 31-21
6. Pogoń 16 25 24-20
7. Górnik 16 24 20-17
8. Motor 16 24 24-28
9. Widzew 15 22 20-19
10. Piast 16 20 18-18
11. Katowice 16 19 24-24
12. Stal 16 18 16-20
13. Zagłębie 16 18 15-23
14. Korona 16 17 13-23
15. Radomiak 15 16 20-23
16. Puszcza 15 11 13-25
17. Lechia 16 11 17-31
18. Śląsk 15 10 13-24

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!