W niedzielę ulice Lublina będą należały do biegaczy. O godz. 9 rozpocznie się 4 PZU Maraton Lubelski
Tradycyjnie do pokonania będzie trasa o długości 42 km. W tym roku start i meta będą się znajdowały w nowym miejscu – na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zmiana związana jest z remontem Placu Litewskiego.
Organizatorzy liczą, że wreszcie pobity zostanie rekord frekwencji. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się już blisko 900 osób. Nadal są jednak wolne miejsca. W piątek i sobotę opłata startowa będzie wynosiła 120 zł i można jej dokonać wyłącznie gotówką w biurze zawodów.
– Jesteśmy pewni, że padnie rekord, jeżeli chodzi o całość wydarzenia, bo mamy wiele imprez towarzyszących. Spodziewamy się, że w sumie wystartuje w nich około dwóch tysięcy osób – mówi Maciej Pawelec z Fundacji Rozwoju Sportu, jednego z głównych organizatorów. I dodaje, jakie nowości zostały przygotowane w tym roku dla zawodników. – Najciekawszy, nawet na skalę kraju będzie chyba moment, kiedy biegacze będą finiszowali. Na metę będzie się wbiegało przez budynek Centrum Spotkania Kultur, od ulicy Skłodowskiej. Poza tym będzie mnóstwo imprez towarzyszących, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a w wydarzeniu będą mogły brać udział całe rodziny.
– Zbliżamy się do rekordu frekwencji. Wówczas do mety dotarło 817 biegaczy. Staramy się coraz bardziej uatrakcyjniać naszą imprezę, by zachęcić lublinian do biegania – dodał Piotr Kitliński, dyrektor 4. PZU Maratonu Lubelskiego.
W tym roku po raz pierwszy będzie można wystartować w Biegu Koziołka (10 km). Organizowane są także biegi: rodzinne, młodzieżowe i dla dzieci. W sumie można się spodziewać, że weźmie w nich udział ponad tysiąc osób.
Tradycyjnie PZU przygotowało akcję „Podziel się kilometrem”. Będzie ona działać już w sobotę od godz. 10 na Placu Teatralnym przed CSK. Każdy, kto odwiedzi strefę spróbuje pokonać, jak największy dystans. Od tego roku, PZU uruchomiło dodatkowo strefę dziecięcą z urządzeniami dedykowanymi dla najmłodszych. Za każdy przebiegnięty kilometr PZU przeznaczy 10 zł na Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Aby sfinansować zakup sprzętu rehabilitacyjnego trzeba „wybiegać” 700 km.
Biuro zawodów tym razem będzie się znajdowało na parterze budynku CSK i będzie czynne w różnych godzinach. W piątek od 10 do 18, a w sobotę od 10 do 21. W niedzielę w godz. 7-8.30 będzie otwarte dla uczestników 4 PZU Maratonu Lubelskiego i I Biegu Koziołka. Od 10 dla zawodników startujących w Bon Appetit Biegu Rodzinnym i od 11.20 dla wszystkich, którzy wezmą udział w Biegach Młodzieżowych.
4. PZU MARATON LUBELSKI W SKRÓCIE
Jak było do tej pory?
W pierwszej imprezie, która miała miejsce w 2013 roku wzięło udział 815 osób (726 mężczyzn i 89 kobiet). W Maratonie Lubelskim wystartowało 624 osoby (546 mężczyzn i 64 kobiety). W 3. PZU Maratonie Lubelskim biegało 624 osoby (560 mężczyzn i 64 kobiety). W zawodach numer jeden i dwa czasy poniżej trzech godzin osiągnęło jedynie po siedem osób. Znacznie lepiej było przed rokiem, kiedy tej sztuki dokonało aż 16 osób. Była w tym gronie jedna kobieta – Yulia Bairamova, wcześniej żadna pani nie mogła się pochwalić takim wynikiem.
Dwóch multimedalistów
Do tej pory dwóm zawodnikom udało się stanąć na podium maratonu więcej niż raz. Romuald Prószyński z Puław w pierwszej edycji zajął drugie miejsce, a w 2014 roku był trzeci. Z kolei Rafał Czarnecki dwa lata temu okazał się najlepszy, a w 2015 roku minął linię mety jako drugi.
Najstarsi biegacze
Najstarszym zawodnikiem, który pokonał trasę Maratonu Lubelskiego jest Słowak Novak William, który miał w tym czasie 71 lat. Mógł się on pochwalić rezultatem 4:13,29. Z kolei najstarsza kobieta, która dotarła do mety miała 59 lat. To Hanna Sypniewska, a trasę przebiegła w czasie 4:33,55.
Będą bili rekord Polski
Przy okazji Bon Appetit Biegu Rodzinnego uczestniczy spróbują pobić rekord Polski w ilości uczestników. Trasa liczy jedynie 421 m, a może w nim wziąć udział każdy: od dwóch miesięcy do 102 lat. Organizatorzy zachęcają, że można biec z rodziną lub przyjaciółmi. Dodatkowo dla najliczniejszej grupy przewidziano dodatkowa nagrodę w postaci sesji fotograficznej. Bieg prowadzony będzie częściowo po trasie maratonu, z metą w tym samym miejscu, w którym finiszują maratończycy. Liczy się obecność i dobra zabawa, a na mecie każdy jako zwycięzca odbierze pamiątkowy medal, oraz weźmie udział w losowania atrakcyjnych nagród m.in. laptopa. Udział w biegu jest bezpłatny.
Godziny startów
Miasteczko Małego Maratończyka, gdzie będzie można zostawić dzieci pod opieką animatorów rusza o godz. 9. Biegi W te Pędy dla przedszkolaków rozpoczną się o godz. 9.45 i kolejne grupy będą startowały, co 15 minut. Biegi młodzieżowe wystartują o godz. 11.05, a kolejne grupy będą rozpoczynały zmagania, co 5 minut. Bon Appetit Bieg Rodzinny ruszy o godz. 10.40.