Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

ŻUŻEL

24 września 2018 r.
16:16

Żużlowa Ekstraliga wraca do Lublina po 23 latach. Co to oznacza dla Motoru i miasta?

Bardzo dobry sezon zwieńczony ogromnym sukcesem – tak w dużym skrócie można podsumować wysiłki Speed Car Motoru Lublin w dotarciu na szczyt. „Koziołki” musiały jednak czasem zrobić krok w tył, żeby później ruszyć znowu do przodu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Awans do PGE Ekstraligi jest prestiżowy dla samej drużyny i jej historii, ale również dla miasta. Żółto-biało-niebiescy są kolejnym zespołem, który będzie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy klubowi uda się nawiązać do największego sukcesu w historii lokalnego żużla, czyli do srebrnego medalu Mistrzostw Polski z 1991 roku? To wie tylko on sam.

Cztery lata po tamtym sukcesie zespół musiał pożegnać się z I ligą i przez następne 23 lata nie powrócił do elity. Najbliżej tego osiągnięcia był w 2004 roku, kiedy to o awansie do – już wtedy – Ekstraligi decydowały baraże z ZKŻ Zielona Góra. Historia lubi zataczać koła, bo zespół z województwa lubuskiego musi bronić się przed spadkiem także i w tym roku. Wtedy jednak ta sztuka im się udała – zielonogórzanie przegrali w Lublinie 38:52, ale u siebie wygrali 59:31. Tamtą rywalizację pamiętają trener Dariusz Śledź i kapitan Daniel Jeleniewski.

Na początku lat 90. klub miał swoich bohaterów w osobach Hansa Nielsena, Leigh Adamsa, czy wspierających zespół nawet teraz Marka Kepy, Roberta Juchy i Dariusza Śledzia. Niedługo „na afisz” trafią nazwiska Andreasa Jonssona, Roberta Lamberta i Pawła Miesiąca. Ta trójka, przy wsparciu reszty ekipy, miała niebagatelny wpływ na to, jak zaprezentował się zespół podczas play-offów.

Na chwilę cofnijmy się jednak trochę dalej – w sezonie zasadniczym żółto-biało-niebiescy wygrali dziesięć spotkań, jedno zremisowali, a trzy przegrali. Porażki przyszły na tyle późno, że nie miały wpływu na pozycję Motoru w tabeli. Lublinianie byli liderem Nice 1. Ligi Żużlowej.

W półfinale play-off zmierzyli się z Lokomotivem Daugavpils. Zespół z Łotwy nie mógł i tak awansować do PGE Ekstraligi, więc był, niejako, na z góry straconej pozycji. Pod względem czysto sportowym również nie postawił się Motorowi. Finał z ROW Rybnik jest w pamięci kibiców na tyle świeży, że nie trzeba się nad nim rozpisywać.

Dlaczego warto wyróżnić właśnie Jonssona, Lamberta i Miesiąca? Szwed przez cały sezon był najpewniejszym punktem w składzie, co potwierdza tylko miejsce na szczycie zestawienia najlepszych zawodników na zapleczu PGE Ekstraligi. Brytyjczyk miał w pamięci swój słaby występ w decydującej fazie poprzedniego sezonu. Wyciągnął z tego konsekwencje i w najważniejszym meczu był jednym z liderów. Natomiast Miesiąc przez cały sezon musiał walczyć o swoją pozycję. Kiedy jednak przyszło do rywalizacji o najwyższą stawkę, to nie zamykał gazu. Do tego grona może jeszcze dołączyć Wiktor Lampart, który w swoim pierwszym pełnym sezonie święcił też triumfy razem z reprezentacją Polski oraz indywidualnie.

Każdy klub zmaga się jednak z jakimiś problemami i te nie omijały także Motoru. Zespół musiał poradzić sobie ze sporym kryzysem po wpadce alkoholowej Oskara Bobera. Junior wrócił na ostatnie spotkanie w tym sezonie i pokazał, że zależy mu na jeździe. Przedwcześnie z gry z powodu kontuzji wypadli kapitan Daniel Jeleniewski i młodzieżowiec Emil Peroń. Z urazem żeber do szpitala trafił też Joel Kling. Jest to tym bardziej pechowe, że do wypadku doszło w ostatnim biegu z udziałem młodego Szweda w rewanżu z ROW.

Budżety klubów żużlowych

Awans do PGE Ekstraligi oznacza, że Speed Car Motor Lublin będzie musiał powiększyć swój budżet. W tym sezonie, żeby spokojnie rywalizować w krajowej elicie, trzeba było dysponować kwotą na poziomie 7-8 milionów złotych. W ogólnym rozrachunku, tegoroczne budżety drużyn z najwyższej klasy rozgrywkowej dają sumę ponad 66 milionów złotych. To informacja oficjalna.

Najbogatszym klubem w Polsce jest Fogo Unia Leszno, która z 9,5 milionami złotych na koncie powalczy o miano najlepszej drużyny w kraju. Na drugim końcu stawki jest za to MRGARDEN GKM Grudziądz, który dysponował funduszami na poziomie niemal 6 milionów złotych.

Inaczej sprawa ma się w Nice 1. Lidze Żużlowej, gdzie tych pieniędzy jest zdecydowanie mniej. W sumie, według nieoficjalnych informacji, jest to kwota około 20 milionów złotych. Z tego finansowego tortu lubelscy działacze odkroili kawałek warty ponad 3 miliony złotych, co dało im miejsce w ligowym topie. Oprócz dodatkowych pieniędzy, Speed Car Motor Lublin będzie potrzebował także stadionu. Ten przy Alejach Zygmuntowskich nie spełnia wymogów PGE Ekstraligi.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

PGE EKSTRALIGA
14. KOLEJKA

Wyniki:

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin 43:47
Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław 52:38

Tabela:

1. Orlen Oil Motor Lublin 14 31 +162
2. Betard Sparta Wrocław 14 19 +30
3. ebut.pl Stal Gorzów 14 19 -37
4. Apator Toruń 14 15 -7
5. ZOOleszcz GKM Grudziądz 14 14 -58
6. Falubaz Zielona Góra 14 13 -33
7. Tauron Włókniarz Częstochowa 14 12 -50
8. Fogo Unia Leszno 14 11 -87

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!