UMCS i Uniwersytet Medyczny rozpoczęły już rejestrację kandydatów na studia w nadchodzącym roku akademickim. Pozostałe lubelskie uczelnie nabory rozpoczną w najbliższych dniach. W tegorocznej ofercie tradycyjnie nie brakuje nowości.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z rekrutacją wystartował jako pierwszy, już 1 kwietnia. Uniwersytet Medyczny rozpoczął ją 12 kwietnia. Po majówce rozpocznie się czas na zgłoszenia dla maturzystów zainteresowanych studiowaniem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (od 5 maja), Uniwersytecie Przyrodniczym (10 maja) oraz Politechnice Lubelskiej (17 maja). Sprawdziliśmy, jakie nowe kierunki w tym roku proponują kandydatom szkoły wyższe z Lublina.
UMCS
Największa lubelska uczelnia na studiach pierwszego stopnia oferuje cztery nowości. Jedną z nich jest geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe.
– To kierunek unikatowy, uruchomiony jako pierwszy o takim charakterze w kraju i drugi w Europie – podkreśla Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS. Absolwenci 3,5-letnich studiów inżynierskich na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej zdobytą w trakcie kształcenia teorię mają łączyć z umiejętnościami praktycznymi. – W szczególności będą przygotowani do wykonywania analiz środowiskowych, oceny zjawisk społeczno-ekonomicznych istotnych dla obronności, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, prowadzenia monitoringu środowiskowego, pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych przestrzennych, zarządzania dostawami surowców strategicznych, formułowania wniosków dotyczących atmosfery i hydrosfery na podstawie uzyskanych danych i własnych obserwacji, wykorzystania w praktyce instrumentów, technik geodezyjnych i materiałów kartograficznych.
Kolejna z nowości to italianistyka na Wydziale Humanistycznym. Studenci tego kierunku od podstaw będą mogli nauczyć się dwóch języków obcych: włoskiego i francuskiego. UMCS w tym roku po raz pierwszy proponuje także pedagogikę resocjalizacyjną oraz nauczanie fizyki i informatyki. Od 1 października uniwersytet może uruchomić także biobezpieczeństwo oraz techniki kryminalistyczne. W tych dwóch przypadkach potrzebna jest jeszcze zgoda Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Uniwersytet Przyrodniczy
Lubelska uczelnia przyrodnicza co roku ma nosa do nowości. W tegorocznej rekrutacji proponuje m.in. ekologię miasta. Jest to kierunek łączący wiedzę z planowania i projektowania urbanistycznego, biologii organizmów zamieszkujących obszary miejskie, problemy społeczne w miastach, różnorodność usług ekosystemowych, inteligentny wzrost, progresywne planowanie, proekologiczną ochronę przed szkodliwymi organizmami w przestrzeni otwartej i zamkniętej, racjonalne gospodarowanie wodą i odpadami oraz projektowanie.
– Biorąc pod uwagę wyzwania związane z negatywnymi zjawiskami, takimi jak ocieplanie się klimatu, zanieczyszczenie powietrza oraz styl życia sprzyjający wzrostowi stresu, coraz wyraźniej zauważalna będzie potrzeba rozwoju koncepcji miast ekologicznych – podkreśla Agnieszka Wasilak z Uniwersytetu Przyrodniczego. I dodaje, że absolwenci nowego kierunku mają mieć „holistyczne spojrzenie na miasto jako system ekologiczny”. Pozostałe tegoroczne nowości, jakie szykuje UP to analityka środowiskowa i przemysłowa oraz technologia biosurowców.
Pozostałe uczelnie
KUL coraz mocniej stawia na kierunki związane z medycyną. Po sukcesie uruchomionego w ubiegłym roku pielęgniarstwa, 1 października mają ruszyć studia z położnictwa.
Podobnej dziedziny dotyczy nowa propozycja Uniwersytetu Medycznego. To w pewnym sensie rozszerzenie dotychczasowej oferty, bo w tym roku uczelnia po raz pierwszy proponuje kandydatom studia pielęgniarsko-położnicze w języku angielskim.
Na sprawdzone kierunki stawia Politechnika Lubelska. Wśród 22 propozycji z tegorocznej oferty nie ma nowości.