Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 kwietnia 2021 r.
13:27

Lubelskie: Pierwszy taki kierunek studiów. Najlepsi zarobią nawet 30 tys. euro miesięcznie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
54 2 A A
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej (fot. Piotr Michalski)

Najlepsi mogą zarobić nawet 30 tys. euro miesięcznie. W Polsce wartość tego rynku sięga 43 mln zł. Mowa o e-sporcie. Potencjał tej dynamicznie rozwijającej się branży chce wykorzystać bialska filia Akademii Wychowania Fizycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na tej uczelni.

– Wyszliśmy z założenia, że skoro ten sektor rozwija się tak dynamicznie i ma szansę stać się jednym z wiodących kierunków gospodarki to należy się nim zainteresować i spróbować znaleźć niszę, w której możemy się wykazać jako uczelnia sportowa – tłumaczy dr Anna Bodasińska, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. – Jednocześnie chcemy uzupełnić proces kształcenia e–eksperta o elementy, które z jednej strony kompleksowo przygotują go do podjęcia zawodu w obszarze e–sportu, a z drugiej strony zagwarantują równowagę pomiędzy specjalistyczną e–rywalizacją a wszechstronnym przygotowaniem psycho–motoryczno–zdrowotnym w obszarze treningu sportowego – podkreśla prodziekan.

Z raportu "The game industry of Poland 2020", który powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że w Polsce gra już ponad 16 milionów użytkowników, a wartość rynku konsumenckiego to blisko 2,3 miliarda złotych, z czego e–sport generuje 43 mln zł.

–Na e–sport składają się profesjonalne rozgrywki w gry komputerowe czy konsolowe. Nie jest to tylko wciskanie guzików na kontrolerach, ale przede wszystkim to ludzie, którzy to tworzą – opowiada Maciej "Why" Stegienko ze środowisko graczy w Tekkena 7.

Był jednym z reprezentantów Narodowej Drużyny Esportu w ubiegłym roku. – To rywalizacja, adrenalina, ciągła chęć stawania się lepszym i przełamywania kolejnych barier. To właśnie te czynniki sprawiają, że z dnia na dzień coraz więcej Polaków zaczyna interesować się e–sportem. To już przestaje kojarzyć się z siedzeniem w piwnicy z kolegami i "przegrywaniem" wolnego czasu – przekonuje gracz esportowy.

Jego zdaniem, rynek wymaga jednak wsparcia profesjonalistów. – Potrzebni są nie tylko gracze, ale analitycy, trenerzy gamingowi czy komentatorzy gier – dodaje. Najlepsi gracze mogą zarabiać nawet od 20 do 30 tys. euro miesięcznie.

– Jest to na pewno sposób na zarabianie pieniędzy. W niektórych krajach gracz esportowy jest po prostu traktowany jako normalny zawód. W Polsce jest jeszcze wiele uprzedzeń – przyznaje Sebastian Kot, student z bialskiej filii AWF.

To on założył nieformalną drużynę esportową na uczelni. – To na pewno jest przyszłościowe. A nasz kierunek daje wiele możliwości nie tylko dla graczy, ale też trenerów czy organizatorów turniejów – zaznacza student trzeciego roku fizjoterapii. On sam specjalizował się w rozgrywkach League of Legends. – Granie to wysiłek intelektualny, ale potrzebna jest odskocznia od tego, jaką może być wysiłek fizyczny. Dlatego AWF jest dobrym miejscem do takich studiów – uważa Sebastian.

Ale gdy uczelnia ogłosiła, że będzie prowadzić rekrutację na taką specjalność, w sieci pojawiło się wiele głosów krytyki. "W tym przypadku zawsze wyśmiewana „turystyka” jest bardziej związana z AWF niż klikanie na komputerze. Sorry, ale to nie ma nic związanego ze sportem, a tym bardziej z AWF" – napisał jeden z internautów.

Władze filii AWF mają jednak w rękawie sporo argumentów. – Sukces w grach komputerowych zależy od tempa w jakim gracz nabędzie umiejętności czy kompetencje mentalne. W przypadku rywalizacji na poziomie zawodowym duże znaczenie nabiera kondycja fizyczna czyli odpowiednie przygotowanie motoryczne, psychomotoryczne, koordynacyjne – zaznacza Bodasińska.

Specjalność esportowa jest autorskim programem bialskiej uczelni. – Proponujemy pierwsze w skali krajowej 3–letnie studia pozwalające na uzyskanie dyplomu licencjata z zakresu e–sportu– podkreśla prodziekan.

W tworzeniu programu AWF wspierał wiodący ośrodek e–sportowy w Polsce, Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic.

Czego nauczy się student tego kierunku? – Absolwent będzie ekspertem w swojej branży. Zostanie kompleksowo przygotowany, nie tylko do czynnego udziału w rywalizacji w zakresie strategicznych, zręcznościowych i sportowych gier e–sportowych, ale przede wszystkim do promowania i organizowania przedsięwzięć e–sportowych oraz prowadzenia szkolenia e–sportowego – podkreśla Bodasińska.

Uczelnia brała też pod uwagę wymogi rynku pracy. – Sposobów na podjęcie pracy w tym obszarze jest mnóstwo, a miejsca w branży sporo – uważają władze AWF.

Na przykład? – Coraz większe i profesjonalnie prowadzone eventy e–sportowe stawiają wyzwania nie tylko dla zawodników, trenerów czy organizatorów. W ślad za tym potrzebni są trenerzy, właściciele drużyn e–sportowych, twórcy oprogramowania do walki z e–dopingiem, komentatorzy, eksperci w zakresie kwestii biznesowych – wymienia pani prodziekan.

Rekrutacja na ten kierunek ruszyła z początkiem kwietnia. Obecnie, na uczelni kształci się ok. 1200 studentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca.

Za zdrowie pań
foto
galeria

Za zdrowie pań

Weekend to czas, kiedy w Berecie rządzi prawdziwa zabawa. Zobaczcie naszą fotogalerię z weekendowych szaleństw z popularnego Beretu.

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium