Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.
Uczelnia techniczna na pierwszy rok planuje przyjąć ponad 1800 osób. W pierwszym naborze do przyjęcia zakwalifikowano 2,5 z 4 tysięcy kandydatów, którzy zgłosili się w elektronicznej rejestracji. A to nie koniec, bo wciąż trwa rekrutacja m.in. na inżynierię logistyki. To nowy kierunek, którego uruchomienie ogłoszono na początku lipca.
W trakcie trzyipółletnich studiów inżynierskich studenci mają zdobyć umiejętności związane z projektowaniem systemów i procesów logistycznych oraz rozwiązywaniem powstałych w nich problemach.
– Przedsiębiorcy oczekują profesjonalnie przygotowanej kadry, która potrafi minimalizować ryzyko popełniania błędów – mówi prof. Stanisław Skowron, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej.
Jak dodaje, absolwenci tego kierunku będą mogli liczyć na zatrudnienie praktycznie w każdej branży. Są poszukiwani głównie w handlu, usługach, spedycji i produkcji. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia będą mieli możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich z logistyki, zarządzania oraz zarządzania i inżynierii produkcji.
Zainteresowani mogą rejestrować się w uczelnianym systemie rekrutacyjnym do 20 lipca. Do tego dnia Politechnika Lubelska przedłużyła także nabór na siedem innych kierunków: elektrotechnikę, inżynierię środowiska, inżynierię odnawialnych źródeł energii, edukację techniczno-informatyczną, matematykę, inżynierię bezpieczeństwa oraz zarządzanie. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 24 lipca.
Prawdopodobnie pod koniec tygodnia dodatkową rekrutację ogłosi Uniwersytet Przyrodniczy.
– Do czwartku przyjmujemy dokumenty od osób, które zostały zakwalifikowane do przyjęcia na studia. Nowy nabór planujemy na kierunkach, na których nie zostaną wypełnione limity miejsc – mówi Agnieszka Wasilak z Działu Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej UP.
Nie należy się spodziewać, aby wśród oferowanych kierunków była weterynaria, która tradycyjnie cieszy się największym zainteresowaniem. O jeden indeks ubiega się tu dziewięć osób. Siedem osób przypada na jedno miejsce na biokosmetologii, która jest jedną z tegorocznych nowości. W sumie w uczelnianym systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się sześć tysięcy kandydatów – o ponad sto więcej niż przed rokiem.
Wzrosty liczby chętnych do rozpoczęcia studiów zanotowały UMCS i KUL. Obie uczelnie także czekają na potwierdzenie przez osoby zakwalifikowane chęci podjęcia nauki. Decyzje o uruchomieniu ewentualnych dodatkowych naborów jeszcze nie zapadły.