Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

12 grudnia 2019 r.
15:30

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka

Kiedyś „Dom Społeczno-Usługowy”, dziś znane wszystkim Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka. Historia, a zwłaszcza artystyczne i kulturotwórcze zjawiska powstałe w tym miejscu zainteresowały Agnieszkę Górę-Stępień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego Chatka Żaka jest instytucją wyjątkową?

– Jest miejscem, na które często nie zwracamy uwagi, jeżeli chodzi o architekturę budynku. Nie tylko pod tym względem jest wyjątkowe, ale także przez to co się tam działo i dzieje nadal. Pracowałam w niej przez jakiś czas kilka lat temu. Wtedy trafiłam na stare fotografie i zaczęłam się zastanawiać co się tu działo, skąd tłumy na tych zdjęciach. Zaczęłam szperać.

• Co wyjątkowego jest w architekturze tego budynku?

– Przechodzimy obok, nie mając pojęcia jaką jest bryłą architektoniczną. Widzimy jedynie prostokąt i szklany hall. Ja chciałam pokazać detal, a potem wejść do niego i opowiedzieć o nim przez pryzmat działań, które się tam odbywały. Samo wejście do budynku jest wyjątkowe. Podwinięty daszek - wszystko w oparciu o modernizm. Jak powiedziała Izabela Pastuszko, która jest historykiem sztuki „ten budynek to majstersztyk lubelskiego modernizmu”.

• Na początku Chatka Żaka funkcjonowała pod nazwą Dom Społeczno-Usługowy. Czy od początku miało to być miejsce dla studenckiej kultury?

– W założeniu właśnie takie miało być. W 1964 roku ukazał się nawet artykuł „Nieporozumienie wokół Chatki Żaka”. Studenci wiedzieli, że Chatka się buduje i buduje. Przez 3 lata funkcjonowała głównie jako stołówka, która w pewnym okresie wydawała ok. dwóch i pół tysiąca śniadań dziennie. Zdarzały się pojedyncze inicjatywy np. Teatr Gong 2.

Agnieszka Góra-Stępień, autorka projektu artystycznego "Dom Społeczno-Usługowy Chatka Żaka" (fot. Dominika Tworek)

• Jak wyglądała stołówka?

– Była czymś, co zwracało uwagę. Pojawił się w niej kolor żółty czy falisty sufit. Cała ściana stołówki była przeszklona i wychodziła na Park Akademicki, wówczas powstający Ogród Botaniczny. To było niezwykłe, że studenci jedzący obiad mogli obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Teraz takich restauracji jest pełno.

• Co interesującego działo się później wewnątrz Chatki Żaka?

– Na początku działał Zespół Tańca Ludowego i teatr Gong 2. W 1965 roku wyświetlono pierwszy film. Kino Chatki Żaka było miejscem szczególnym. W latach 70-tych powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” - tam pojawiały się filmy, których nie można było zobaczyć nigdzie indziej.

W latach 70-tych sztuka staje się dla studentów wyrazem buntu. W Lublinie odbywa się festiwal „Konfrontacje Młodego Teatru”. Zjeżdżają na niego wszystkie najważniejsze grupy teatralne z Polski. Lech Raczak nazwał Lublin lat 70-tych stolicą niezależnego teatru. Działalność teatrów w Chatce Żaka przerwał stan wojenny. Tuż przed jego wprowadzeniem studenci także tam strajkowali.

Są wspomnienia o tym miejscu całym w śpiworach.

• Szczególne jest też Radio Centrum.

– Tak. Powstało w 1953 roku i rozpoczęło nadawać z akademika. W latach 70-tych przeniosło się do Chatki Żaka. Zaczęło transmitować festiwale. Bardzo ważnym wydarzeniem był festiwal „Bakcynalia”. Wtedy nie było Internetu, Facebooka, nie tworzyło się wydarzeń i zapraszało znajomych, a kiedy była wywieszona kartka o sprzedaży biletów, rozchodziły się one momentalnie. W 1988 roku na „Bakcynaliach” wystąpiła Orkiestra św. Mikołaja.

Żeby wejść na „Bakcynalia” trzeba było mieć bilet, albo być wykonawcą. Więc założyli zespół. Nie dość, że Orkiestra św. Mikołaja zagrała, jej członkowie uczestniczyli w innych koncertach, to jeszcze mieli abonament na stołówkę.

• Dlaczego ważne dla pani było, by odtworzyć klimat tego miejsca?

– Chatka Żaka się zmienia. Właśnie trwa remont Sali Widowiskowej. Bardzo ważne jest dla nas i przyszłych pokoleń, żeby zachować pamięć o tym, co było i mieć jakieś odniesienie do tego, co jest teraz. Tym zajmuję się na co dzień w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Polecam stronę o kulturze Lublina: http://teatrnn.pl/kultura-lublina-po44/.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziewczynka odbiera skradziony rower

10-latka dała popalić złodziejom

Precyzyjne zgłoszenie pochodzące od 10-latki i szybkie działania świdnickich policjantów pozwoliły ustalić sprawców kradzieży dwóch rowerów. Obydwa jednoślady zostały skradzione dzieciom. Złodziej nie docenił dziewczynki z telefonem.

Disco forever!
foto
galeria

Disco forever!

Disco ponad wszystko, chciałoby się wykrzyczeć w sobotni wieczór. Zamiast krzyczeć można się wybrać do klubu Rzut Beretem, gdzie co weekend odbywają się imprezy z muzyką, którą lubicie najbardziej. Zobaczcie, co się działo podczas ostatnich imprez.

Już za 92 dni matura. Czas ucieka, egzamin czeka...
Dużo zdjęć
galeria

„Sobieski” hulał do białego rana  

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącym Jana III Sobieskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce. Zaczęli od poloneza skończyli na „disco”.

Jakub Karolak rozegrał w stolicy znakomity mecz

Świetny występ PGE Startu w Warszawie, Jakub Karolak błyszczał w starciu z byłym klubem

Wyjazd do Warszawy na mecz z Legią był wyjątkowy dla kilku zawodników PGE Startu oraz trenera Wojciecha Kamińskiego. Lublinianie w stolicy pokazali się z bardzo dobrej strony i pokonali rywali 88:76. Już do przerwy czerwono-czarni mieli w zapasie... 19 punktów. Gości do wygranej poprowadził Jakub Karolak, który zapisał na swoim koncie 21 "oczek".

Wyleczą dzieciom zęby za darmo

Wyleczą dzieciom zęby za darmo

Bus z dentystą na pokładzie znowu przejedzie przez Lubelszczyznę. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z opieki stomatologicznej.

Zamiast przejazdu przy Łomaskiej ma być tunel. PKP PLK raczej nie sypną milionami

Zamiast przejazdu przy Łomaskiej ma być tunel. PKP PLK raczej nie sypną milionami

Biała Podlaska zamierza likwidować kolizyjne przejazdy kolejowe. Liczy na wsparcie finansowe PKP PLK. Mieszkańcom zorganizowano konsultacje, ale nie wszystkim te rozwiązania się podobają.

Mieli narkotyki warte ponad 100 tys. złotych. Cztery osoby zatrzymane
galeria

Mieli narkotyki warte ponad 100 tys. złotych. Cztery osoby zatrzymane

Funkcjonariusze z Kraśnika zatrzymali cztery osoby podejrzane o handel narkotykami. Ujawniono niemal 2 kilogramy substancji odurzających, w tym amfetaminę, mefedron, marihuanę i MDMA.

Bawili się do rana. Studniówka ZS nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie
galeria
film

Bawili się do rana. Studniówka ZS nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie

W ten wieczór nie myśleli o nauce. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Oszustwo „na konsultanta bankowego”. Mężczyzna stracił 20 tysięcy złotych

Oszustwo „na konsultanta bankowego”. Mężczyzna stracił 20 tysięcy złotych

49-letni mężczyzna padł ofiarą oszustwa telefonicznego i stracił oszczędności. Przestępca, podając się za pracownika banku, nakłonił go do przekazania pieniędzy.

Tak się bawią dziewczyny
foto
galeria

Tak się bawią dziewczyny

"Girls just want to have fun"- to nie tylko nieoficjalny hymn wszystkich imprezowiczek, ale również cykl imprez w lubelskim klubie Helium adresowanych do Pań. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na imprezie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Festiwale dla smakoszy w Targach Lublin
galeria

Festiwale dla smakoszy w Targach Lublin

Kawa, czekolada, ramen, sushi i wiele więcej. W Lublinie odbywają się trzy festiwale, które przeniosą odwiedzających w różne zakątki kulinarnego świata.

Tragedia na granicy. Żołnierz odebrał sobie życie

Tragedia na granicy. Żołnierz odebrał sobie życie

W nocy z 1 na 2 lutego w trakcie operacji „Bezpieczne Podlasie” jeden z żołnierzy odebrał sobie życie. Sprawę będzie badać prokuratura i Żandarmeria Wojskowa.

Gasper Tratnik na debiut w Motorze Lublin trochę będzie musiał poczekać

Pech nowego bramkarza Motoru Lublin. Kontuzja wykluczy go z gry na kilka tygodni

Gasper Tratnik miał powalczyć o miejsce w bramce Motoru Lublin z Kacprem Rosą. Na razie nie będzie miał jednak takiej możliwości. Golkiper sprowadzony niedawno do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy doznał kontuzji – złamał kciuka. A to oznacza, że czeka go około dwóch miesięcy przerwy.

Były minister ujawnił notatkę CBA dotyczącą stadniny. Prokuratura wraca do sprawy z 2016 roku

Były minister ujawnił notatkę CBA dotyczącą stadniny. Prokuratura wraca do sprawy z 2016 roku

Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa w rządzie PiS ujawnił w 2016 roku notatkę z działań operacyjnych CBA dotyczących stadniny w Janowie Podlaskim. Prokuratura bada, czy on i inni urzędnicy państwowi nie przekroczyli wówczas swoich uprawnień.

Jak mała studniówka. Uczniowie SP 34 bawili się na balu ósmoklasisty
galeria

Jak mała studniówka. Uczniowie SP 34 bawili się na balu ósmoklasisty

Egzaminy ósmoklasistów rozpoczynają się w tym roku 13 maja, czyli tydzień po maturach z języka polskiego. Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie zorganizowali swoim pociechom Bal Ósmoklasistów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium