Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 czerwca 2022 r.
19:22

Od samorządu do Europy. Studencki Nobel dla kraśniczanina

10 0 A A
(fot. Archiwum prywatne)

– Samorząd, jako ta wspólnota, w której jesteśmy na co dzień i najwięcej o niej wiemy, to z tego powodu najwięcej możemy w niej zmienić, ale też wiele się nauczyć – ROZMOWA z Pawłem Bącalem, pochodzącym z Kraśnika studentem prawa i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz absolwentem studiów z zakresu stosunków międzynarodowych na UW, który zdobył Studenckiego Nobla w dziedzinie nauk społecznych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Znalazłem informację na stronie III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, gdzie pan się uczył, że jest pan typem osoby, która zapisuje sobie codziennie swoje cele, a potem sprawdza, czy udało się je zrealizować. Ta taktyka zdaje egzamin?

– Tak. To jest coś, co praktykowałem już wtedy i z racji tego, że to się sprawdzało, to kontynuuję to. Z jednej strony to bardzo ułatwia organizację pracy, a z drugiej, kiedy się spojrzy po jakimś czasie na taką listę i się to wszystko odhacza z pozytywnym wynikiem, to jest satysfakcja i oczywiście motywacja do dalszej pracy.

• Co pan sobie w takim razie zaplanował do zrobienia w trakcie studiów i co udało się zrealizować?

– Wydaje mi się, że działalność naukową zawsze miałem z tyłu głowy, trochę zainspirowany tym, co robiłem już w liceum. Wziąłem czynny udział w swojej pierwszej konferencji naukowej na I roku studiów. W trakcie studiowania moje cele się zmieniły, bo wcześniej wiązałem swoją przyszłość z prawem i w tym kierunku zamierzałem kontynuować swoją aktywność naukową. W pewnym momencie, między innymi dzięki współpracy z prof. Piotrem Tośkiem z Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doszło do przewartościowania i stwierdziłem, że jednak bardziej atrakcyjna pod względem naukowym będzie kontynuacja rozwoju właśnie w tę stronę. Obecnie mam na koncie kilkanaście artykułów naukowych w polskich oraz międzynarodowych czasopismach, a także ponad 20 referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych różnego szczebla.

• W kręgu pana zainteresowań są sprawy międzynarodowe. Można powiedzieć, że obecnie dużo się dzieje na tym polu...

– W kwestiach międzynarodowych zajmuję się, przede wszystkim, Unią Europejską. Staram się badać kwestie demokracji w Unii, czy to funkcjonuje, czy nie, jak Unia stara się zachęcać swoich obywateli do partycypacji w tym procesie politycznym. Drugi obszar moich zainteresowań to funkcjonowanie samorządu terytorialnego na poziomie europejskim. Jest jeszcze obszar samorządu terytorialnego jako takiego, tutaj chodzi o perspektywę prawną, też w zakresie partycypacji społecznej. Te obszary, chociaż mogą się wydawać różnorodne i rozrzucone, to mają ze sobą punkt wspólny.

• W części swoich prac naukowych przygląda się pan temu, jak młodzież może funkcjonować w samorządach. Sam był pan posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży oraz wicemarszałkiem Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Czy młodzi ludzie powinni się interesować tymi swoimi "małymi ojczyznami"?

– Dla mnie to jest w pewien sposób oczywiste, czy to z powodu moich własnych doświadczeń, ale też patrząc z takiego naukowego punktu widzenia. Samorząd, jako ta wspólnota, w której jesteśmy na co dzień i najwięcej o niej wiemy, to z tego powodu najwięcej możemy w niej zmienić, ale też wiele się nauczyć. Gdybyśmy chcieli działać na wyższych etapach, to doświadczenie samorządowe będzie bardzo pomocne. Kto wie, może tak jak w moim przypadku stanie się tak, że dla kogoś taka działalność społeczna będzie impulsem do podjęcia działalności naukowej.

• Z perspektywy czysto praktycznej, dlaczego powinniśmy się interesować naszym najbliższym otoczeniem?

– To nas najbardziej dotyczy. Każdego dnia funkcjonujemy w jakimś najbliższym nam środowisku. W związku z tym mamy najwięcej wiedzy i efektywniej możemy brać udział w jakimś procesie decyzyjnym. Jest to też stosunkowo najprostsze – na przykład, o wiele łatwiej jest wziąć udział w lokalnych konsultacjach społecznych czy posiedzeniu Młodzieżowej Rady Miasta w naszym mieście niż w ogólnokrajowym czy międzynarodowym przedsięwzięciu. Te też są cenne, ale łatwiej jest to zrealizować lokalnie pod względem skuteczności i kontroli, czy to, co powiedzieliśmy, zostało zrobione.

• Uczestniczy pan w ciekawym grancie – "Rediscovering the New Europe". To zbieranie doświadczeń z funkcjonowania Wspólnoty Europejskiej w przeszłości i analizowanie, jakie możliwości stwarza ona w przyszłości?

– W pewnym sensie tak, ale ten projekt przyjmuje pewną szczególną perspektywę – skupia się na tym, niestety, jeszcze istniejącym podziale pomiędzy Wschodem a Zachodem, między tzw. nową a starą Europą. Stara się, na podstawie tych doświadczeń, różnych wskazówek, pomysłów, rozwiązań, wypracować takie narzędzia, przede wszystkim dydaktyczne, żeby uczyć następne generacje studentów i nie powielać stereotypu takiego podziału, tylko działać na rzecz wspólnego zrozumienia. Bez tego żadnej demokracji na poziomie unijnym mieć nie będziemy.

• Istotne jest dla pana zdobycie Studenckiego Nobla?

– Myślę, że tak. To jest pewne podsumowanie mojej dotychczasowej działalności, tych konferencji, wszystkich publikacji. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie były takie momenty, że nie chciało się tego robić – i pewnie jeszcze będą. Natomiast mając taką statuetkę na półce i patrząc, co się udało zrobić do tej pory, będzie to motywacja, żeby odsunąć negatywne myśli i robić swoje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej
AAAMechatronika zatrudnię
galeria

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej

55 firm i instytucji kusiło studentów Politechniki Lubelskiej praktykami, stażami i pracą. Tak było dziś, 19 listopada, na XXIV Targach Pracy "Inżynier na Rynku Pracy".

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

W pierwszym meczu 1/16 finału CEV Volleyball Challenge Cup 2025 Bogdanka LUK Lublin pokonała Maccabi Tel Awiw 3:0. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w środę, także w Lublinie.

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie
RAPORT: Pieniądze i problemy

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku puławska grupa kapitałowa skupiona wokół Zakładów Azotowych zaliczyła spadek przychodów z 3,4 do niecałych 2,6 mld zł. Strata netto za ten okres wyniosła 484 mln zł. Zarząd spółki, jak i całej Grupy Azoty, stawia sobie jasny cel: powrót na drogę do rentowności, cięcie kosztów i skupienie się na kluczowym biznesie.

Może akurat ktoś będzie potrzebował 15 terminali VolP Polycom oraz dwóch modułów sekretarskich Polycom IP BEM?
DO BIURA I WARSZTATU

Wojsko sprzedaje opał, beczki, opony i mnóstwo części

Części są na przykład do Autosana, Jelcza i Nysy. Jest też pakiet 1398 łożysk, I dużo drewna. Są kserokopiarki i flety. Lubelski oddział Agencji Mienia Wojskowego szykuje nowy przetarg i poleca go zwłaszcza mechanikom.

Galeria Podlaska
BIAŁA PODL:ASKA

Jest zgoda konserwatora, są wybrani projektanci. Szykują remont Galerii Podlaskiej

Projektanci wezmą za swoją pracę 91 000 złotych. W planach jest gruntowny remont, wymiana dachu i trochę rozbiórki.

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą
NA TROPIE
21 listopada 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą

W czwartek, 21 listopada, o godzinie 18 w Studio im. Zbigniewa Stepka rozpocznie się spotkanie z jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce: Maciejem Siembiedą.

Landman: Negocjator
DO ZOBACZENIA
film

Landman: Negocjator. Szczęście, platformy wiertnicze i premiera (wideo)

Billy Bob Thornton, Demi Moore, Jon Hamm, Andy Garcia i Michael Peña – taka obsada może zachęcić. A czym jeszcze kusi serial Landman: Negocjator, który za chwilę będzie miał premierę?

Filip Luberecki z Motoru Lublin strzelił we wtorek gola Angligom
film

Filip Luberecki z Motoru Lublin zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Anglią

Kolejny mecz w ramach Elite League i kolejny występ w reprezentacji Polski do lat 20 Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin. Tym razem lewy obrońca żółto-biało-niebieskich rozegrał 45 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Anglią i to on wpisał się na listę strzelców. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Puławach.

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie

Kinga Wołoszyn uczestniczka 15. edycji The Voice of Poland była gościem (Nie)Wyparzonej Gęby. W programie zapytaliśmy o wrażenia i emocje jakie jej towarzyszyły podczas programu, o współpracę z Michałem Szpakiem oraz jakie rady od niego otrzymała. Zapytaliśmy też od czego zaczęła się jej przygoda z muzyką oraz jakie ma dalej plany.

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach
UCIECZKA

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach

Takie sytuacje nie zdarzają się często. W poniedziałek rano kierowca volvo na widok policji zaczął uciekać. Potem porzucił auto i... zniknął. Szukali gop policjanci z Puław, Kurowa i Lublina. nie pomógł też pies tropiący. Kierowcy do tej pory nie udało się schwytać.

Jarosław Milcz zdobył w tym sezonie dla Lublinianki 17 goli

Jarosław Milcz z Lublinianki prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców IV ligi

Po zakończeniu rundy jesiennej na czwartoligowych boiskach sprawdzamy, jak wygląda klasyfikacja najlepszych strzelców. Na półmetku sezonu 24/25 na czele znajduje się Jarosław Milcz z Lublinianki. „Jaro” wystąpił tylko w 14 meczach ligowych, a mimo to zapisał na swoim koncie 17 goli.

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie
BIAŁA PODLASKA

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie

Stary beton będzie zerwany. W to miejsce drogowcy ułożą nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Ruszyła przebudowa ulicy Krzywej.

Farming Simulator 25
TRAKTORY I KOMBAJNY
film

Farming Simulator 25: Dwa miliony. Tyle osób kosi zboże w listopadzie (wideo)

12 listopada premierę miała gra Farming Simulator 25. Teraz twórcy chwalą się liczbami. I mają czym się chwalić.

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta
WSPARCIE i OBECNOŚĆ

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta

W święta Bożego Narodzenia samotność w sposób szczególny dotyka seniorów. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ma pomysł, jak temu zaradzić. Każdy może z niego korzystać.

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS

Dystrybucja energii i transformacja energetyczna. Magazynowanie energii i przekaźniki zabezpieczeniowe. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS; jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych sektorowi energetycznemu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium