Zamiast tradycyjnych dni otwartych, wydarzenia organizowane wirtualnie. Mimo utrudnień wynikających z pandemii, lubelskie uczelnie szykują się do rekrutacji na nowy rok akademicki. Nie brakuje nowych kierunków studiów, choć jest ich mniej, niż w ostatnich latach.
Już 1 kwietnia internetową rejestrację kandydatów rozpocznie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Największa lubelska uczelnia rozpoczęła już kuszenie potencjalnych nowych studentów. W ubiegłym roku organizowany zazwyczaj w marcu dzień otwarty został odwołany w ostatniej w chwili w związku z rozpoczynającą się wówczas pandemią koronawirusa. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną już wcześniej wiadomo było, że i tegoroczne wydarzenie promujące uczelnianą ofertę nie odbędzie się w dotychczasowej formule i zostanie przeniesione do internetu. W sposób wirtualny maturzystom prezentują się poszczególne wydziały.
– Podczas Wydziałowych Drzwi Otwartych kandydaci oraz inne osoby zainteresowane mogą zapoznać się z ofertą kształcenia wszystkich wydziałów. Cykl obejmujący 12 spotkań rozpoczął się 4 marca i potrwa do końca kwietnia. W trakcie kilkunastu webinarów kandydaci mogą połączyć się z przedstawicielami naszej uczelni, przespacerować po kampusie oraz zobaczyć, jak wygląda życie studenckie – mówi Magdalena Drwal z Centrum Prasowego UMCS.
Uniwersytet w tym roku zaoferuje blisko 80 kierunków oraz 250 specjalności. W ofercie studiów pierwszego stopnia znajdzie się jedna nowość: PR i zarządzanie informacją.
12 kwietnia z naborem wystartuje Uniwersytet Medyczny. Uczelnia od kilku lat stawia na sprawdzoną ofertę, ale w tym roku pojawi się jedna nowa propozycja. To studia pielęgniarsko-położnicze w języku angielskim. W maju odbędą się kilkudniowe dni otwarte, także w formie zdalnej.
Od 5 maja w internetowym systemie będą mogli zarejestrować się kandydaci na KUL. – W ramach kampanii rekrutacyjnej organizować będziemy Wirtualne Dni Otwarte, w ramach których odbędą się KULuary Kierunków KUL. Termin to 14-16 kwietnia. Podczas nich wykładowcy, studenci w formie on line zaprezentują poszczególne kierunki, omawiając ich charakter, perspektywę zawodową, wymagania, możliwości rozwoju i działania w organizacjach uniwersyteckich – informuje Monika Stojowska, rzeczniczka najstarszego lubelskiego uniwersytetu.
Tradycyjnie pod względem nowości aktywny jest Uniwersytet Przyrodniczy. W tegorocznej ofercie znajdą się trzy nowe kierunki: analityka środowiskowa i przemysłowa, ekologia miasta oraz technologia biosurowców i biomateriałów. Nabór ruszy 10 maja.
Jako ostatnia z lubelskich uczelni, 17 maja, nabór rozpocznie Politechnika Lubelska. – Elektroniczna rejestracja kandydatów zakończy się 9 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura, tutaj można aplikować do 20 czerwca – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL. Uczelnia na 22 kierunkach studiów stacjonarnych pierwszego stopnia przygotowała ok. dwa tysiące miejsc.