Jak co roku uczelnie prześcigają się w pomysłach na przyciągniecie nowych studentów. Natychmiast reagują na trendy i zapotrzebowanie na rynku pracy tworząc nowe kierunki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków (studia I i II stopnia oraz magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz ponad 250 specjalności na 13 wydziałach uczelni.
UMCS proponuje kandydatom zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jak zaznacza uniwersytet, kierunki o określonej renomie, wzbudzające zaufanie kandydatów na studia.
UMCS reaguje jednak na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie na rynku pracy. Z tego powodu oferta uczelni została wzbogacona o trzy nowe kierunki studiów. W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 znajdą się następujące nowości:
- Technical Physics (fizyka techniczna) – inżynierskie studia I stopnia prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze – studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Ekonomicznym
- e-Edytorstwo i techniki redakcyjne – studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Filologicznym
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Nowy kierunek to psychologia, przygotowująca przede wszystkim do pracy w ochronie zdrowia. Kierunek powstał w odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie specjalistów psychologów przygotowanych do pracy klinicznej.
Na kierunku będzie mogło kształcić się 30 studentów. W programie nauczania szczególną uwagę zwrócono na przedmioty kliniczne i kontakt z osobami chorymi. Jak informuje uczelnia, psychologia jest kierunkiem unikalnym, a wsparcie psychologiczne wpisuje się w znaczną część programów terapeutycznych. Kierunek, zdaniem uczelni, posiada trzy ważne atuty. Pierwszym jest dostęp do bazy klinicznej, czego nie posiada żaden inny uniwersytet. Drugim wykwalifikowana kadra, zdolna przekazać swoim studentom doświadczenie kliniczne. Trzecim atutem, a zarazem elementem innowacyjności jest dostęp do Centrum Symulacji Medycznej.
Politechnika Lubelska
Studenci Politechniki Lubelskiej od przyszłego roku akademickiego będą mogli zdobyć kompetencje zawodowe w zakresie podstaw projektowania, wytwarzania i eksploatacji nowoczesnych pojazdów samochodowych, lekkich statków powietrznych oraz doboru podzespołów i ich montażu.
To wszystko oferuje im nowopowstały kierunek Inżynieria pojazdów. Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone będą stacjonarnie na Wydziale Mechanicznym. Absolwenci zostaną przygotowani do udziału w realizacji prac badawczo-rozwojowych i wdrażania ich wyników. Szczególnie w zakresie nowoczesnych rozwiązań w inżynierii pojazdów, a także nadzorowania eksploatacji pojazdów.
Kierunek otwiera przed studentami możliwość pracy na wielu stanowiskach, m.in. jako: konstruktor, projektant, technolog, integrator systemów, inżynier ds. testów, inżynier-mechanik obsługi technicznej, inżynier ds. sprzedaży (doradcy technicznego) oraz doradca serwisowy. Politechnika zaznacza, że absolwenci po ukończeniu studiów mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej, zajmujących się m.in. produkcją podzespołów i części samochodowych, sprzedażą i serwisem pojazdów, a także w branży lotniczej. Posiadane kompetencje umożliwiają im również podjęcie pracy zawodowej w biurach projektowych.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
KUL od nowego roku akademickiego, jako trzecia uczelnia w Polsce, uruchomi kierunek Sztuczna inteligencja. Zajęcia będą koncentrować się na praktycznych umiejętnościach programistycznych, związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji.
Nowe studia z zakresu Sztucznej Inteligencji będzie mogło podjąć 36 osób. Kierunek ma przygotować absolwentów do podjęcia pracy w charakterze programistów i specjalistów w zakresie projektowania systemów inteligentnych, a także oceny ich przydatności. Absolwenci uzyskają bardzo konkretne kompetencje zawodowe, dzięki którym będą mogli m.in. tworzyć proste i złożone programy komputerowe do rozwiązywania problemów związanych z AI (z ang. Artificial Intelligence). Zdobędą równie kompetencje analityczno-informatyczne takie jak programowanie w języku skryptowym Python oraz w języku R.
Jak podają twórcy kierunku, studia z zakresu sztucznej zapewnią studentom możliwość uzyskania umiejętności korzystania ze specjalistycznych narzędzi programistycznych w zakresie automatyzacji rozumowań, reprezentacji wiedzy, maszynowego uczenia się i przetwarzania języka naturalnego.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
W ofercie uczelni jest ponad 50 kierunków studiów. Kilkanaście z nich to kierunki unikatowe, które można studiować tylko i wyłącznie na UP. Od nowego roku akademickiego UP przygotowało cztery nowe kierunki:
- Inżynierię ekologiczną – studia przygotowujące do działalności mającej na celu poprawę jakości środowiska, zachowanie bioróżnorodności i zrównoważony rozwój. Studenci uzyskają wiedzę z obszaru nauk rolniczych, przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych, niezbędną do rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania, oceny, odnowy, ochrony i wzbogacania ekosystemów.
- Gospodarkę obiegu zamkniętego – kierunek o charakterze inżynieryjno-technicznym, przygotowujący absolwentów w zakresie wykorzystania wiedzy oraz procesów inżynierskich do wprowadzenia i monitoringu funkcjonowania mechanizmów regeneracyjnego systemu gospodarczego. Absolwent posiądzie wiedzę i umiejętności praktyczne m. in. w zakresie: efektywności produkcji przemysłowej, minimalizacji wytwarzania odpadów, odnawialnych źródeł energii, gospodarowania surowcami naturalnymi, projektowania instalacji wodno-ściekowych, gospodarowania odpadami, wykorzystywania odpowiednich technologii recyklingowych oraz technik neutralizacji zanieczyszczeń przedostających się do środowiska naturalnego, ochrony i monitorowania środowiska przyrodniczego.
- Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji – program studiów zapewnia gruntowne przygotowanie do kreatywnego rozwiązywania zadań i różnych problemów produkcyjnych związanych z zapewnieniem jakości i bezpieczeństwem procesów produkcyjnych. Podczas zajęć studenci nauczą się m.in. jak monitorować stan i warunki bezpieczeństwa, jak zaprojektować, wdrożyć i doskonalić system zarządzania jakością i bezpieczeństwem, dobrać odpowiednie metody i wykonać studium zagrożeń i zdolności operacyjnych procesu przemysłowego, zaproponować funkcję bezpieczeństwa i wyznaczyć poziom nienaruszalności bezpieczeństwa czy też określić strefy zagrożenia wybuchem.
- Technika rolnicza i agrotronika – kierunek o charakterze inżynieryjno-technicznym, przygotowujący absolwentów w zakresie wykorzystania wiedzy oraz procesów inżynierskich do dynamicznie rozwijających się działów gospodarki, jakimi są: produkcja rolnicza, obsługa techniczna maszyn i urządzeń rolniczych, serwis i punkty dystrybucji maszyn oraz wdrażanie rolnictwa precyzyjnego. Treści kształcenia obejmą zagadnienia z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych i przyrodniczych, a przede wszystkim z zakresu dyscyplin takich jak: inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.