Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studniówki

21 stycznia 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

Czerwone stringi i zakaz ścinania włosów przed maturą to nowa tradycja

0 0 A A
Pierwsze studniówki były organizowane nie wcześniej niż w 1812 roku<br />
 (Beata Kowalska)
Pierwsze studniówki były organizowane nie wcześniej niż w 1812 roku
(Beata Kowalska)

- Studniówka to sygnał: zaczęła się ostatnia faza wchodzenia w dorosłość – mówi dr Hubert Czachowski, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak długa jest studniówkowa tradycja?

- I na wstępie mamy problem. Wygląda na to, że nie było badań na ten temat i po prostu nie wiemy, kiedy dokładnie odbył się pierwszy taki bal. Z pewnością było to nie wcześniej niż na początku XIX wieku. Bo dopiero w 1812 roku, w ramach reformy szkolnictwa w Prusach, wprowadzono egzaminy maturalne. Ale bale szkolne mogą być dużo późniejsze - kiedy szkoły stały się bardziej koedukacyjne.

- Studniówka to tylko ostatnia huczna zabawa przed tymi ważnymi egzaminami?

- Niezupełnie. Chodzi raczej o odwieczną ludzką skłonność do akcentowania ważnych, przełomowych wydarzeń, jak początek czy koniec jakiegoś ważnego etapu w życiu. Już w średniowiecznych akademiach znane były rytuały otrzęsin. W samym określeniu "egzamin dojrzałości” jest przecież sugestia, że chodzi o coś więcej niż sprawdzenie wiedzy. To symboliczne wyjście z dzieciństwa, zaznaczenie zmiany statusu społecznego, przejście do dorosłości. Warto tu wspomnieć znaną wypowiedź papieża o pomaturalnych wypadach na kremówki, które, jak wiadomo, mają w swym składzie alkohol. Była w tym sugestia, że po maturze można pozwolić sobie na zachowania dorosłych. A sam bal studniówkowy jest sygnałem, że oto zbliżamy się do tego ważnego wydarzenia. To takie preludium, zaakcentowanie: właśnie zaczyna się ostatnia faza rytuału przejścia. Podkreśla to m.in. zwyczaj rozpoczynania tego balu tradycyjnym, staropolskim polonezem. Tym tańcem wysokiej kultury w jakiś sposób jesteśmy wprowadzani do grona pełnoprawnych członków wspólnoty narodowej. Te sto dni to taki czas zawieszenia pomiędzy dzieciństwem a dorosłością.

A wiemy, dlaczego wybór naszych dziadków padł na "100”?

- Okrągła liczba podkreśla wagę tego procesu. Oczywiście, można się zastanawiać, dlaczego w tym przypadku nie użyto np. szczęśliwych siódemek i nie ustanowiono tego okresu na 77 dni...

Tym bardziej, że ostatnim miesiącom szkoły średniej towarzyszy przynajmniej kilka innych "magicznych” akcentów. Wierzy się chociażby, że czerwona studniówkowa bielizna założona w dniu egzaminu przyniesie szczęście. Z kolei ostrzyżenie włosów między balem a maturą ma sprowadzić edukacyjną katastrofę…

- Tak, to fascynujące z etnologicznego punktu widzenia. Wydaje mi się, że te zwyczaje pojawiły się stosunkowo niedawno. Z mojej studniówki czy matury nie pamiętam takich zastrzeżeń. Podejrzewam, że to wytwór lat dziewięćdziesiątych. Maturzyści zapytani, czy wierzą w te przesądy, odpowiedzą raczej, że to tylko zabawa. Publicznie nie lubimy się przyznawać, że wierzymy w takie metody zaklinania rzeczywistości.

- Warto dać się ponieść temu całemu szaleństwu? Szukać czerwonych stringów, wbijać się w ciasny gorset albo garnitur, by przez kilka godzin bawić się grzecznie w gronie pedagogów? Słowem: iść czy nie iść na studniówkę?

- Zdecydowanie: iść. Na tym polega życie społeczne, że obracamy się w pewnych formach. To nam daje poczucie przynależności do szerszego grona. I, co prawda, niektóre z tych reguł można złamać, ale własnej studniówki z pewnością nie warto opuścić.

Pozostałe informacje

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium