Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 października 2024 r.
7:17

Gorące obrady. Czy pracownicy PEC powinni obawiać się zwolnień?

Autor: Zdjęcie autora A.J.
Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej.
Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej. (fot. PEC Świdnik)

Ostatnia sesja świdnickich radnych obfitowała w gorące dyskusje. Tematy były różne: od projektów społecznych po inwestycyjne. Sporo czasu poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetyczne miasta w kontekście dostaw ciepła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie VIII sesji Rady Miasta Świdnik poruszało wiele istotnych tematów. Największą wymianę zdań wywołał plan rozwoju sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” w Świdniku. Koncentruje się na rozbudowie istniejącej sieci ciepłowniczej związanej z przyłączeniami nowych budynków. Prezes spółki, Krzysztof Michalski przedstawił trzy główne kierunki rozbudowy:

  1. wzdłuż ul. Brata Alberta w kierunku ul. Solidarności na wysokości ronda Jana Pawła II. 
  2. obszar przy ul.Klonowej pomiędzy budynkami wielomieszkaniowymi spółdzielni a TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego). 
  3. obszar wschodni miasta, w rejonie Gen. S. Roweckiego.

W trakcie rozmów Marcin Dmowski, burmistrz miasta, poinformował o ofertach składanych przez spółkę Veolia Wschód, która zainteresowana jest wydzierżawieniem miejskiej sieci ciepłowniczej. Informacja ta wywołała pytania, zwłaszcza ze strony radnego Dariusza Zdunka, który wcześniej interpelował w tej sprawie.

Pracownicy PEC wyrażali obawy o możliwość utraty pracy w przypadku zmian własnościowych w miejskich spółkach. Burmistrz podkreślił, że propozycja francuskiego przedsiębiorstwa wymaga postępowania przetargowego na określony okres czasu oraz kwotę satysfakcjonującą miasto. Obecna oferta Veolia Wschód nie jest atrakcyjna pod względem finansowym.

- Nie ukrywamy, prowadzimy takie rozmowy, aby był zabezpieczony interes mieszkańców oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne miasta - zapewnia Dmowski.

W trakcie obrad pojawiły się również pytania o zabezpieczenia miasta w przypadku awarii sieci ciepłowniczej. Prezes PEC, Krzysztof Michalski, zapewnił, że nie ma ryzyka, by awaria w jednym miejscu odcięła całe miasto od dostaw ciepła.

- Historia przedsiębiorstw sieciowych pokazuje, że na szczęście nigdy nie występowały awarie w przepływie dostaw ciepła na dłużej niż 24h w okresie grzewczym. Natomiast, to nie jest czas umożliwiający wychłodzenie budynków - dodaje.

Największe spięcie między radnym Zdunkiem, a burmistrzem Dmowskim wywołało zapytanie o list intencyjny podpisany w 2018 roku z Megatermem, który miał prowadzić inwestycje z Świdnikiem. 

- A co miało się stać? Leży tam, w archiwum - odpowiedział burmistrz, zaostrzając dyskusję.

Jak wiemy, ostatecznie współpraca nie doszła do skutku, gdyż, jak poinformował prezes PEC „Megaterm nie był skory wyłożyć pieniędzy”. Podkreślił również, że takie inwestycje wymagają ogromnych nakładów finansowych, rzędu kilkadziesięciu milionów złotych, a także posiadają ryzyko związane ze stratami na przesyle.

Poza tym, obecnych 21 radnych jednogłośnie uchwaliło projekt zagospodarowania przestrzennego terenów między ul. Brzegową, a drogą ekspresową. Po konsultacjach z mieszkańcami zdecydowano o przeznaczeniu tych terenów na cele produkcyjneusługowe oraz wybudowaniu tam składów i magazynów.

- Na pewno zabudowa mieszkaniowa nie byłaby tam atrakcyjna z powodu bliskości gazociągów wysokiego ciśnienia, drogi szybkiego ruchu oraz linii napowietrznej - argumentował Zbigniew Bronowicki, projektant.

Pozytywnie zaopiniowano także projekte Erasmus+ pn. „ENGAGE 11-13: A Holistic Approach to Preventing Student Disengagement.” Celem programu jest wsparcie nauczycieli w kontaktach z dziećmi w wieku 11-13 lat, które na co dzień borykają się z różnymi problemami. Pomóc w tym mają szkolenia i odpowiednie materiały edukacyjne.

- Od wielu lat projekt realizuje SP nr 5 w Świdniku. W tym roku projekt będzie koordynowany przez szkołę z Włoch, do którego włączyła się jeszcze SP nr 7. Realizowany będzie od 1 października br do 31 marca 2027 roku- wyjaśniała Renata Elmerych, przewodnicząca Komisji Oświaty Rodziny i Spraw Społecznych.

W związku z prężnie rozwijającą się strefą przemysłową w Świdniku powstaną nowe przystanki na ul. Nadleśnej oraz ul. Żwirki i Wigury, co ma ułatwić dojazd do pracy około 1500 pracownikom zatrudnionym w nowo powstałych zakładach. Związku z tym linia autobusowa nr 5 zostanie przekierowana z ul. Lotniczej na ul. Nadleśną.

- Osoby dojeżdżające do strefy, będą miały dogodny dojazd do pracy - podsumowuje naczelnik. Nowe przystanki mają być wyposażone w wiaty z ławeczkami.

Radni poruszali też nieustannie utrzymujący się problem braku miejsc parkingowych, głównie w centrum oraz we wschodnich dzielnicach miasta. Jednym z proponowanych rozwiązań jest budowa parkingów wielopoziomowych, gdyż powstanie parkingów podziemnych jest niemożliwe ze względu na ukształtowanie terenu. Inną propozycją jest monitorowany parking na obrzeżach miasta, gdzie mogłyby być przechowywane rzadko używane samochody.

Niemniej zdaniem Dmowskiego „samymi inwestycjami tego problemu nie rozwiążemy”. Propozycji jest kilka, ale ich wdrożenie wymaga jeszcze czasu i cierpliwości właścicieli pojazdów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium