Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

21 kwietnia 2024 r.
12:14

Na cyberbezpieczeństwie znają się jak mało kto. Sukcesy uczniów świdnickiego Bronka

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon
Na uczniów I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku nie było mocnych podczas drugiej edycji Silesian CYBERhackathon

CyberMil to projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich. Od trzech lat w placówkach oświatowych, po jednej w każdym województwie, tworzone są elitarne klasy. Na Lubelszczyźnie wiedzę o cyberbezpieczeństwie i nowoczesnych technologiach informatycznych zgłębiają uczniowie i uczennice w I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. I to z ogromnymi sukcesami!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczennica klasy 3i CyberMil, Natalia Ostrzyżek dotarła niedawno do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, kończąc zmagania z tytułem laureatki. Podopieczna Elżbiety Derek zakwalifikowała się do elitarnego grona 160 najlepszych uczniów z całej Polski, a po etapie pisemnym eliminacji centralnych była czołowej „20”.

W drugim i ostatnim etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna cyberprzestrzeń”, odbywającego się w Jaworznie bezkonkurencyjni okazali się z kolei uczniowie „Bronka” klas CyberMil: Mateusz Łagoźny (3i), Franek Herezy (2i) i Kacper Gałecki (1i).

Na Łagoźnego i Herezę, którzy wraz z trzema innymi uczniami I LO: Jakubem Trześniakiem (3i), Wojtkiem Nóżką oraz Bartkiem Sawczuk (1i) nie było też mocnych w drugiej edycji Silesian CYBERhackathon. Konkurs organizowany był przez Politechnikę Śląską i polegał na wypracowaniu rozwiązania dotyczącego jednej z kategorii: bezpieczeństwo pracowników w zakładach przemysłowych, ochrona środowiska, zarządzanie infrastrukturą IT/OT, automatyzacja i monitorowanie cyberbezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, zastosowanie technologii kognitywnych w przemyśle i wykorzystanie platformy Cisco Packet Tracer.

Projekt Cyber.Mil Cyberbezpieczeństwo i Nowoczesne Technologie Informatyczne realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku od trzech lat. W ramach zajęć uczniowie realizują matematykę, informatykę i język angielski na poziomie rozszerzonym, oprócz tego pod opieką pracowników naukowych Politechniki Lubelskiej uczą się między innymi podstaw programowania i algorytmizacji, robotyki i kryptologii, a także etycznego hackowania. Dodatkowo w czasie wakacji podczas tygodniowych obozów naukowych poznają polskie uczelnie wojskowe takie jak: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pod opieką żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej biorą też udział w warsztatach wojskowych z zakresu szkolenia medycznego, musztry, nauki rozkładania i składania broni oraz obsługi radiostacji i komunikacji.

– Klasa CyberMil to jedna z najnowocześniejszych inicjatyw edukacyjnych szkolnictwa ponadpodstawowego w naszym regionie – podkreśla dyrektor I Liceum Tomasz Król i dodaje, że nie tylko dostarcza wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i technologii informatycznych, ale także stawia uczniom wyzwania, aby stali się liderami cyfrowej przyszłości. Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest niewątpliwie rozbudowana, nowoczesna pracownia informatyczna, wyposażona w superszybkie komputery, które pozwalają uczniom na przeprowadzenie nawet najbardziej zaawansowanych analiz i symulacji. Każdy z tych komputerów to prawdziwe centrum obliczeniowe, które umożliwia uczniom eksperymentowanie z różnymi technologiami, programami i aplikacjami, przygotowując ich do wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość informatyczna.

– Każdy uczeń w klasie CyberMil ma swój własny zestaw do robotyki i elektroniki, który pozwala mu eksperymentować z budową i programowaniem różnorodnych urządzeń, od prostych robotów po bardziej zaawansowane systemy automatyzacji. Dodatkowo, każdy uczeń ma dostęp do własnego serwera do konfiguracji, co umożliwia mu praktyczne zdobycie doświadczenia w administrowaniu systemami oraz zarządzaniu sieciami komputerowymi – dodaje nauczyciel informatyki w I LO Łukasz Run. To on także zachęca licealistów do udziału w konkursach informatycznych, programistycznych oraz hackathonach.

I Liceum w Świdniku planuje otworzyć kolejną w nowym roku szkolnym klasę CyberMil, dedykowaną  dla wszystkich tych uczniów klas ósmych z całego województwa lubelskiego, którzy są pasjonatami technologii informatycznych i cyberbezpieczeństwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium