Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 marca 2006 r.
11:22
Edytuj ten wpis

Rzadki ptak

0 0 A A

Gdy w Londynie śpiewał przed wdową po generale Andersie, ta nie kryła wzruszenia. Gdy śpiewa słynnego "Atamana”, po plecach przechodzą ciarki. W jego żyłach płynie tatarska krew. Dziś radny Kondrak walczy o to, żeby Świdnik przestał być "Chamburgiem”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
u kot dachowiec i biografia Forresta Gumpa. Na półkach setki książek i kaset. W tym dużo Stachury. Gitara na podłodze.
- Jan Kondrak jest mężczyzną pięknym i obdarzonym fantastycznym głosem porównywalnym z głosem Czesława Niemena. Nagrany przezeń "Ataman”, stylizowany na pieśń kozacką - to dzieło nie tylko wybitne. Tak się dziś w Polsce nie śpiewa, bo się dziś tak śpiewać nie potrafi. Tylko Kondrak potrafi - twierdzi Jan Poprawa, znany krytyk muzyczny.
- Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię go, podziwiam i szanuję - napisał Jacek Kaczmarski, który twórczość Kondraka znał od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta.
• • •
Miło bracia miło
Miło bracia żyć
Z naszym atamanem
Nie ma co się martwić nic

Z kondrackiej chorągwi

Zachowane przekazy źródłowe wspominają o chorągwiach tatarskich w pierwszej połowie XVI stulecia. Wymieniają sześć chorągwi, w tym 56-konną chorągiew kondracką złożoną z Tatarów służących Rzeczypospolitej. Nazywano ich Kongratami albo Kondratami. Możliwe, że w żyłach Jana Kondraka płynie kondracka krew.
- Coś w tym jest. Mój dziadek Michał Kondrak miał majątek (w Siemierzu) zbyt wielki jak na kmiecy stan. Mógł być z wojskowego nadania. Gdy nagle wyjechał do Argentyny, to babcia Franciszka w proteście zniszczyła rodzinne dokumenty dotyczące historii rodziny - wspomina Kondrak.
Być może to z dzikości tatarskiej i odwagi śpiewał w 1982 roku na dachu akademika na miasteczku UMCS i ściągały go stamtąd milicyjne posiłki z komendy przy ul. Narutowicza - wspomina Zbigniew Dmitroca - ceniony poeta.
• • •
Ataman wie dobrze i wybiera mądrze
Szwadronami w konie
Zapomnieli o mnie wnet
Mają przydział doli
Tej kozackiej woli
Mnie pylista ziemia.
Rozpalony gorzki step

Chciał być fizjoterapeutą

Jan Kondrak mieszkał w Sahryniu i Adelinie. Po ukończeniu szkoły średniej w Hrubieszowie chciał zostać fizjoterapeutą. Został polonistą.
Śpiewał od maleńkości. W antraktach przedstawień. Ponieważ jego rodzice, wiejscy nauczyciele, działali w teatrze. Urósł na wielkiego barda. Po Piotrze Szczepaniku i Kazimierzu Grześkowiaku jest najbardziej znanym artystą śpiewającym z Lublina.
Napisał ponad 150 piosenek, skomponował wiele więcej. W tym do wierszy Edwarda Stachury. Wygrał najważniejsze festiwale piosenki autorskiej. Od kilku lat lideruje lubelskim bardom. Organizuje Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie na Roztoczu. Szkoli młodych.

Bard radnym

W Świdniku. Swoim ukochanym mieście.
- W którym drugą kadencję rządzi koalicja PiS i LPR, czyli Rodzina
i Prawo. I kontroluje miejscową gazetę, telewizję kablową, a nawet wasz Tygodnik Świdnicki. Dziennikarze uprawiają wazeliniarstwo. Przez całą kadencję nie dopuszczono ani razu do głosu radnych opozycji.
• Radny Kondrak. Taki Kozak, a kina nie uratował...
- Chwila, jeszcze nie przesądzone. W sytuacji, gdy trzeba pięć tysięcy miesięcznie dopłacać do jego funkcjonowania - nie może ono dalej w tym kształcie trwać. Być może budynek będzie wynajęty na cele komercyjne. Z warunkiem utrzymania sali kinowej i widowiskowej.
• Słynnego festiwalu jazzowego też nie będzie?
- Burmistrz zamknął go jakieś 4 lata temu. Bo mu nie pasuje jazz. Bo musiał dopłacać. Powstało Stowarzyszanie "Jesteśmy w Europie”. Zajmiemy się promowaniem Świdnika poprzez organizację festiwali i kultywację Świdnickich Spacerów. Postaramy się reaktywować jazz w Świdniku.
• Z kulturą też kiepsko?
- Bo młodzi nie chcą kultury. Iść do domu kultury to obciach - mówią licealiści. Jest na to rada. Dyrekcja powinna być na kontrakcie, a nie na etacie. Program powinien być realizowany poprzez specjalne stowarzyszenie, a majątek trwały powinien nadal być własnością gminy.
• Czy radny Kondrak dostał w tyłek?
- Dostałem ostrzeżenie. Opowiedziałem się swego czasu za reorganizacją sieci szkół. W rezultacie dyrektor jednej z nich zwolnił moją żonę z pracy. Została przywrócona, ale nie na pełny etat.

Źle się dzieje w \"Chamburgu”

- Tak o naszym mieście mówią młodzi. Pogardliwie - dodaje Kondrak. A to jest miasto cholernie dobrze wykształcone. Z przyszłością.
• Największa porażka?
- Odpuszczenie lotniska. Zbyt małe zaangażowanie i skuteczność.
• Polityka władz?
- Defensywna - tzw. gaszenie pożarów zamiast stawiania na śmiałe inwestycje w przyszłość. U nas już dawno powinna być np. komercyjna szkoła lotnicza.
• Co realizuje?
- Władzom doskonale wychodzi zdobywanie władzy i jej utrzymanie. Nie ma odpowiedzi na to, czym ma być Świdnik za 25 lat.
• Gdybym był burmistrzem? Jakie decyzje?
- Wszystkie konie w stronę lotniska.
- Kultura na kontrakcie i w ręku stowarzyszeń.
- Budowa drugiej nitki burzowej.
- Rozmowy z Lublinem i Mełgwią o wspólnych inwestycjach w infrastrukturę, związanych z eksploatacją lotniska.
- Rewitalizacja terenów wokół basenu i hali.

Pozostałe informacje

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium