Gdy w Londynie śpiewał przed wdową po generale Andersie, ta nie kryła wzruszenia. Gdy śpiewa słynnego "Atamana”, po plecach przechodzą ciarki. W jego żyłach płynie tatarska krew. Dziś radny Kondrak walczy o to, żeby Świdnik przestał być "Chamburgiem”.
- Jan Kondrak jest mężczyzną pięknym i obdarzonym fantastycznym głosem porównywalnym z głosem Czesława Niemena. Nagrany przezeń "Ataman”, stylizowany na pieśń kozacką - to dzieło nie tylko wybitne. Tak się dziś w Polsce nie śpiewa, bo się dziś tak śpiewać nie potrafi. Tylko Kondrak potrafi - twierdzi Jan Poprawa, znany krytyk muzyczny.
- Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię go, podziwiam i szanuję - napisał Jacek Kaczmarski, który twórczość Kondraka znał od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta.
• • •
Miło bracia miło
Miło bracia żyć
Z naszym atamanem
Nie ma co się martwić nic
Z kondrackiej chorągwi
- Coś w tym jest. Mój dziadek Michał Kondrak miał majątek (w Siemierzu) zbyt wielki jak na kmiecy stan. Mógł być z wojskowego nadania. Gdy nagle wyjechał do Argentyny, to babcia Franciszka w proteście zniszczyła rodzinne dokumenty dotyczące historii rodziny - wspomina Kondrak.
Być może to z dzikości tatarskiej i odwagi śpiewał w 1982 roku na dachu akademika na miasteczku UMCS i ściągały go stamtąd milicyjne posiłki z komendy przy ul. Narutowicza - wspomina Zbigniew Dmitroca - ceniony poeta.
• • •
Ataman wie dobrze i wybiera mądrze
Szwadronami w konie
Zapomnieli o mnie wnet
Mają przydział doli
Tej kozackiej woli
Mnie pylista ziemia.
Rozpalony gorzki step
Chciał być fizjoterapeutą
Śpiewał od maleńkości. W antraktach przedstawień. Ponieważ jego rodzice, wiejscy nauczyciele, działali w teatrze. Urósł na wielkiego barda. Po Piotrze Szczepaniku i Kazimierzu Grześkowiaku jest najbardziej znanym artystą śpiewającym z Lublina.
Napisał ponad 150 piosenek, skomponował wiele więcej. W tym do wierszy Edwarda Stachury. Wygrał najważniejsze festiwale piosenki autorskiej. Od kilku lat lideruje lubelskim bardom. Organizuje Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie na Roztoczu. Szkoli młodych.
Bard radnym
- W którym drugą kadencję rządzi koalicja PiS i LPR, czyli Rodzina
i Prawo. I kontroluje miejscową gazetę, telewizję kablową, a nawet wasz Tygodnik Świdnicki. Dziennikarze uprawiają wazeliniarstwo. Przez całą kadencję nie dopuszczono ani razu do głosu radnych opozycji.
• Radny Kondrak. Taki Kozak, a kina nie uratował...
- Chwila, jeszcze nie przesądzone. W sytuacji, gdy trzeba pięć tysięcy miesięcznie dopłacać do jego funkcjonowania - nie może ono dalej w tym kształcie trwać. Być może budynek będzie wynajęty na cele komercyjne. Z warunkiem utrzymania sali kinowej i widowiskowej.
• Słynnego festiwalu jazzowego też nie będzie?
- Burmistrz zamknął go jakieś 4 lata temu. Bo mu nie pasuje jazz. Bo musiał dopłacać. Powstało Stowarzyszanie "Jesteśmy w Europie”. Zajmiemy się promowaniem Świdnika poprzez organizację festiwali i kultywację Świdnickich Spacerów. Postaramy się reaktywować jazz w Świdniku.
• Z kulturą też kiepsko?
- Bo młodzi nie chcą kultury. Iść do domu kultury to obciach - mówią licealiści. Jest na to rada. Dyrekcja powinna być na kontrakcie, a nie na etacie. Program powinien być realizowany poprzez specjalne stowarzyszenie, a majątek trwały powinien nadal być własnością gminy.
• Czy radny Kondrak dostał w tyłek?
- Dostałem ostrzeżenie. Opowiedziałem się swego czasu za reorganizacją sieci szkół. W rezultacie dyrektor jednej z nich zwolnił moją żonę z pracy. Została przywrócona, ale nie na pełny etat.
Źle się dzieje w \"Chamburgu”
• Największa porażka?
- Odpuszczenie lotniska. Zbyt małe zaangażowanie i skuteczność.
• Polityka władz?
- Defensywna - tzw. gaszenie pożarów zamiast stawiania na śmiałe inwestycje w przyszłość. U nas już dawno powinna być np. komercyjna szkoła lotnicza.
• Co realizuje?
- Władzom doskonale wychodzi zdobywanie władzy i jej utrzymanie. Nie ma odpowiedzi na to, czym ma być Świdnik za 25 lat.
• Gdybym był burmistrzem? Jakie decyzje?
- Wszystkie konie w stronę lotniska.
- Kultura na kontrakcie i w ręku stowarzyszeń.
- Budowa drugiej nitki burzowej.
- Rozmowy z Lublinem i Mełgwią o wspólnych inwestycjach w infrastrukturę, związanych z eksploatacją lotniska.
- Rewitalizacja terenów wokół basenu i hali.