Władze Świdnika mają wstępną koncepcję tego jak po zmianach ma wyglądać świdnickie targowisko. Póki co jej nie pokazują, bo chcą jeszcze skonsultować przyjęte założenia z handlującymi jak też dzierżawcami. Plan jest taki by w maju ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę zadaszonej wiaty wraz z montażem paneli fotowoltaicznych.
– Chcemy uporządkować handel na miejskim targowisku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.
Tak aby m.in. sprzedaż towarów nie odbywała się też na chodniku czy ścieżce rowerowej, co na ostatniej sesji wytykali niektórzy radni. – Zamierzamy tak zagospodarować teren aby handel odbywał się wyłącznie pod dachem – tłumaczy Marcin Dmowski. – Zadaszenie targowiska powstanie zarówno po jednej jak też po drugiej stronie ulicy Targowej. Przygotujemy różnej wielkości boksy dla handlujących, zarówno większe – np. dla piekarni jak też nieco mniejsze np. dla osób sprzedających warzywa i owoce. I dodaje: Ponieważ nie można wybudować zadaszenia nad ulicą rozważamy wyłączenie części drogi przylegającej do targu z ruchu, aby kupujący swobodnie mogli przechodzić z jednej strony targu na drugą.
Urząd ma podpisaną umowę z firmą, która przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy (służy do ustalenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, nie jest projektem budowlanym a jedynie wstępem do jego opracowania). – Na podstawie tego dokumentu zostanie rozpisany przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego miejskiego targowiska – dodaje zastępca burmistrza.
Na tę inwestycję świdnicki samorząd otrzymał dotację z Polskiego Ładu, w wysokości 9,5 mln zł. – Zgodnie z zapisami rządowego programu mamy pół roku na ogłoszenie przetargu. Zamierzamy to zrobić w maju – zapowiada Dmowski, który dodaje, że odbyło się już spotkanie z handlującymi i dzierżawcami, na którym została przedstawiona wstępna koncepcja zmian. – Po wprowadzeniu uwag powstanie druga wersja, którą również chcemy skonsultować z zainteresowanymi tym tematem osobami – podkreśla zastępca burmistrza.
Nowe targowisko nie będzie zamknięte, tak aby z każdej strony był do niego dostęp.
– Problematyczne są stare budynki przy ul. Okulickiego. Zastanawiamy się nad ich odkupieniem, ponieważ chcielibyśmy aby koncepcja zmian w tej części miasta była spójna – przyznaje Marcin Dmowski.
Urzędnicy zakładają, że zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę a także budowa nowego targowiska potrwa około roku.
Miejsca dla rolników
Zgodnie z ustawą z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta Świdnik podjęła uchwałę w tej sprawie. Wyznaczenia takiego miejsca należy bowiem do zadań gminy o charakterze obowiązkowym. Zgodnie z założeniami ustawy „chodzi o wsparcie rolników przez wprowadzenie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałby miejsca dla producentów żywności chcących sprzedawać bezpośrednio swoje produkty. Rolnicy i ich domownicy będą zwolnieni z opłaty targowej w piątki i soboty.” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. W Świdniku takie miejsca zostały wyznaczone na utwardzonej części miejskiego targowiska.