Jedna szkoła tworzy klasę matematyczno-politechniczną. Inna zachęca do nauki w zawodzie mechanik motocyklowy. W poniedziałek podczas Targów Edukacyjnych w Świdniku różne placówki namawiały młodych ludzi by uczyli się u nich.
- Matematyka cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Mamy dużo chętnych. W tym roku szkolnym utworzyliśmy dwie klasy matematyczne - przyznaje Aneta Jagieła, zastępca dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku.
Od września uczniowie będą mogli uczyć się matematyki na jeszcze wyższym poziomie. Wszystko dzięki współpracy z Politechniką Lubelską. - W klasie matematyczno-politechnicznej godzin matematyki będzie więcej. Nie 8 jak jest w klasach matematycznych, tylko 11 albo 12 - zapowiada Jagieła. - Program nauczania ustalą wspólnie nauczyciele z naszej szkoły i wykładowcy z politechniki. Musi on opierać się na podstawie programowej, bo uczniowie będą przecież pisać egzamin maturalny. Nauka tego przedmiotu będzie jednak nie tylko rozszerzona, ale też i powiększona o matematykę uniwersytecką.
Zajęcia z uczniami będą mieć nie tylko matematycy ze szkoły, ale też wykładowcy z uczelni.
- Politechnika chce również wprowadzić wykłady w języku angielskim - zdradza zastępca dyrektora I LO w Świdniku. I dodaje: Liczymy, że uda nam się przyciągnąć do szkoły bardzo zdolnych uczniów.
Pomysłodawcą umowy I LO z Politechniką Lubelską i stworzenia nowej klasy jest prof. Adam Stachura. - Po rozmowach z naszym dyrektorem te plany doszły do skutku - dodaje zastępca dyrektora I LO w Świdniku.
Szkoła ma też propozycję dla dorosłych słuchaczy. - Chcemy wprowadzić kurs kwalifikacyjny dla kierowców zawodowych umożliwiających im przewożenie mienia i osób - zapowiada Kowalczyk. - Normalnie taki kurs kosztuje kilka tysięcy złotych. U nas będzie za darmo. Jego uczestnicy będą musieli pokryć jedyne koszty egzaminu.
Szkoła chce przeszkolić około 30 osób.
W poniedziałek Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku zorganizował Targi Edukacyjne. Swoją ofertę w Miejskim Ośrodku Kultury prezentowały nie tylko szkoły ponadgimnazjalne, ale też uczelnie z Lublina i Dęblina jak też szkoły językowe.