Część uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku będzie się szkolić z obsługi dronów, zaś w miejscu sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku powstaną mobilne pracownie specjalistyczne. A wszystko to dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.
– W szkole mamy lotnicze kierunki, kształcimy m.in. w zawodach mechanik lotniczy i awionik – wylicza Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. – Jednak do tej pory nie mieliśmy możliwości, aby szkolić uczniów z obsługi dronów. To są drogie szkolenia.
Od nowego roku szkolnego uczniowie zawodów lotniczych i lotniskowych takie szkolenia będą mogli przejść, podobnie jak i część nauczycieli pracujących w PCEZ. Władze powiatu świdnickiego podpisały właśnie umowę o unijne dofinansowanie na blisko 2 mln zł.
I właśnie w ramach projektu „Wykształceni Zawodowo” specjalistyczne szkolenie w różnym zakresie przejdzie 100 uczniów PCEZ.
– Będą to m.in. szkolenia dla ekonomistów i informatyków np. z grafiki komputerowej 2D i 3D – dodaje dyrektorka PCEZ w Świdniku.
Z kolei druga powiatowa placówka – Zespół Szkół nr 1 w Świdniku od nowego roku będzie realizować projekt pod nazwą „Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu”. – 100 uczniów Zespołu Szkół nr 1 będzie miało możliwość podniesienia swoich kompetencji w zakresie florystyki. Będzie mogło uzyskać również tytuł operatora wózka widłowego, menedżera gastronomii jak też podejść do kursu prawa jazdy kategorii B – wylicza Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
W ramach projektu zaplanowana jest też modernizacja sali gimnastycznej w ZS nr 1. – Będziemy tę salę przekształcać w aulę dydaktyczno-konferencyjną – mówi Krzysztof Gałan, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku. – Powstaną mobilne stanowiska gastronomiczne i hotelarskie, poprzedzielane ściankami działowymi. Wśród nich znajdzie się m.in. imitacja recepcji z oprogramowaniem meldunkowym i pokój hotelowy, gdzie uczniowie będą się uczyć obsługi gości hotelowych. Będą też sale, gdzie będą wykonywane symulacje przyjęcia. Chcemy też zorganizować kilka stanowisk z kuchenkami gazowymi.
Podobne projekty szkoły realizują obecnie, tyle że o innej tematyce. Uczniowie PCEZ m.in. szkolą swoje umiejętności posługiwania się specjalistycznym słownictwem w języku angielskim.
Inny unijny projekt od października br. do września 2019 roku realizuje też kolejna szkoła powiatowa – Zespół Szkół w Piaskach. Chodzi m.in. o zagraniczne staże dla uczniów technikum i szkoły branżowej I stopnia.