Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

23 kwietnia 2015 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Związkowcy PZL-Świdnik chcą zawiadomić prokuraturę. "Prezydent faworyzował Airbusa"

Związkowcy z PZL-Świdnik domagają się unieważnienia przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. W piątek będą o tym rozmawiać z szefem resortu obrony. Chcą również donieść do prokuratury na prezydenta Bronisława Komorowskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
NSZZ "Solidarność” zarzuca prezydentowi faworyzowanie jednego z producentów – firmy Airbus Helicopters. Podczas ostatniej wizyty w Lublinie Bronisław Komorowski stwierdził, że Polska nie będzie kupować krajowych produktów tylko dlatego, że są "nasze”. Wybrany miał zostać najlepszy model. Kilka dni później resort obrony ogłosił, że do testów zakwalifikuje tylko zaproponowany przez Francuzów śmigłowiec Caracal.

– Zachowanie prezydenta nosi znamiona przestępstwa. Te słowa skierowane były przeciwko PZL-Świdnik i jednoznacznie faworyzowały Airbusa – mówi Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność”. – Zamierzamy w tej sprawie złożyć zawiadomienie do prokuratury. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

To decyzja polityczna

Związkowcy z PZL- Świdnik są przekonani, że przetarg na dostawę śmigłowców dla polskiej armii był "ustawiony”.

– Wraz z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej kolejne sygnały mówiły o tym, że karty w przetargu śmigłowcom zostały rozdane – napisali we wspólnym oświadczeniu członkowie związków działających w PZL-Świdnik. – Decyzja podjęta przez MON nie jest decyzją merytoryczną, a polityczną. Uderza w interes gospodarczy Polski, a w najbliższych latach pogrzebie polski przemysł lotniczy.

Według związkowców MON niesłusznie winą za porażkę w przetargu obarcza zarząd firmy. – Domagamy się upublicznienia wyników prac komisji przetargowej – mówi Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w PZL-Świdnik. – Chcemy również, by rząd zmienił skład komisji i raz jeszcze przyjrzał się wszystkim ofertom.

Związkowcy przekonują, że resort podnosił wymagania stawiane maszynom już po zaprezentowaniu konkretnych ofert. Chodziło m.in. o gabaryty. Zdaniem pracowników PZL-Świdnik, świadczy to o preferencyjnym traktowaniu firmy Airbus Helicopters.

Zdążymy w dwa lata

Związkowcy dementują również informacje, jakoby tylko maszyna francuskiego koncernu miała możliwość serwisowania w zakładach lotniczych w Łodzi (jedno z wymagań przetargowych – red.). Wszyscy oferenci podpisali bowiem z WZL Łódź odpowiednie porozumienia. Poza tym PZL-Świdnik zobowiązało się do dostarczania śmigłowców od 2017r., a nie dopiero za cztery lata, jak informował resort obrony.

O czteroletnim terminie pisał na Twitterze rzecznik MON oraz minister Tomasz Siemoniak. Krzysztof Krystkowski, prezes PZL-Świdnik wdał się z nimi w ostrą polemikę. – W ofercie pierwsze dostawy z PZL-Świdnik w 2017 r. Nie wmawiam. Źle czytacie – odpisał prezes Krystkowski przedstawicielom MON. I podał konkretne punkty w ofercie PZL mówiące o terminach dostaw.

Spotkanie związkowców z Mielca i Świdnika z ministrem obrony zaplanowano na piątkowe popołudnie. Przedstawiciele załóg chcą poznać szczegóły przetargu. – Mamy również propozycje zapewniające równiejsze traktowanie Świdnika i Mielca – dodaje Kuchta.

Resort obrony miał zamówić 70 śmigłowców w czterech wersjach. Wartość kontraktu szacowano na 12 mld zł. Po zaproszeniu do testów firmy Airbus Helicopters okazało się, że armia kupi tylko 50 maszyn w dwóch podstawowych wersjach. Mają one kosztować ok. 13 mld zł. Francuzi, jako jedyni spośród startujących w przetargu, nie mają zakładu w Polsce.

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium