Nie mieli łatwego zadania uczestnicy tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego im. Sławomira Myka "O Złote Pióro Burmistrza Świdnika”. Bezbłędnych prac nie było, zwycięzca zrobił cztery błędy.
Oto jego fragmenty: "Jak z dumą podkreśla mój chilijski druh, obecnie hażanin, par excellance Polak, za młodu hreczkosiej – teraz chociażbyśmy tego chcieli, bądź nie chcieli, Świdnik – z racji przedwojennych lotniczych tradycji – otrzymał swoisty handicap.
Dnia 1 stycznia 1951 roku decyzją Centralnego Zarządu Przemysłu Sprzętu Komunikacyjnego w Warszawie powstał zakład, który przyjął nazwę Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione – Świdnik koło Lublina”.
– Dyktando napisało 40 osób, które przyjechały do nas z całego województwa – mówi Piotr Jankowski z Urzędu Miasta w Świdniku. – Najwięcej kłopotów sprawił wyraz "mrzyki”.
Najmniej błędów (cztery) zrobił Łukasz Garbol, lektor języka angielskiego ze Świdnika. I to on otrzymał tytuł Mistrza Ortografii Województwa Lubelskiego roku 2011.
– Po raz pierwszy wziąłem udział w takim konkursie i naprawdę się cieszę, że udało mi się popełnić tak mało błędów – mówi pan Łukasz. – Gratuluję wszystkim laureatom i uczestnikom, którzy dowiedli, że są w naszym województwie tacy, którym zależy na pięknie i poprawności naszego języka.
Złota dziesiątka
Tomasz Hacz – licealista z Chełma
Katarzyna Gileta-Klępka – polonistka, logopeda ze Świdnika
Hanna Lekan – stomatolog ze Świdnika
Katarzyna Lorenz – gimnazjalistka
ze Świdnika
Olga Nowak – licealistka ze Świdnika
Artur Popławski – gimnazjalista z Piask
Stanisław Smus – emeryt z Lublina
Andrzej Wiśniach – informatyk
ze Świdnika
Urszula Wolanin – nauczyciel z Żółtańca-Kol. k. Chełma