Osoby dotknięte niepełnosprawnością, mogą bez barier korzystać z usług i leczenia szpitala w Łęcznej. Właśnie wdrożono w życie projekt pn. Dostępność Plus dla Zdrowia. Niewidom i słabowidzący otrzymują dokumenty w brajlu, dla chorych z dużym ryzykiem np. upadku są elektroniczne opaski i osobiści asystenci.
Szpital w Łęcznej zrealizował ten projekt z funduszy Unii Europejskiej. Otrzymał grant w wysokości 921 tys. zł na zwiększenie i poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W ramach tego programu przeprowadzono szereg działań. – Szpital w Łęcznej jest nowym obiektem, zatem nie chodziło o likwidację barier architektonicznych. Skupiliśmy się na działaniach mających na celu maksymalne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w procesie leczenia czy wizyt w naszym szpitalu – mówi dr. Krzysztof Bojarski, szef szpitala w Łęcznej.
Jednym z punktów tego programu był zakup opasek biometrycznych pozwalających na monitorowanie parametrów życiowych pacjentów i lokalizację osoby z tym urządzeniem na nadgarstku.
– Opaski są przeznaczone dla pacjentów z podwyższonym ryzykiem upadku i wymagających szczególnego nadzoru personelu medycznego – tłumaczy dr Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej. – Są też przypadki, że osoby nieświadomie opuszczają szpital, co nierzadko kończy się tragedią. Opaska zapobiega takim zdarzeniom – dodaje.
– Być może projekt z opaskami biometrycznymi rozszerzymy o samotnych schorowanych seniorów z naszego powiatu, korzystających z szeroko pojętych usług socjalnych – dodaje Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński, nadzorujący pracę szpitala. – Program Dostępność Plus dla Zdrowia wpisał się w strategię działania naszego powiatu, w stosunku do osób szczególnie dotkniętych przez los – dodaje starosta.
Dzięki dofinansowaniu przeprowadzone zostały następujące działania i prace: system wizualizacji wejść i wyjść do budynku, na schody, zamontowane zostały tabliczki i tablice umożliwiających lepszą orientację w obiekcie.
Szpital przeszedł też małą rewolucję cyfrową. Specjalnie napisana aplikacja pozwala uruchomić program w tablecie dla osób głuchoniemych, dzięki któremu komunikacja jest znacznie ułatwiona. Zakupiono dwie drukarki brajlowskie na potrzeby wydruku broszur informacyjnych, dokumentacji medycznej czy formularzy informacyjnych. Teraz osoby niewidome świadomie mogą zgodzić się na zabieg medyczny czy otrzymać na papierze wypis lub dokumentację prowadzonego leczenia – dodaje dyrektor Bojarski.
W szpitalu stanął także kiosk multimedialny, który stanowi centralny punkt informacyjny – jest źródłem wiedzy o usługach medycznych, pomocą w przemieszczaniu się po placówce. Przed lecznica stoją dwa n owe wózki inwalidzkie dla osób mających trudności z poruszaniem się.
W 2022 roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łęcznej wydał 970 pozytywnych orzeczeń o niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia oraz 138 pozytywnych orzeczeń dla osób przed 16 rokiem życia. Te liczby podkreślają skalę potrzeb.