Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 września 2023 r.
14:49

Szukają w Lublinie Skarbów Kultury Przestrzeni

0 A A
Zaciszny i bujny ogród dla pracowników (dostępny też dla gości) na tyłach zabudowań firmy Modern Expo na ul. Spiessa
Zaciszny i bujny ogród dla pracowników (dostępny też dla gości) na tyłach zabudowań firmy Modern Expo na ul. Spiessa (fot. Marcin Skrzypek)

Tylko do końca września można zgłaszać propozycje do czwartej już edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Biznes i zieleń”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wystarczy zrobić kilka zdjęć roślinności przy biurze, lokalu gastronomicznym czy zakładzie produkcyjnym, opisać, dlaczego nam się one podobają i co jest w nich wyjątkowego, a potem wysłać takie zgłoszenie organizatorom. Jesienią w drodze dwuetapowej selekcji zostaną z nich wybrane przez mieszkańców i ekspertów najciekawsze propozycje.

Zielone ściany
Organizatorem plebiscytu jest Marcin Skrzypek, który od kilkunastu lat prowadzi w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” program edukacji krajobrazowej Forum Kultury Przestrzeni.

– Przez wiele lat skupialiśmy się w Forum na krytyce złych rozwiązań w krajobrazie Lublina, ale to nie przynosiło pozytywnych efektów i ograniczało grono odbiorców naszych działań. Dlatego zmieniłem metodę i teraz od kilku lat proponuję mieszkańcom poszukiwanie miejsc, które im się podobają, a następnie wybieranie z nich najatrakcyjniejszych propozycji. Wszystko to odbywa się w mediach społecznościowych i lubelskiej prasie, dzięki czemu ludzie sami popularyzują dobre przykłady kultury przestrzeni i uczą się czegoś nowego – wyjaśnia Marcin Skrzypek.

Współorganizatorem plebiscytu jest Lubelski Klub Biznesu. Coraz częściej to właśnie przedsiębiorcy przodują w dbaniu o swoje zielone otoczenie. Bo roślinność jest lubiana przez klientów i pracowników i dobrze świadczy o firmie.

– Jeśli odwiedzam przedsiębiorstwa i widzę ozdobione zielenią ściany czy posadzone kwiaty, zmienia się moje postrzeganie tej firmy. Jestem przekonana, że jeśli ktoś dba o zieleń to znaczy, że również dba o innych, jest to przejaw troski o człowieka i środowisko. Ale też jest to przejaw profesjonalizmu, dbałości o szczegóły – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezeska Lubelskiego Klubu Biznesu.

Efektowny szpaler drzew i krzewów na ulicy wzdłuż magazynu firmy Parys na ul. Walentynowicz (fot. Marcin Skrzypek)

Kolorowe kompozycje
W zeszłym roku, kiedy tematem plebiscytu były pnącza; udało się „odczarować” ich negatywny wizerunek. Osoby, które je uprawiają na swoich domach zgodnie twierdziły, że pnącza nie tylko nie zwiększają wilgotności ścian, ale wręcz je osuszają i nie przyczyniają się do zagrzybiania ścian czy roznoszenia szkodników.

W tym roku organizatorzy postanowili pójść za ciosem i znowu postawić na edukację, więc do każdego zgłoszenia zbierają szczegółowe opisy i wypowiedzi samych właścicieli i pracowników firm.

Wśród biznesmenów też jest wielu wielbicieli zieleni. Efekty ich działań są często spektakularne. Są to często bardzo ciekawe miejsca i związane z nimi historie, jak np. ogród dla pracowników na tyłach firmy Modern Expo na ul. Spiessa w strefie ekonomicznej czy wieloletnie działania firmy Parys na ul. Walentynowicz i Vetterów również w przemysłowej części miasta. Są to dwa odmienne przykłady pokazujące wachlarz możliwości.

Ogród dla pracowników na tyłach firmy Modern Expo to odważne połączenie bogactwa kolorowych roślin, kamiennych nawierzchni, wody i metaloplastyki z kolorowymi szkiełkami. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni oferuje on tyle widoków i zakątków, że trudno je wszystkie sfotografować. Całość kompozycji uzupełnia się i kontrastuje z krajobrazem charakterystycznym dla strefy ekonomicznej.

Firma Parys jest natomiast przykładem aktywnego, odpowiedzialnego i kompleksowego działania na rzecz zieleni w sąsiedztwie prowadzenia działalności gospodarczej. Ilustrujące to przykłady wykraczają daleko poza normę i standardowe oczekiwania.

Tworzą one liczne kompozycje krajobrazowe w przestrzeni publicznej i na terenach należących do firmy. Proekologiczne zapisy w jej dokumentach strategicznych świadczą o świadomym i zdecydowanym podejściu właściciela do tych zagadnień

SKARBY KULTURY PRZESTRZENI
Formularz zgłoszeniowy na stronie teatrnn.pl/skarby. Mail: marcin@tnn.lublin.pl, tel.: 603 714 532. Potrzebne jest zdjęcie, lokalizacja i opis, dlaczego dane miejsce jest warte uwagi i co w nim wyjątkowego. Zgłoszenie będzie dostępne na stronie plebiscytu i na Facebooku. Nabór trwa do końca września

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA
galeria

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium