Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 września 2020 r.
6:43

"Tęczowe milczenie dla radnych z Kraśnika". W piątek będzie protest mieszkańców

Autor: Zdjęcie autora (aa)
100 17 A A
Aktywiści na ostatniej sesji RM Kraśnik
Aktywiści na ostatniej sesji RM Kraśnik (fot. Piotr Michalski)

To będzie "Tęczowe milczenie dla radnych z Kraśnika". W ten sposób mieszkańcy miasta chcą w piątek zaprotestować przeciwko decyzji części radnych w sprawie utrzymania Kraśnika w „strefie wolnej od ideologii LGBT”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości i Wspólnego Kraśnika (poza wiceprzewodniczącą Rady Miasta Kraśnik Marzeną Pomykalską, która nie uczestniczyła w obradach) zostało utrzymane ubiegłoroczne "stanowisko dotyczące powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową".

Mimo że na sesji poza radnymi wypowiadali się również przedstawiciele środowiska LGBT oraz była też mowa o możliwej utracie pieniędzy z tzw. funduszy norweskich większość radnych nie zmieniła zdania. I z podjętego w maju 2019 r. stanowiska miejski samorząd się nie wycofał.

Informacja o decyzji kraśnickich radnych obiegła nie tylko Polskę, ale i świat.

Bardzo głośna sprawa

– Miasto straciło dobre imię w ciągu jednego dnia i jest teraz postrzegane jako europejska stolica homofobii. O Kraśniku pisali nie tylko Reuters i media w USA, ale nawet w Kambodży – zauważa Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Czy jest to sprawiedliwy obraz, nie ma już większego znaczenia. Tak samo jak zapewnienia radnych o ich dobrych intencjach i słowa sympatii kierowane do osób LGBT na ostatniej sesji Rady Miasta.

I dodaje: - Jeśli uchwała w sprawie tzw. ideologii LGBT nie zostanie uchylona, Kraśnik czeka krajowy i międzynarodowy bojkot na niespotykaną skalę. Na płaszczyźnie gospodarczej czy kulturalnej. To nie jest jednorazowa awantura, która zostanie zapomniana. Warto sięgnąć do historii walki z apartheidem w RPA, czy współczesnych doświadczeń Państwa Izraela oskarżanego o rasizm przez ruch BDS. Strategia prowadzenia takich bojkotów jest bardzo skuteczna i nie ma co się łudzić, że środowisko LGBT, wpływowe organizacje, politycy i osoby sojusznicze o Kraśniku zapomną. Dla społeczności zachodnich kwestionowanie praw osób LGBT jest równoznaczne z kwestionowaniem praw człowieka, co powinno być już oczywiste dla wszystkich.

Daniel Niedziałek zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sprawy. – Wielu mieszkańców, zwłaszcza młodych, jest zbulwersowanych tym, co się stało. Oni nie chcą być utożsamiani z homofobicznym, dyskryminacyjnym wizerunkiem Kraśnika – zauważa. – A przecież wszyscy lokalni politycy mówią, że zależy im na młodych ludziach, żeby identyfikowali się z miastem, dobrze się w nim czuli i z niego nie uciekali - przypomina.

Będzie protest

To właśnie w piątek swoje niezadowolenie z decyzji 11 radnych (9 radnych chciało wycofać ubiegłoroczne stanowisko) wyrażą mieszkańcy Kraśnika, którzy wezmą udział w "Tęczowym milczeniu dla radnych z Kraśnika".

Protest na placu przy Centrum Kultury i Promocji (al. Niepodległości 44), gdzie ostatnio odbywają się posiedzenia Rady Miasta, rozpocznie się o godz. 20.

– Na organizację tego wydarzenia zdecydowałem się po tym jak, jak przeczytałem jeden z komentarzy w mediach społecznościowych. Jego autor dziwił się, że jeszcze nikt z mieszkańców Kraśnika nie zaprotestował przeciwko krzywdzącym niektóre osoby decyzjom radnych – mówi Tymoteusz Kubik, organizator piątkowego protestu przy CKiP. – Stworzyłem więc wydarzenie na Facebooku, choć na początku nie do końca wierzyłem, że będzie jakiś większy odzew. Na szczęście się myliłem. Odbieram dużo telefonów, ludzie oferują pomoc, zapowiadają też swój udział w akcji. Wydaje się, że zbierze się pewna grupa.

Organizator zachęca uczestników, by nałożyli kolorowe ubrania, symbolizujące pozytywne nastawienie do wszystkich osób. – Bo nikogo nie chcemy hejtować – zaznacza inicjator akcji. – Chcemy naszą postawą wyrazić sprzeciw przeciwko temu, na co zdecydowali się radni. Że nie ma lepszych i gorszych, a wszystkim ludziom bez względu na przekonania, styl życia, wyznawaną religię czy kolor skóry należy się szacunek.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)

Występy, zawody sportowe i miasteczko medyczne. Dziś Zarząd i Rada Dzielnicy zaprasza na festyn „Wieniawa łączy pokolenia".

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej
BEZPIECZEŃSTWO

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium