Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2025 r.
8:10

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

40 lat temu rzeczywistość wyglądała inaczej. Nie było Internetu ani światłowodów, a informacje z kraju i świata docierały do nas znacznie wolniej. Często nawet nie wiedzieliśmy, co dzieje się w sąsiednich miejscowościach. Wszystko zmieniło się 12 stycznia 1985 roku, gdy na antenie zadebiutowała „Panorama Lubelska” – pierwszy program informacyjny, który stał się oknem na świat dla mieszkańców regionu. Był to czas, gdy kamery były ogromne i nieporęczne, a montażyści pracowali na taśmach wymagających niezwykłej precyzji.

Przez lata wiele się zmieniło – lubelski oddział rozwijał się dynamicznie i dziś może szczycić się wysoką oglądalnością oraz zaufaniem widzów.

Rzetelnie i blisko ludzi

– Jesteśmy największą telewizją informacyjną relacjonującą wydarzenia z całego województwa. Profesor Bartoszewski powiedział kiedyś: „Bądźcie przyzwoitymi ludźmi”. To motto mi przyświeca. Chcę tworzyć telewizję rzetelną i obiektywną – mówi Piotr Adamczuk, dyrektor TVP Lublin.

Dziś TVP Lublin to nie tylko klasyczne studio telewizyjne, ale nowoczesne centrum medialne, które stale się rozwija. Niedawno otwarto trzy nowe studia, wdrożono zaawansowane systemy transmisji na żywo, a integracja z mediami społecznościowymi pozwala na dynamiczne reagowanie na potrzeby widzów.TVP Lublin to okno na Lubelszczyznę dla całej Polski i świata.

Materiały przygotowywane przez zespół są wykorzystywane w ogólnopolskich programach, takich jak „Teleexpress” „19.30” czy „Panorama”. Newsy z Lubelszczyzny trafiają także do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, skąd dalej wysyłane są w świat. „Panoramę Lubelską” można oglądać cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz dwa razy w weekendy. Stacja jako jedyny regionalny oddział TVP w Polsce oferuje także popołudniowy program „Miłego Popołudnia”.

– Zaczynamy o godzinie 16 i jesteśmy z widzami do 18. Zapraszamy mieszkańców regionu, by pokazywali swoje talenty i pasje. Nasze nowe studio kuchenne gości restauratorów, cukierników i koła gospodyń wiejskich. Dzięki temu promujemy ich nie tylko w województwie, ale i w całym kraju, a nawet za granicą – dodaje Adamczuk.

40 lat i jeden dzień

Okrągły jubileusz to doskonała okazja do świętowania. A wiadomo, że celebrowanie urodzin jest lepsze jak uczestniczą w tym wszyscy. Lubelski oddział TVP zaprasza do wspólnego świętowania i wspominania. W poniedziałek, 13 stycznia, a więc 40 lat i jeden dzień od pierwszej emisji Panoramy, od godziny 15:30 widzowie będą mogli odbyć podróż w czasie. Na antenie TVP Lublin pojawi się specjalny, jubileuszowy program.

– Przez cztery godziny będziemy nadawać z czterech studiów, łącząc się między nimi. Odbędą się rozmowy z osobami, które tworzyły lubelski oddział TVP. ​Wyemitujemy pierwszy odcinek „Panoramy Lubelskiej” oraz inne materiały archiwalne, w tym zakulisowe ciekawostki. Pokażemy, jak wyglądały początki pracy w telewizji – zachęca Adamczuk.

W programie znajdą się rozmowy z pierwszymi pracownikami TVP, którzy tworzyli i budowali oddział, wyemitowane zostaną materiały archiwalne wyciągnięte z przepastnych magazynów. Nie tylko newsy, ale też wpadki, smaczki, różnego rodzaju przypominajki, jak to kiedyś się budowało telewizję, jak się ją tworzyło oraz jak wyglądał pierwszy wóz satelitarny stacji.

Lista zaproszonych gości jest imponująca. Znaleźli się na niej m.in. dyrektorzy regionalnych ośrodków TVP, prezes TVP, dziennikarze, władze miejskie, samorządowe oraz artyści. Na scenie wystąpią m.in. Budka Suflera, która swoje pierwsze teledyski nagrywała w studiach TVP, Lubelska Federacja Bardów, Łukasz Jemioła, Zespół VOX i Magdalena Dobrzańska. – Znajdzie się coś zarówno dla ucha, jak i oka, więc każdy będzie zadowolony – podkreśla Adamczuk.

Jeśli po obejrzeniu będziemy czuć niedosyt, każdy może przyjść do lubelskiego oddziału TVP i wybrać się w małą podróż w czasie, gdzie wystawione zostały pierwsze kamery oraz wóz transmisyjny jakich używali dziennikarze lata temu.

Kolejne 40 lat

Lubelski oddział Telewizji Polskiej nie staje w miejscu, tylko chce iść dalej i rozwijać się. Planów jest dużo, a wśród nich nowe produkcje, nie tylko informacyjne, ale także lifestylowe czy dokumentalne. A to wszystko po to by promować Lubelszczyznę i województwo lubelskie. Dodatkowo oddział zamierza rozwijać współpracę z TVP Historia oraz TVP Wilno, tworząc produkcje o charakterze edukacyjnym i historycznym.

Ale zmiany są już widoczne gołym okiem. TVP Lublin aktywnie włącza się w tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu finału, czyli 26 stycznia będziemy mogli oglądać relacje z lubelskich sztabów, ale już teraz możemy wziąć udział w aukcjach charytatywnych. Wśród rzeczy do wylicytowania znalazł się dzień z dyrektorem lubelskiego oddziału TVP Piotrem Adamczukiem, współprowadzenie programu „Miłego Popołudnia”, czy gadżety związane z lubelskim oddziałem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty