Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2025 r.
8:10

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

40 lat temu rzeczywistość wyglądała inaczej. Nie było Internetu ani światłowodów, a informacje z kraju i świata docierały do nas znacznie wolniej. Często nawet nie wiedzieliśmy, co dzieje się w sąsiednich miejscowościach. Wszystko zmieniło się 12 stycznia 1985 roku, gdy na antenie zadebiutowała „Panorama Lubelska” – pierwszy program informacyjny, który stał się oknem na świat dla mieszkańców regionu. Był to czas, gdy kamery były ogromne i nieporęczne, a montażyści pracowali na taśmach wymagających niezwykłej precyzji.

Przez lata wiele się zmieniło – lubelski oddział rozwijał się dynamicznie i dziś może szczycić się wysoką oglądalnością oraz zaufaniem widzów.

Rzetelnie i blisko ludzi

– Jesteśmy największą telewizją informacyjną relacjonującą wydarzenia z całego województwa. Profesor Bartoszewski powiedział kiedyś: „Bądźcie przyzwoitymi ludźmi”. To motto mi przyświeca. Chcę tworzyć telewizję rzetelną i obiektywną – mówi Piotr Adamczuk, dyrektor TVP Lublin.

Dziś TVP Lublin to nie tylko klasyczne studio telewizyjne, ale nowoczesne centrum medialne, które stale się rozwija. Niedawno otwarto trzy nowe studia, wdrożono zaawansowane systemy transmisji na żywo, a integracja z mediami społecznościowymi pozwala na dynamiczne reagowanie na potrzeby widzów.TVP Lublin to okno na Lubelszczyznę dla całej Polski i świata.

Materiały przygotowywane przez zespół są wykorzystywane w ogólnopolskich programach, takich jak „Teleexpress” „19.30” czy „Panorama”. Newsy z Lubelszczyzny trafiają także do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, skąd dalej wysyłane są w świat. „Panoramę Lubelską” można oglądać cztery razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz dwa razy w weekendy. Stacja jako jedyny regionalny oddział TVP w Polsce oferuje także popołudniowy program „Miłego Popołudnia”.

– Zaczynamy o godzinie 16 i jesteśmy z widzami do 18. Zapraszamy mieszkańców regionu, by pokazywali swoje talenty i pasje. Nasze nowe studio kuchenne gości restauratorów, cukierników i koła gospodyń wiejskich. Dzięki temu promujemy ich nie tylko w województwie, ale i w całym kraju, a nawet za granicą – dodaje Adamczuk.

40 lat i jeden dzień

Okrągły jubileusz to doskonała okazja do świętowania. A wiadomo, że celebrowanie urodzin jest lepsze jak uczestniczą w tym wszyscy. Lubelski oddział TVP zaprasza do wspólnego świętowania i wspominania. W poniedziałek, 13 stycznia, a więc 40 lat i jeden dzień od pierwszej emisji Panoramy, od godziny 15:30 widzowie będą mogli odbyć podróż w czasie. Na antenie TVP Lublin pojawi się specjalny, jubileuszowy program.

– Przez cztery godziny będziemy nadawać z czterech studiów, łącząc się między nimi. Odbędą się rozmowy z osobami, które tworzyły lubelski oddział TVP. ​Wyemitujemy pierwszy odcinek „Panoramy Lubelskiej” oraz inne materiały archiwalne, w tym zakulisowe ciekawostki. Pokażemy, jak wyglądały początki pracy w telewizji – zachęca Adamczuk.

W programie znajdą się rozmowy z pierwszymi pracownikami TVP, którzy tworzyli i budowali oddział, wyemitowane zostaną materiały archiwalne wyciągnięte z przepastnych magazynów. Nie tylko newsy, ale też wpadki, smaczki, różnego rodzaju przypominajki, jak to kiedyś się budowało telewizję, jak się ją tworzyło oraz jak wyglądał pierwszy wóz satelitarny stacji.

Lista zaproszonych gości jest imponująca. Znaleźli się na niej m.in. dyrektorzy regionalnych ośrodków TVP, prezes TVP, dziennikarze, władze miejskie, samorządowe oraz artyści. Na scenie wystąpią m.in. Budka Suflera, która swoje pierwsze teledyski nagrywała w studiach TVP, Lubelska Federacja Bardów, Łukasz Jemioła, Zespół VOX i Magdalena Dobrzańska. – Znajdzie się coś zarówno dla ucha, jak i oka, więc każdy będzie zadowolony – podkreśla Adamczuk.

Jeśli po obejrzeniu będziemy czuć niedosyt, każdy może przyjść do lubelskiego oddziału TVP i wybrać się w małą podróż w czasie, gdzie wystawione zostały pierwsze kamery oraz wóz transmisyjny jakich używali dziennikarze lata temu.

Kolejne 40 lat

Lubelski oddział Telewizji Polskiej nie staje w miejscu, tylko chce iść dalej i rozwijać się. Planów jest dużo, a wśród nich nowe produkcje, nie tylko informacyjne, ale także lifestylowe czy dokumentalne. A to wszystko po to by promować Lubelszczyznę i województwo lubelskie. Dodatkowo oddział zamierza rozwijać współpracę z TVP Historia oraz TVP Wilno, tworząc produkcje o charakterze edukacyjnym i historycznym.

Ale zmiany są już widoczne gołym okiem. TVP Lublin aktywnie włącza się w tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu finału, czyli 26 stycznia będziemy mogli oglądać relacje z lubelskich sztabów, ale już teraz możemy wziąć udział w aukcjach charytatywnych. Wśród rzeczy do wylicytowania znalazł się dzień z dyrektorem lubelskiego oddziału TVP Piotrem Adamczukiem, współprowadzenie programu „Miłego Popołudnia”, czy gadżety związane z lubelskim oddziałem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty