Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

15 marca 2022 r.
8:48

Ubiera gwiazdy, a teraz obuł ukraińskich żołnierzy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
(fot. Fot. www.facebook.com/ssaganstylista, www.facebook.com/sebastian.sagan, Gmina Bełżec)

Ubiera w swoje ręcznie zdobione kurtki gwiazdy i celebrytów, nie tylko w Polsce. Wykorzystał kontakty i pomógł w zaopatrzeniu w solidne buty około 1000 ukraińskich żołnierzy, ochotników, bo niektórzy szli na front w... trampkach. Na tym projektant Sebastian Sagan, mieszkający w położonym blisko granicy Bełżcu nie poprzestał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybuchła wojna na Ukrainie. W całej Polsce ruszyły akcje pomocowe. Sebastian Sagan był akurat w Warszawie, gdy dowiedział się, że jego rodzinna gmina Bełżec organizuje zbiórkę darów dla partnerskiego Bełza na Ukrainie. Potrzebne były m.in. buty dla żołnierzy. Niewiele myśląc, postanowił działać.

Obuli ukraińskich ochotników

– Mam przyjaciółkę w firmie WashWash specjalizującej się w pielęgnacji obuwia. Przez nią nawiązaliśmy kontakt z CCC Shoes&Bags. Wystarczył dzień działania, a po dwóch transport z ponad tysiącem par butów był już w Bełżcu i zaraz został wysłany na Wschód – opowiada Sebstian Sagan, twórca unikatowych, ręcznie zdobionych kurtek, które noszą gwiazdy polskiej muzyki, dziennikarze, ale też celebryci.

– To co zrobił pan Sebastian, było po prostu niesamowite. Buty, których transport zapewnił i przekazał nam, trafiły do naszego partnerskiego Bełza, a od nich ruszyły pod Kijów do jednostki walczących tam z Rosjanami ochotników – opowiada Andrzej Adamek, wójt Bełżca.

Podkreśla, że Ukraińcy wielokrotnie wyrażali wdzięczność za ten prezent. – Bo te naprawdę solidne buty dostali chłopcy i mężczyźni, którzy nie byli wcześniej w armii, nie mieli umundurowania. Niektórzy z nich zaciągali się do wojska, by bronić ojczyzny i przychodzili w zwykłych trampkach – wspomina Adamek. Dodaje, że wraz z „traperami” przyjechały też inne buty, np. klapki, które gmina przekazała uchodźcom zatrzymującym się w punkcie noclegowym.

Wójt podkreśla równocześnie, że Bełżcu i okolicach jest wiele osób bardzo mocno zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Zbiórki darów cały czas trwają. Są ukierunkowane na to, co na Ukrainie najbardziej w danym momencie potrzebne.

– Jak zbierzemy transport, to nasi partnerzy przyjeżdżają po te dary, wiozą do siebie, a później przekazują dalej, najczęściej do oddziałów walczących na froncie – opowiada wójt Bełżca. Tak zza wschodnią granicę trafiły m.in. leki, materiały opatrunkowe, a także ubrania, latarki, powerbanki, reflektory, owoce i słodycze, defibrylator, dwie walizki medyczne, kuchenka gazowa.

W te gminne akcje Sagan się nie włącza. Wójt to rozumie. Projektant jest indywidualistą. Ale Adamek wie, że artysta działa cały czas na rzecz uchodźców. Samorządowiec podziwia też ostatnie jego dzieło – kurtkę z naniesionym na flagę Ukrainy wizerunkiem Wołodymyra Zełenskiego.

Jest kurtka, będą wózki

To nie był projekt komercyjny, ale odruch, odzew na to, co się dzieje. Tak jak malarz w przypływie weny siada przed sztalugą, tak Sebastian Sagan wykonał kolejną kurtkę. Naniósł na nią projekt autorstwa swojego przyjaciela, norweskiego artysty Roya Olsena.

– Korespondowaliśmy długo w nocy, wymienialiśmy się poglądami o sytuacji. Obu nas to bardzo porusza. Roy wysłał mi swój popart i napisał: "Sebastian zrób kurtkę, jestem ciekawy efektu". Zabrałem się do pracy i taki jest efekt – opowiada Sebastian Sagan.

Zdjęcie swojego nowego dzieła zamieścił w mediach społecznościowych. Posypały się pełne uznania komentarze z komplementami, pojawiło się również wiele pytań o cenę i możliwość kupna tego unikatu. Póki co, Sagan kurtki z podobizną Zełenskiego nie sprzedaje.

– Ma dla mnie duże emocjonalne znaczenie. Nie oddam jej ot tak, pierwszej z brzegu osobie, tylko dlatego, że chce za nią zapłacić. Sprzedam tylko komuś, w kim dostrzegę jakieś głębsze motywacje, a dochód przeznaczę na pomoc Ukraińcom. Wiem, że teraz np. są potrzebne wózki, które pomogą kobietom w przemieszczaniu się z bagażami. Za tę jedną kurtkę na pewno co najmniej kilka wózków da się kupić. Zawiozę je wtedy na granicę – zapowiada projektant.

Bo w rejonie przejścia bywa często. Na początku po prostu wsiadał w swojego wiekowego poloneza i jeździł na granicę, parkował i w starym aucie dawał schronienie i ciepło kobietom i dzieciom. – Wtedy jeszcze nie było tam zorganizowanej pomocy, a uchodźcy marzli. Robiłem to, co uznawałem za potrzebne w danym momencie – opowiada. Później bywał jeszcze w Hrebennem kilkakrotnie, np. wtedy gdy koleżanka z Bielska Białej wysłała mu pakiety pomocowe dla dzieci: soczki, jakieś ciasteczka. Jeździł i rozdawał, pomagał też w organizacji miejsc pobytu dla uchodźców u swoich znajomych. – W miarę moich możliwości, będę działać nadal. Do granicy mam przecież blisko – mówi Sebastian Sagan.

#Tenodkurtek

Sebastian Sagan to twórca marki SSagan. Powszechnie jest znany jako #Tenodkurtek. Tworzy unikatową, personalizowaną odzież, głównie kurtki, najczęściej dżinsowe. Ubrania powstają zawsze na bazie odzieży używanej, często z second handów. W jego projekty ubierają się m.in. Doda, Rafal Maślak, Marcin Mroczek, Joanna Jabłczyńska, Nick Sinkler, Edyta Herbuś, Baron, Michał Szczygieł, 4Dreamers, Bartek Jędrzejak, Alicja Szemplińska, Marzena Rogalska, Ania Karwan i wielu innych znanych i popularnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium