Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 listopada 2021 r.
6:30

Każdy jako dzieciak miał "bazę", a ta będzie dla dzieci z Kośminka

Mamy lokal, ale teraz potrzebujemy pomocy w jego wyremontowaniu i opłacaniu czynszu przez rok – mówi Aleksandra Borzęcka
Mamy lokal, ale teraz potrzebujemy pomocy w jego wyremontowaniu i opłacaniu czynszu przez rok – mówi Aleksandra Borzęcka (fot. Maciej Kaczanowski)

Pomagają w odrabianiu lekcji, spotykają się z dziećmi, angażują w działania wolontariackie. Mimo że robią bardzo wiele dla dzieci i młodzieży z Kośminka, to do tej pory nie mieli własnego lokalu. Teraz go znaleźli, ale potrzebują funduszy na remont i wynajęcie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fundacja Strefa Dorastania to grupa młodych ludzi działających w lubelskiej dzielnicy Kośminek. Otaczają opieką i wsparciem około 20 dzieci, często z rodzin wielodzietnych lub z jakimiś problemami. Chodzą z nimi na basen, lub do kina, jeśli uda się zdobyć bilety. Jeżdżą do schroniska dla zwierząt w Nowodworze pod Lubartowem, gdzie dzieci wyprowadzają psy. Z Lublina dojeżdżają tam prywatnymi samochodami wolontariuszy. Organizują wydarzenia dla wszystkich mieszkańców dzielnicy, takie jak np. wrześniowy Festiwal Mieszkańców Kośminka. W niedzielę dzieci razem z opiekunami brały udział w obchodach Światowego Dnia Ubogich organizowanego przez Centrum Wolontariatu w Lublinie. Grupa uczestniczyła w spotkaniu w Domu na Podwalu.

Latem możliwości działań jest bardzo wiele. Można urządzić festyn, pójść na spacer, lub po prostu spotkać się z dziećmi na świeżym powietrzu. Ale kiedy przychodzi jesień i zima, a dzieci oprócz rozrywek muszą też poświęcić czas na naukę i odrabianie lekcji, zaczyna się robić problem.

– Od pół roku szukamy lokalu na Kośminku i wszyscy nas zbywają. W jednym z miejsc usłyszeliśmy, że właściciel nie chce się zgodzić na obecność dzieci, bo zdewastują lokal – opowiada Aleksandra Borzęcka z zarządu Fundacji Strefa Dorastania.

Ale młodzi ludzie nie poddali się i w końcu się udało. Przy ul. Długiej 31 działał kiedyś sklep spożywczy, ale ostatnio lokal stał pusty. Aleksandra Borzęcka po prostu zapukała do sąsiedniego domu. Okazało się, że właściciele zgodzili się wynająć lokal fundacji. To będzie miejsce, w którym dzieci będą mogły przez 7 dni w tygodniu przyjść i znaleźć pomocną dłoń. Odrobić lekcje w spokoju, którego często nie mają w swoich domach. Albo po prostu spędzić wolny czas w ciepłym pomieszczeniu. Za opiekę nad nimi odpowiadają przedstawiciele fundacji oraz wolontariusze z nią współpracujący.

W tym miejscu dzieci z Kośminka będą mogły odrabiać lekcje, albo spędzać wolny czas (fot. Maciej Kaczanowski)

– Mamy lokal, ale teraz potrzebujemy pomocy w jego wyremontowaniu i opłacaniu czynszu przez rok. Zysków z tego nie będziemy mieć, te pieniądze pomogą nam utrzymać płynność działalności – tłumaczy Borzęcka.

Nowe miejsce zostanie nazwane Bazą na Kośminku.

Oprócz produktów remontowych takich jak np. farby do malowania ścian, potrzeba pieniędzy na meble: stoły i krzesła. Mogą być nowe, ale mogą być także używane, w dobrym stanie. Żeby zaoszczędzić przestrzeń (lokal to tylko 30 mkw.), na ścianach pojawią się wiszące szafki. Potrzebne są także artykuły papiernicze i szkolne. W pracach już pomagają ojcowie podopiecznych fundacji, ale także same dzieci. – To bardzo ważne, żeby dzieci same tworzyły tą przestrzeń – podkreśla Borzęcka.

W sumie koszt prac remontowych oraz rocznego czynszu ustalono na 20 tysięcy złotych.

Zbiórka ruszyła wczoraj na stronie zrzutka.pl.

– Naszym marzeniem jest otworzyć Bazę na Kośminku 6 grudnia, na Mikołajki. Nie chcemy tego dnia rozdawać dzieciom innych prezentów, bo im najbardziej zależy właśnie na tym, żeby stworzyć to miejsce – dodaje Aleksandra Borzęcka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty