Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

17 września 2020 r.
20:29

Ostatnie przygotowania do rekonstrukcji bitwy pod Tomaszowem Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora agdy
Wojciech Minczykow przyjedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy
Wojciech Minczykow przyjedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy (fot. Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska)

Trwają przygotowania do niedzielnej rekonstrukcji historycznej. Widzowie zobaczą epizody z II Bitwy pod Tomaszowem i te nawiązujące do wydarzeń w 1940 roku w Katyniu. Organizatorzy spodziewają się 250 rekonstruktorów. Na widowni będzie tylko 3 tysiące osób. To ostatni moment by zarezerwować lub osobiście odebrać wejściówkę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz 12. organizatorzy przypomną wydarzenia, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej. Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew z czasów wojny obronnej, to już tradycja. Także i to, że odbywają się one na łąkach stadniny w Dąbrowie Tomaszowskiej.

W tym roku widzowie zobaczą tu epizody z tzw. II bitwy tomaszowskiej, starcie polskich wojsk z sowieckimi i polskich wojsk z Niemcami. Walczyły wówczas wojska Frontu Północnego utworzone z Armii „Modlin” generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego.

Bo Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim, to w istocie dwie bitwy. Pierwsza była od 17 do 20 września a druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku.

- 20 kg grochu, 15 kg ziemnaków, 7 kg marchwi, seler, por. Woda będzie na miejscu i już u was kupię boczek, bo wszystko musi być świeżutkie. Jestem przygotowany, żeby zrobić 250 porcji grochówki dla rekonstruktorów – mówi Wojciech Minczykow, rekonstruktor i kucharz, którzy ze swoją kuchnia polową jedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy. Już drugi raz będzie brał udział w rekonstrukcji.

Jego kuchnia, która jest oryginalna i pochodzi z 1941 roku będzie centralnym elementem szpitala polowego który w niedzielę odtworzą rekonstruktorzy. 

Wojciech Minczykow ze swoja kuchnią codziennie jest na Westerplatte przy Wartowni nr 1 (fot. Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska)

- Moja praca różni się od tej z 1939 roku tym, że wykorzystuję do opalania kuchni brykiet drzewny. Zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w używaniu. Gdy jest drewno, to musi być ktoś do rąbania, kopci, dymi. Brykiet jest lepszy. Reszta jest bez zmian. Choć z rozmów z weteranem wojennym, który był kucharzem w wojsku wiem, że tamta zupa była gotowana na wołowych kościach. Dopiero na takim wywarze gotowano ryż. Moja grochówka jest na wieprzowinie i jest mniej tłusta. Instrukcje wojskowe mówią o dużej ilości słoniny i oleju palmowego jaki był wówczas stosowany. Bilans energetyczny takiego posiłku był inny, dziś byśmy niczego takiego nie zjedli – dodaje Minczykow, który jest emerytowanym żołnierzem zawodowym, pasjonuje się rekonstrukcją bloków żywieniowych WP i jest rekonstruktorem. Oprócz kuchni polowej wiezie do Tomaszowa Lubelskiego między innymi armatę.

- Musieliśmy organizację tegorocznej rekonstrukcji i rocznicowych obchodów dostosować do wytycznych sanitarnych. Rekonstruktorzy nie będą mieć kontaktu z widzami, nie będzie na przykład pozowania do wspólnych zdjęć. Oddzielnie parkują i się stołują. Dajemy im w naszej podstawówce dach nad głową, umieszczamy w różnych salach by nie było ciasno.  Ale opuszczą szkołę już w niedzielę rano. Po rekonstrukcji rozjadą się do domów. Bo placówka musi być poddana dezynfekcji i być wywietrzona – tłumaczy Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji i pracownik Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim, który organizuje wydarzenie.

Rygory obowiązują też widzów. Muszą mieć wejściówkę by dostać się na teren rekonstrukcji. Dom Kultury w Tomaszowie zajmuje się dystrybucją, zostało już niewiele. Im szybciej dokona się rezerwacji, tym lepiej.

W niedzielę w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 10 zostanie odprawiona msza polowa w intencji Ojczyzny. O godz. 11 zacznie się rekonstrukcja. Wstęp gratis.

Rocznicowe uroczystości już trwają. Dziś konferencje popularnonaukowe i zaczyna się rajd pojazdów historycznych na trasie Rachanie-Tarnawatka-Szarowola-Tomaszów Lubelski. Jutro na stadionie półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 39. O godz.14 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa msza w intencji poległych obrońców Ojczyzny, przemarsz na Cmentarz Wojenny 1939 r., apel pamięci i złożenie wieńców na grobie generała Tadeusza Piskora. O godz. 17 i 19 w domu kultury pokaz filmu „Pancernym Szlakiem”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium