Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

12 września 2020 r.
13:22

Carska herbaciarnia zrzuci banery. Budynek od kilkunastu lat stoi pusty, ale to się zmieni

Autor: Zdjęcie autora agdy
Herbaciarnia zanim zasłoniły ją reklamy
Herbaciarnia zanim zasłoniły ją reklamy (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Świetna wiadomość. Jest przełom w sprawie czajni. Zabytkowy budynek w centrum Tomaszowa Lubelskiego nie będzie niszczał. W ciągu kilku dni wspólnicy zadecydują, który z nich będzie właścicielem. Zmiany będą widoczne szybciej, bo mają zniknąć reklamy szpecące niezwykłą budowlę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Czajnię tomaszowską koniecznie trzeba uratować, drewniane zabytki przeszłości na naszych oczach giną, to bardzo smutne.

- Śmietnisko, które było za oszkloną częścią werandy raziło i mieszkańców, i turystów. Osobiście interweniowałam w tej sprawie.

- Widok okropny, szczególnie że w centrum miasta, w zabytkowym budynku. Jest to swojego rodzaju ignorancja!

- Powinni zrobić kawiarnię, ze stolikami na zewnątrz. Tak jak w większych miastach.

- Czajnia, przepiękny budynek, powinien być wizytówką Tomaszowa Lubelskiego.

To niektóre opinie mieszkańców na temat dawnej herbaciarni, która stoi w centrum. Nie wygląda najlepiej, zwłaszcza, że fronton zaniedbanej czajni zakryty jest reklamami. Ale idą zmiany.

Konkretne deklaracje

- Było spotkanie u burmistrza Tomaszowa Lubelskiego ze współwłaścicielami tego zabytku. Poruszyliśmy wiele kwestii, na początek  podstawową, dotyczącą natychmiastowego usunięcia banerów z elewacji. Padły konkretne deklaracje ze strony współwłaścicieli, czekamy na ich wypełnienie – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który uczestniczył w rozmowach. Dotyczyły także kwestii własnościowych.

Czajnia/herbaciarnia jest wybudowana z bali sosnowych, na ceglanej podmurówce. W części frontowej piętrowa, w tylnej parterowa, ma przeszkloną werandę. Służby konserwatorskie podają, że była poświęcona 18 maja 1895 r., w dniu koronacji cara Mikołaja I i przywołują opinie, że została postawiona w związku z przejazdem przez Tomaszów księżny Marii Magdaleny Gorczakowej - ciotki cara.

Czajnia miała być miejscem jej odpoczynku w czasie podróży do monastyru w Turkowicach, którego była przełożoną.

Zdjęcie archiwalne (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Jeden z czterech

Docelowo budynek miał służyć za herbaciarnię, prowadzoną przez Kuratorium Trzeźwości Ludowej. Inna wersja mówi o początkach herbaciarni, jako kasynie dla carskiego wojska.

W okresie międzywojennym była domem teatralnym, służyła też za poczekalnię autobusową.

- Na spotkaniu u burmistrza reprezentowani byli wszyscy wspólnicy. Uzgodniliśmy, że któryś z nas zostanie właścicielem nieruchomości. Do środy ma zapaść decyzja kto. Właściciel powinien być jeden. Czterech nigdy nie dojdzie do porozumienia – mówi Tadeusz Bartecki, współwłaściciel tomaszowskiej herbaciarni.

Jak wspomina, pomysł na kupno zabytku pojawił się bardzo wiele lat temu i zanim transakcja z miastem została sfinalizowana sprawa wracała kilka razy, bo losy czajni były burzliwe.

Herbaciarnia, zdjęcie archiwalne (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Poszła pod młotek

Tylko w okresie powojennym była tu: jadłodajnia, poczekalnia i dworzec autobusowy, działała spółdzielnia krawiecka „Gracja”. Gdy budynek trafił do tomaszowskiej filii WSK Świdnik, były plany by urządzić w nim zakładowy dom kultury. Ale strażacy nie wydali pozytywnej opinii dla takiego wykorzystania nieruchomości, która w większości jest drewniana.

– Tak się złożyło, że projektowałem wówczas ten dom kultury. Ale osobistych wspomnień związanych z herbaciarnią nie mam. Chyba raz byłem tu na dancingu, to musiały być lata 60. a może 70. ubiegłego wieku. W największej sali, gdzie kiedyś nawet działało kino, grała do tańca orkiestra. Na początku lat 90. miasto miało kłopoty finansowe i chciało się pozbyć czajni. Ze znajomym, z którym pochodzimy z tej samej miejscowości i wiele lat byliśmy sąsiadami oraz z jego bratem. postanowiliśmy ją do spółki kupić – wspomina Bartecki i opowiada, że gdy sprawa przetargu się krystalizowała pojawił się kolejny przedsiębiorca, także zainteresowany bardzo specyficzną nieruchomością.

- I tak jest nas czterech, każdy z równym udziałem – dodaje dementując plotki, że stara herbaciarnia była kupiona dla atrakcyjnej działki w samym centrum Tomaszowa i teraz wspólnicy czekają aż się zawali.

(fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Zabytkowa i ozdobna

Czajnia, jako unikalny budynek z dekoracją  nawiązującą do drewnianej architektury rosyjskiej został wpisany do rejestru zabytków jeszcze w roku 1983. Motywy dekoracyjne znajdujemy w obramieniach okien i drzwi, w zwieńczeniach ścian szczytowych i na werandzie.

- Nasza działalność i próba zagospodarowania czajni, wynajmowania pomieszczeń trwała kilka lat. Głównie z powodu braku parkingu, działalność handlowa była tam nieopłacalna. Wspólnicy zajęli się swoimi sprawami. Od bodaj 12 lat budynek stoi pusty. Ja mam do niego klucze – dodaje Bartecki. 

- Jeżeli okaże się, że deklaracje współwłaścicieli nie będą poparte konkretnymi działaniami – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmie działania administracyjne, które zmienią ten stan rzeczy. Liczę jednak, że rozmowa – bardzo konkretna – przyniesie efekt – zapowiada Dariusz Kopciowski.

W niedzielę reklamy jeszcze wisiały. 

 

(fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium