Budowę nowych bloków ma umożliwić proponowana przez Ratusz zmiana planu zagospodarowania części Czechowa. Chodzi o obszar między ul. Wojtasa a Związkową. Najwyższy budynek, mający do 35 m, mógłby stanąć w miejscu Biedronki przy ul. Choiny.
Nowy plan zagospodarowania ma dotyczyć terenów ciągnących się po wschodniej stronie ul. Choiny między Związkową a ul. Wojtasa. Obowiązujący plan określa te nieruchomości głównie jako „tereny aktywności gospodarczej” z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej. Ponadto, na północ od sklepu Biedronka, obowiązujący plan rezerwuje grunt pod budowę szkoły, której miasto nie zamierza wcale budować.
Urbaniści z Ratusza proponują zmianę przeznaczenia tych nieruchomości. Nowy plan zagospodarowania ma tu umożliwić zabudowę mieszkaniową i usługową. Ma również wyznaczyć przebieg nowych ulic do obsługi przyszłych budynków.
Jedna z takich dróg miałaby się zaczynać naprzeciw wyjazdu z ul. Szwajcarskiej i biec równolegle do ul. Choiny aż do ul. Wojtasa, gdzie znajduje się zresztą zalążek skrzyżowania (naprzeciw Czerwcowej).
Pomiędzy tą drogą a ul. Choiny miałby się ciągnąć teren zabudowy mieszkaniowej „mieszanej jedno- i wielorodzinnej” lub usługowej. Wyłącznie w samym narożniku (u zbiegu ul. Choiny i Wojtasa) niemożliwe byłoby stawianie bloków.
Obszary położone na wschód od nowej drogi miałyby być przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną (bez dopuszczenia jednorodzinnej, nie licząc skrawka ziemi za Saloniką) z dopuszczeniem usług zajmujących najwyżej 30 proc. powierzchni użytkowej. Partery bloków od strony ulicy miałyby być przeznaczone na lokale usługowe dostępne z poziomu chodnika. Same budynki mogłyby mieć nie więcej niż 25 m wysokości.
Ogłoszony przez Ratusz projekt nowego planu zagospodarowania nieco inaczej określa przeznaczenie terenów leżących bliżej ronda.
Chodzi zarówno o grunty, na których stoi Biedronka i salon łazienek, ale też o sąsiadujące z nimi od północy niezabudowane działki. Wskazano tu strefy zabudowy wielorodzinnej lub usługowej, przy czym inwestor swobodnie mógłby określać proporcje między mieszkaniami a usługami. W tych miejscach maksymalna wysokość zabudowy wynosiłaby od 28 do 35 m. Na parterach od strony ulic nie mogłoby być mieszkań.
Z projektu planu wynika, że na jedno mieszkanie w nowych budynkach inwestor musiałby zapewnić nie mniej niż jedno miejsce parkingowe.
Czy to dobre pomysły na przyszłość tych obszarów?
Uwagi w tej sprawie można zgłaszać Urzędowi Miasta do 8 lipca. W najbliższą środę będzie można osobiście (lub zdalnie) porozmawiać o tym projekcie z urbanistami podczas otwartej dla wszystkich chętnych dyskusji publicznej (9 czerwca, godz. 13, Ratusz).
Aby wziąć udział w tej dyskusji, trzeba się zapisać, a można to zrobić jeszcze tylko dziś, dzwoniąc pod numer 81 466 23 00 lub wysyłając mail na adres planowanie@lublin.eu.
Jak zgłosić uwagę
Można to zrobić wyłącznie pisemnie, wysyłając list (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub mail (planowanie@lublin.eu). Uwaga nie może być anonimowa i musi dokładnie wskazywać nieruchomość, której dotyczy.