Urząd Miasta zgodził się na przebudowę gmachu kliniki stomatologicznej przy ul. Karmelickiej na wielorodzinny budynek mieszkalny. Obok mają stanąć nowe bloki. Taką zgodę dostała spółka, której jednym z udziałowców jest były przewodniczący Rady Miasta
Gmach po klinice składa się z dwóch segmentów układających się w literę „T”, której „kapelusz” ma cztery piętra, a „nóżka” jedno. Obiekt ma prawie 4,2 tys. mkw. powierzchni użytkowej, jego budowę ukończono w 1976 r., zaś w 1998 r. skończono przebudowę.
Lekarzy przy Karmelickiej 7 nie ma od dawna, przenieśli się do nowej siedziby przy ul. Chodźki. Stomatologiczne Centrum Kliniczne kilkakrotnie próbowało sprzedać stary budynek.
– Stopień zużycia technicznego określa się na poziomie 40 proc. Stan techniczny określono jako średni – informowało SCK w ogłoszeniu przetargowym z maja 2019 r.
Cenę wywoławczą budynku wraz z działką o powierzchni 5026 mkw. ustaliło ponad 11 mln zł. W lipcu 2019 r. SCK ogłosiło, że w pisemnym przetargu wybrało ofertę warszawskiej spółki QRL.
Od tamtej pory spółka zdążyła zmienić nazwę i siedzibę (obecnie to Helvetia Centrum z siedzibą w Lublinie). Zmienili się też właściciele firmy. Obecnie, jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, 16 udziałów ma Wojciech Lutek, a po 15 mają prezes Robert Siejka i Piotr Kowalczyk (przewodniczący Rady Miasta Lublin w latach 2009-18).
We wrześniu ubiegłego roku Helvetia Centrum podpisała warunkową umowę kupna nieruchomości przy Karmelickiej, a ostateczna transakcja doszła do skutku niespełna miesiąc temu, 12 kwietnia.
Jak nowy właściciel będzie mógł wykorzystać tę nieruchomość? O tym mówi wydana w czwartek przez Urząd Miasta decyzja ustalająca warunki zabudowy. Została ona wydana na wniosek spółki Helvetia Centrum. Tego typu decyzja określa możliwy sposób wykorzystania nieruchomości, której przeznaczenia nie określa plan zagospodarowania terenu, a właśnie tak jest w przypadku ul. Karmelickiej.
Decyzja dotyczy „inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego na budynek mieszkalny wielorodzinny, budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze i wydzieleniu działki pod pas drogowy”.
– Wysokość budynku istniejącego pozostawia się bez zmian – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Elewacja frontowa projektowanych budynków nie może być jednolita, należy ją zróżnicować w nawiązaniu do pierzei okolicznych kamienic.
Istniejący budynek, jak zastrzegli miejscy urzędnicy, nie może być podwyższony, natomiast nowe obiekty muszą mieć zróżnicowaną wysokość.
– Nie mogą przewyższać istniejącego budynku dawnej kliniki stomatologii – zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, z którym uzgadniana była decyzja. – Nowa zabudowa nie może być elementem dysharmonijnym widziana z sąsiednich ulic: Lubartowskiej, Zielonej, Świętoduskiej. Ona musi się wpisać w otoczenie.
Decyzja mówi też o parkingach podziemnych. Ustala ponadto minimalną liczbę miejsc parkingowych, którą będzie musiał zapewnić inwestor. – Minimum 0,7 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny – przekazuje nam Monika Głazik. Na każde 10 mkw. powierzchni usługowej będzie musiało przypadać 1 miejsce postojowe. Dojazd do obiektów ma być zapewniony od Karmelickiej. – W zagospodarowaniu terenu należy mieć na uwadze planowane poszerzenie i urządzenie pasa drogowego.