Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2021 r.
7:38

Lublin: W dawnej klinice stomatologicznej mają powstać mieszkania. Obok staną bloki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Urząd Miasta zgodził się na przebudowę gmachu kliniki stomatologicznej przy ul. Karmelickiej na wielorodzinny budynek mieszkalny. Obok mają stanąć nowe bloki. Taką zgodę dostała spółka, której jednym z udziałowców jest były przewodniczący Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmach po klinice składa się z dwóch segmentów układających się w literę „T”, której „kapelusz” ma cztery piętra, a „nóżka” jedno. Obiekt ma prawie 4,2 tys. mkw. powierzchni użytkowej, jego budowę ukończono w 1976 r., zaś w 1998 r. skończono przebudowę.

Lekarzy przy Karmelickiej 7 nie ma od dawna, przenieśli się do nowej siedziby przy ul. Chodźki. Stomatologiczne Centrum Kliniczne kilkakrotnie próbowało sprzedać stary budynek.

– Stopień zużycia technicznego określa się na poziomie 40 proc. Stan techniczny określono jako średni – informowało SCK w ogłoszeniu przetargowym z maja 2019 r.

Cenę wywoławczą budynku wraz z działką o powierzchni 5026 mkw. ustaliło ponad 11 mln zł. W lipcu 2019 r. SCK ogłosiło, że w pisemnym przetargu wybrało ofertę warszawskiej spółki QRL.

Od tamtej pory spółka zdążyła zmienić nazwę i siedzibę (obecnie to Helvetia Centrum z siedzibą w Lublinie). Zmienili się też właściciele firmy. Obecnie, jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, 16 udziałów ma Wojciech Lutek, a po 15 mają prezes Robert Siejka i Piotr Kowalczyk (przewodniczący Rady Miasta Lublin w latach 2009-18).

We wrześniu ubiegłego roku Helvetia Centrum podpisała warunkową umowę kupna nieruchomości przy Karmelickiej, a ostateczna transakcja doszła do skutku niespełna miesiąc temu, 12 kwietnia.

Jak nowy właściciel będzie mógł wykorzystać tę nieruchomość? O tym mówi wydana w czwartek przez Urząd Miasta decyzja ustalająca warunki zabudowy. Została ona wydana na wniosek spółki Helvetia Centrum. Tego typu decyzja określa możliwy sposób wykorzystania nieruchomości, której przeznaczenia nie określa plan zagospodarowania terenu, a właśnie tak jest w przypadku ul. Karmelickiej.

Decyzja dotyczy „inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego na budynek mieszkalny wielorodzinny, budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze i wydzieleniu działki pod pas drogowy”.

– Wysokość budynku istniejącego pozostawia się bez zmian – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Elewacja frontowa projektowanych budynków nie może być jednolita, należy ją zróżnicować w nawiązaniu do pierzei okolicznych kamienic.

Istniejący budynek, jak zastrzegli miejscy urzędnicy, nie może być podwyższony, natomiast nowe obiekty muszą mieć zróżnicowaną wysokość.

– Nie mogą przewyższać istniejącego budynku dawnej kliniki stomatologii – zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, z którym uzgadniana była decyzja. – Nowa zabudowa nie może być elementem dysharmonijnym widziana z sąsiednich ulic: Lubartowskiej, Zielonej, Świętoduskiej. Ona musi się wpisać w otoczenie.

Decyzja mówi też o parkingach podziemnych. Ustala ponadto minimalną liczbę miejsc parkingowych, którą będzie musiał zapewnić inwestor. – Minimum 0,7 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny – przekazuje nam Monika Głazik. Na każde 10 mkw. powierzchni usługowej będzie musiało przypadać 1 miejsce postojowe. Dojazd do obiektów ma być zapewniony od Karmelickiej. – W zagospodarowaniu terenu należy mieć na uwadze planowane poszerzenie i urządzenie pasa drogowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty