Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2022 r.
18:48

Uchodźcy na giełdzie pracy w Lublinie. Więcej chętnych niż ofert

Autor: Zdjęcie autora agdy
47 5 A A

Nie wiem czy ciężej o nocleg czy o pracę – komentuje jedna z kobiet, które w piątek przyszły na Giełdę Pracy dla osób z Ukrainy. Ponad setka poszukujących, kilkunastu pracodawców. Jeden potrzebował 10 minut, by skompletować chętnych. W poniedziałek panie siądą przy maszynach do szycia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już przed Starostwem Powiatowym w Lublinie miało się wrażenie, że język ukraiński jest językiem urzędowym. Wychodzący tłumaczyli przybyłym gdzie mają iść, o co pytają, gdzie się zarejestrować. Przy Spokojnej 9 trwały targi pracy zorganizowane przez starostwo i Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie z myślą o uchodźcach. Udogodnieniem była obecność tłumaczy i to, że oferowano zajęcia, które nie wymagały znajomości polskiego.

Ludzi było sporo, uwagę zwracały bukiety na stolikach – biało-czerwone i niebiesko-żółte.

- Wypełniłyśmy ankiety, złożyłyśmy dokumenty, czekamy. Szukamy pracy jako nauczycielki angielskiego, bo to robiłyśmy w Charkowie. Iryna Stopnyk i Olena Liashchenko przyszły w piątek na Spokojną 9 w nadziei znalezienia pracy. Tłumaczą, że szkoda im dyplomów i umiejętności. Pani Olena pracowała na uniwersytecie, gdy córka Gloria poszła do szkoły przeniosła się wraz z nią i została nauczycielką. Zatrzymały się w Lublinie, liczą, że tu znajdą zajęcie.

Z podobną nadzieją przyszła Ukrainka, która od trzech tygodni jest w naszym mieście i od trzech tygodni szuka pracy. Jest przedszkolanką. – To dobry pomysł. Są panie z firmy, która pośredniczy w zatrudnieniu. Mam kilka kontaktów, numery telefonów, będę próbowała – ocenia giełdę.

- Pomagałem kobiecie, która w ostatnim momencie uciekła z Buczy. Jest w trudnej sytuacji. Ma ponad 20-letnie doświadczenie ale w bardzo specjalistycznej branży – relacjonuje Bogdan, student informatyki WSEI, jeden z tłumaczy, którzy pomagali w rozmowach z pracodawcami. Z opisu czynności wynika, że kobieta jest logistykiem lub zajmuje się inżynierią ruchu drogowego. – Były osoby z branży medycznej. Niektórzy nie chcą marnować tego co już zdobyli w zawodzie. Inni pytają o gastronomię, głównie szukają zajęcia jako pomoc kuchenna – dodaje Ukrainiec, który jest w Lublinie od trzech lat.

Praktycznie przy każdym pracodawcy była jakaś młoda, dwujęzyczna osoba.

- Podchodziło kilku panów ale głównie pracy szukają kobiety. Nasze przedsiębiorstwo jest specjalistyczną firmą, zajmujemy się głównie budową i modernizacją linii energetycznych. Jeśli potrzebujemy niewykwalifikowanych pracowników na budowie, to głównie mężczyzn. Ale mamy też hotel i tam szukamy na przykład kucharza i zastępcy szefa kuchni – mówi Aldona Barczak z puławskiej spółki Elektropaks, która była jednym z uczestników piątkowej giełdy pracy.

Firma od wielu lat zatrudnia Ukraińców. Są tacy, którzy zaczynali jako pracownicy sezonowi a teraz mają swoich podwładnych i stały kontrakt. – Wojna zmieniła rynek pracy. Z jednej strony łatwiej jest zatrudnić Ukraińców z drugiej mężczyzn na budowach jest mniej i mają wyższe oczekiwania płacowe. Czasami chcą za godzinę więcej niż Polacy – dodaje przedstawicielka pracodawcy, która przyznaje, że oferta zatrudnienia i udział w giełdzie to forma pomocy uchodźcom.

Tu w rozmowach pomagała Irena, studentka II roku zarządzania w politykach publicznych na UMCS. Jej świetna polszczyzna to efekt rozmów w domu z babcią Polką.

Najkrócej giełda pracy trwała dla przedsiębiorcy z Lublina. – Chyba w dziesięć minut miałem potrzebnych pracowników. W poniedziałek panie przyjdą, zobaczymy czy faktycznie mają doświadczenie i umiejętności. Takie wydarzenie to dobry pomysł, choć ludzie się zgłaszają do pracy bez giełdy. Bardzo długo był rynek pracownika, który dyktował warunki. To się powoli kończy, są uchodźcy – mówi Grzegorz Wójcik, który ma firmę krawiecką. Powstają tam kocyki, rożki, wszystko co potrzebne do pokoju dla niemowlaka.

Organizatorzy zaprosili 20 pracodawców z terenu powiatu lubelskiego i Lublina. Zatrudniający poszukiwali pracowników przede wszystkim z branży: transportowej, usługowej, przetwórstwa owoców i warzyw, rolnictwa.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce uchodźcy - już 100 tys. osób -  pracują najczęściej w magazynach, gastronomii i hotelarstwie, a także jako pracownicy zajmujący się sprzątaniem. Wielu znajduje zatrudnienie w branży budowlanej i rolnictwie. Niektórzy są także w szkołach, przedszkolach czy szpitalach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty