Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 października 2019 r.
7:16

Uczelnia zajmuje czołowe miejsca w kraju w rankingach. Na pierwszy rok przyjęła blisko tysiąc studentów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
27 8 A A

Podczas środowej inauguracji roku akademickiego w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej, pośmiertnie przyznano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Peczu na Węgrzech profesorowi Józefowi Bergierowi. Założyciel bialskiej uczelni zmarł w marcu po ciężkiej chorobie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyróżnienie odebrała jego żona Barbara Bergier, która również pracuje na PSW. – To ogromny zaszczyt. To drugi taki tytuł dla męża. Przez te 20 lat dał przykład, jak można się rozwijać, bo będąc pracownikiem PSW, zdobył tytuł profesora zwyczajnego. Ta uczelnia zasługuje na rozwój – podkreśla Barbara Bergier.

Od kilku lat, inauguracja na PSW odbywa się zawsze 16 października, w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II, który jest patronem uczelni.

W tym roku, szkoła przyjęła blisko tysiąc studentów pierwszego roku, którzy w środę złożyli uroczyste ślubowanie. – Jestem zadowolona, że tutaj studiuję, liczę że będę dobrze przygotowana do zawodu pielęgniarski – mówi Renata, studentka I roku pielęgniarstwa. – Mamy sporo zajęć praktycznych i nowoczesny sprzęt do nauki, na przykład stół anatomiczny, który pozwala zobaczyć wnętrze ludzkiego ciała – dodaje studentka.

Z kolei Diana przyjechała z Ukrainy i mieszka w akademiku. – Z Ukrainy dużo ludzi przyjeżdża studiować do Polski, bo u nas mówi się, że tutaj wykładowcy lepiej przygotowują i tłumaczą. Faktycznie tak jest – przyznaje studentka fizjoterapii. – Po studiach chcę zostać w Polsce, ale raczej przeniosę się do większego miasta – dodaje Diana.

W tym roku Państwowa Szkoła Wyższa obchodzi też jubileusz 20–lecia. – Chcemy budować wizerunek akademickości miasta – zaznacza rektor prof. Jerzy Nitychoruk. – Myślimy o nauce, dydaktyce oraz o infrastrukturze. Dokonaliśmy zmiany profili kształcenia z ogólnoakademickich na praktyczne – podkreśla rektor. – Otoczenie społeczno-gospodarcze powinno sprzyjać zatrudnianiu absolwentów na lokalnym rynku pracy. Dlatego priorytetem staje się pozyskanie kadry z doświadczeniem praktycznym – tłumaczy prof. Nitychoruk.

Uczelnia planuje wprowadzić również stypendia dydaktyczne dla pracowników. – A nasze laboratoria powinny być doposażane tak, aby można było w nich prowadzić specjalistyczne badania – dodaje rektor. PSW przymierza się obecnie do budowy kolejnego akademika. – Chcemy też stawiać na odnawialne źródła energii, m.in. fotowoltaikę – podkreśla Nitychoruk.

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II zajmuje czołowe miejsce w kraju w rankingu "Perspektyw". Obecnie kształci się tu ok. 3000 studentów na 18 kierunkach i 43 specjalnościach bezpłatnych studiów.

W Białej Podlaskiej działa jeszcze druga uczelnia, filia warszawskiego AWF.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
galeria
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium