Znana z kształcenia m.in. pilotów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w tym roku rekrutuje po raz pierwszy na jednolite 5-letnie studia magisterskie na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
Gdy w 2001 Józef Zając, Tadeusz Martyniuk i Marian Różański wydeptywali ścieżki w chełmskich urzędach szukając miejsca dla nowopowstającej szkoły, chełmianie przyjmowali to z przymrużeniem oka. Wizja uczelni, bo tak od początku traktowali swój projekt Zając z Martyniukiem, która miała kształcić matematyków, informatyków, anglistów i … pilotów, wielu wydawała się na wyrost.
Ale, jak się szybko okazało, nie sprawdziły się czarne scenariusze sceptyków. Wynajętych kątem kilku pokoików w miejskiej bibliotece nikt już nie pamięta. Bo w Chełmie po 18 latach widać miliony złotych zainwestowane w kompleksy PWSZ przy ul. Pocztowej i Wojsławickiej, wielkie centrum Studiów Inżynierskich pod miastem i… lotnisko, o którym prof. Józef Zając mówi z uśmiechem: „Fajna łączka, którą do końca roku zabetonujemy” (chodzi o betonowy pas startowy – red.).
Dziś Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, który oferuje studentom bezpłatne kształcenie na specjalności dyspozytor lotniczy. To już piąta specjalność lotnicza oferowana przez PWSZ w Chełmie.
– Studenci chełmskiej uczelni mogą zdobyć wykształcenie uprawniające do uzyskania licencji pilota samolotowego, pilota śmigłowcowego, mechanika lotniczego oraz świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych – mówi Beata Fałda, prorektor ds. studiów i nauczania PWSZ w Chełmie.
PWSZ w Chełmie uzyskała 7,8 mln zł z Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” dla studentów pilotażu śmigłowcowego, co da jej możliwość wylatania dodatkowych 500 godzin, w tym 250 godzin na śmigłowcach nie objętych programem szkolenia podstawowego. To otwiera absolwentom drogę do służby w ratownictwie medycznym.
Latanie w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) jest bardzo trudne. Od pilotów wymaga naprawdę dużych umiejętności. Zgodnie z przepisami, aby móc pełnić obowiązki dowódcy wykonującego loty HEMS w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, pilot musi mieć na koncie 1000 godzin nalotu dowódczego, w tym minimum 500 godzin na śmigłowcach.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie prowadzi szkolenie śmigłowcowe od 2010 roku.
– Od początku funkcjonowania tej specjalizacji wykształciliśmy ponad 30 pilotów śmigłowcowych. W chwili obecnej szkoleniem śmigłowcowym objętych jest 12 osób – podsumowuje prof. Zając.
Na rok akademicki 2019/2020 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie prowadzi rekrutację na studia prowadzone w ramach 11 kierunków, 32 specjalności oraz 5 specjalizacji. Największą popularnością cieszy się Mechanika i budowa maszyn, Pielęgniarstwo, Filologia, specjalność filologia angielska oraz Pedagogika.
Kierunkiem, na który PWSZ w Chełmie rekrutuje po raz pierwszy w ramach 5 letnich jednolitych studiów magisterskich jest Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.