Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2022 r.
18:05

Lublin: Auta jadą, ropuchy giną, a siatki tylko dwie

52 1 A A

Gdy ropuchy w miłosnym amoku pędzą prosto pod koła rozpędzonych aut uratować je może tylko kilka rzeczy. Uważny kierowca, który zatrzyma się i przeniesie płaza. Siatka, która nie pozwoli im wejść na ulicę. I urzędnik lub wolontariusz, który zajrzy za siatkę i do wkopanych w ziemię wiader zanim zwierzęta się ugotują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Agnieszka, emerytowana nauczycielka z Czechowa, robi to od lat. Przez trzy tygodnie, zwykle na przełomie marca i kwietnia, wczesnym rankiem z wiaderkiem z wiaderkiem w ręce zjawia się tam gdzie maszerują płazy.

– Wczoraj byłam na Janowskiej. Przez kilka godzin udało mi się przenieść 72. Spieszyłam się, lawirowałam między samochodami, ale i tak ze 30 rozjechano na moich oczach – opowiada.

Gdy spłyną ostatnie śniegi, porządnie przygrzeje słońce, ropuchy zaczynają swój coroczny marsz. Te zimujące w Starym Gaju kierują się na stawy i rozlewiska przy ul. Koło. Tak każe im instynkt. Ale dziś po drodze mają kilka poważnych przeszkód, dla wielu z nich śmiertelnych.

– Giną ich setki. Na Lipskiej jest jeszcze gorzej niż na Janowskiej – alarmuje pani Agnieszka. – A płotków jest za mało. Powinny stać wzdłuż całej ulicy – postuluje.

– Siatki zostały zamontowane 28 marca, jeszcze przed opadami śniegu. Są zlokalizowane przy ul. Lipskiej przy Starym Gaju oraz przy ul. Janowskiej w pobliżu przystanku autobusowego „KOŁO na żądanie 01” – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Podkreśla, że miejsca ustawienia płotków zostały uzgodnione z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. RDOŚ przekazała ratuszowym urzędnikom też siatkę, wiaderka i paliki.

W piątek przed południem byliśmy na ulicy Janowskiej. Siatki, które mają zatrzymać płazy przed samobójczym rajdem przez ulicę, w dwóch miejscach były przerwane. Z kilku wkopanych w ziemię wiader próbowało się wydostać od dwóch do sześciu ropuch.

Taki właśnie jest plan – próbując obejść siatkę, ropuchy wpadają do plastikowych wiader. Rzecz w tym, że same z nich nie wyjdą – ktoś musi im pomóc, a następnie przenieść przez ulicę. Tak szybko jak to możliwe.

– Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą monitorowali te miejsca w dni robocze i w weekendy. Ponadto wystosujemy apel do mieszkańców o pomoc w przenoszeniu płazów – zapowiada Czerwonka. I dodaje: – 8 kwietnia pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin w asyście pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przenieśli około 40 osobników.

Jak zapewnia, uszkodzona siatka zostanie naprawiona „jeszcze dziś”.

– Idą rano i wieczorem, więc za siatkę i do wiader trzeba zajrzeć co najmniej dwa razy dziennie, jak grzeje słońce to nawet częściej. Wiadro, które w założeniu ma ropuchę uratować, może stać się dla niej destrukcyjną pułapką – mówi szef organizacji, która przez wiele lat pomagała miejskich urzędników przy ul. Janowskiej. – Gros ruchu żabiego to zwykle dwa dni. Wtedy z siatek zbieraliśmy po kilkanaście osobników, a z samych torów nawet 700.

Jego zdaniem ustawienie siatek tylko na jednym krótkim fragmencie ulicy to za mało. - Osiatkowany odcinek nie jest już główną trasą migracji. Głównej trasy nie ma, idą całą długością Janowskiej.

Niektóre polskie miasta na czas migracji ropuch zamykają dla ruchu drogi leżące na ich trasie. Tak robi Ostrów Wielkopolski czy Poznań, który wczoraj zamknął ul. Kopalnianą prowadzącą do Jeziora Szmaragdowego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty