Za niezgodne z Konstytucją uważa wykluczenie z udziału w budżecie obywatelskim osób poniżej 16. roku życia lubelska Fundacja Wolności. I domaga się dopuszczenia do głosowania wszystkich mieszkańców miasta, niezależnie od wieku.
Fundacja o zniesienie cenzusu wieku dopomina się w petycji adresowanej do chełmskiej Rady Miasta. Zdaniem jej przedstawicieli uniemożliwienie udziału w budżecie obywatelskim dzieciom i młodzieży jest jawnym ograniczeniem praw obywatelskich. Jest także sprzeczne z ustawą o samorządzie powiatowym.
– W regulaminie budżetu obywatelskiego Rada Miasta zawarła informację, że opiera się on na konsultacjach społecznych. Zgodnie z przepisami prawa w konsultacjach społecznych mogą brać udział wszyscy, bez względu na wiek. W związku z tym nie można wprowadzić ograniczenia wiekowego dla osób, które mogłyby wziąć udział w głosowaniu – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
Zwraca uwagę także na to, że w innych punktach regulaminu jest mowa o mieszkańcach.
– A mieszkańcami są nie tylko ci, którzy ukończyli 16 lat, ale wszyscy, którzy przebywają z zamiarem stałego pobytu na terenie miasta Chełm. Dlatego oni wszyscy powinni mieć prawo głosowania – dodaje Jakubowski.
Dlaczego Chełm wyklucza z udziału w głosowaniu najmłodszych? Odpowiedzi wprost na to pytanie nie otrzymaliśmy.
– W planach jest utworzenie w ramach budżetu obywatelskiego oddzielnej puli na projekty dotyczące młodych ludzi, które mogliby wybierać oni sami. Było to jednym z postulatów prezydenta Jakuba Banaszka i nad tym pracujemy – mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma. I dodaje, że petycją zajmie się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji działająca w Radzie Miasta.
– Pomysł związany z przedsięwzięciami dla młodzieży jest dobry. Ale nie zmienia to faktu, że osoby poniżej 16 lat powinny mieć prawo udziału także w tym podstawowym głosowaniu – komentuje szef Fundacji Wolności.
Zasada dotycząca ograniczenia wiekowego obowiązywała w każdej z pięciu dotychczasowych edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego. W przypadku pozostałych trzech największych miast województwa lubelskiego takiego limitu nie ma. W Lublinie, Zamościu i Białej Podlaskiej głosować mogą wszyscy bez względu na wiek. Chełm nie jest jednak wyjątkiem. Prawa do decydowania o wyborze inwestycji, jakie zostaną zrealizowane z miejskiej kasy, nie mają także młodzi mieszkańcy Puław. Tam również głosować mogą tylko ci powyżej 16. roku życia.
Petycja złożona jest Fundację Wolności jest obecnie rozpatrywana i będzie przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Chełm.