Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 kwietnia 2020 r.
8:06

W maseczce nawet na porodówce. "Kobieta w czasie porodu oddycha znacznie bardziej intensywnie"

112 0 A A

Maseczka ochronna dla rodzącej to kolejne ograniczenie w związku z epidemią koronawirusa. Szpitale w przestrzeganiu tego zalecenia nie są jednak bardzo restrykcyjne. – Jeśli rodząca będzie chciała zdjąć maseczkę, to nikt z personelu nie będzie jej zmuszał, żeby w niej została – zapewnia rzecznik szpitala im. Jana Bożego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poród w maseczce to jeden ze środków bezpieczeństwa, który stosują szpitale w związku z epidemią koronawirusa. Podobnie jak wstrzymanie porodów rodzinnych czy maksymalne ograniczenie, w niektórych przypadkach, kontaktu z noworodkiem, o których już pisaliśmy (9 kwietnia).

– Mam duże obawy, jak będzie wyglądał poród, bo już dziś, kiedy jestem w zaawansowanej ciąży, podczas spaceru maseczka jest dla mnie ogromnym problemem. Kiedy tylko nie ma obok mnie ludzi, zdejmuję chociaż na chwilę, by złapać oddech – przyznaje pani Agnieszka, która za około miesiąc będzie rodzić w jednym z lubelskich szpitali. – Poród może przecież trwać nawet kilkanaście godzin. Mam też obawy, czy ograniczony dostęp do tlenu nie wpłynie na dotlenienie dziecka. Z drugiej jednak strony, jako pracownik medyczny mam świadomość, jak ważna jest ochrona personelu, która zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, jest na wagę złota – dodaje przyszła mama.

– Ja też mam ogromne obawy – przyznaje Grzegorz, mąż Agnieszki. – Nie ma porodów rodzinnych, więc nie będę wiedział, co się dzieje. Potem zakaz odwiedzin i jeszcze świadomość, jak bardzo żona męczy się, rodząc w maseczce, jak trudno jej oddychać…

Takie zalecenia ma m.in. szpital wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie.

– Jest to podyktowane bezpieczeństwem personelu, ale też samej kobiety. Są jednak sytuacje, kiedy jest to wykluczone np. przy znieczuleniu wziewnym – mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. – Jeśli w trakcie porodu rodząca będzie chciała zdjąć maseczkę, to też nikt z personelu nie będzie jej zmuszał, żeby w niej została – dodaje. I zaznacza, że są pacjentki, które z obawy przed zakażeniem same proszą o maseczki.

Rodzić w maseczkach nie muszą przyszłe mamy, które decydują się na porodówką w szpitalu przy. ul. Jaczewskiego w Lublinie.

– W naszym szpitalu nie ma takiego zalecenia, nie wprowadzamy dodatkowego elementu dyskomfortu. Udostępniamy oczywiście maseczki, ale na wniosek rodzącej – mówi Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4. 

– Kobieta w czasie porodu oddycha znacznie bardziej intensywnie. Potrzebuje łatwego dostępu powietrza, czego maseczka nie ułatwia. Zalecenia dotyczące porodów w maseczkach wynikają w dużej mierze z trudności ze wskazaniem bezobjawowych nosicieli koronawirusa – tłumaczy dr hab. n.med. Marek Gogacz, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii. – Subiektywne odczucie duszności może mieć pośredni wpływ na dobrostan płodu. W sytuacjach, kiedy kobieta nie jest w stanie wytrzymać w maseczce, powinno się zastosować inne metody izolacji, które umożliwią jej swobodne oddychanie. Zalecane jest też stosowanie maseczek chirurgicznych, który w mniejszym stopniu ograniczają czy zaburzają swobodne oddychanie – tłumaczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile
NOCNY PATROL

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile

Policjanci z Łabunia zatrzymali dwie rowerzystki poruszające się drogą krajową. Obie były pod wpływem alkoholu.

Anabilis przy ulicy Lubartowskiej
MIEJSCA

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielono i słodko

Cukiernię Anabilis od zgiełku ulicy Lubartowskiej odgradza roślinny ogródek. Klienci spędzają czas w zielonej atmosferze, a przechodniom trudno oderwać od niego wzrok. W 2023 roku cukiernia została laureatem plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni „Biznes i Zieleń” – rozmowa z Urszulą Wisowską, właścicielką.

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko
WAKACJE NAD WODĄ

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko

Tylko Grabniak i Sumin na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim są tym roku zgłoszone jako kąpieliska. W pozostałych akwenach, na przykład w Jeziorze Piaseczno czy Łukcze, można kąpać się tylko na własną odpowiedzialność.

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można
LUBLIN

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można

W czwartek (13 czerwca) rano drogowcy rozpoczynają nowy etap prac przy rozbudowie ul. Wallenroda. Pracy im nie zabraknie, co oznacza niestety spore utrudnienia.

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum
WSPARCIE
galeria

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum

133 387 złotych – taką kwotę zebrano w 113 szkołach z Lublina i naszego województwa podczas XIV edycji akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Jej organizatorem jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Żółkiew. Kierowca zginął na miejscu.

Na ekspresówce jechał na wstecznym
WIDEO
film

Na ekspresówce jechał na wstecznym

Obywatel Ukrainy na drodze ekspresowej stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas zatrzymania był agresywny. Został ukarany wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów.

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian zachodzących na naszej planecie, dlatego poszukujemy ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach życia. Rosnące rachunki za prąd powodują, że wiele osób dodatkowo szuka wyjścia ze spirali narastających kosztów, odnajdując prawdziwą korzyść w odnawialnych źródłach energii. Co wspólnego mają rachunki z dbaniem o środowisko?

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!
DLA WAS

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!

Już dziś o godzinie 18:00 zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu „Dla WAS”. Tym razem prowadzący przygotowali wyjątkowy temat – uzależnienia. Gościem specjalnym odcinka jest Alicja Wnuczek-Michalczewska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień.

Zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm wywalczył brązowy medal podczas międzynarodowych zawodów w Budapeszcie

Katarzyna Krawczyk i Anhelina Łysak na podium zawodów w Budapeszcie

Chełmianki na podium międzynarodowych zawodów Polyak Imre & Varga Janos Memorial Ranking Series, które rozegrane zostały w Budapeszcie

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

O uratowaniu życia decydują sekundy. Przekonali się o tym funkcjonariusze lubelskiego wydziału wywiadowczego, którzy ruszyli na pomoc młodej kobiecie, która leżała w kałuży krwi. Życie uratowała sznurówka i długopis.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium