Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 lipca 2021 r.
17:14

W szkołach będą punkty z podpaskami i tamponami. To nie jedyna inicjatywa Świdnickiej Rady Kobiet

242 2 A A
Agata Nawrocka (czwarta od prawej)
Agata Nawrocka (czwarta od prawej) (fot. Świdnicka Rada Kobiet)

Rozmowa z Agatą Nawrocką, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego się pani zgłosiła do rady?

– Jestem osobą, która lubi działać na rzecz innych, dlatego to zrobiłam. Angażuję się w różnego rodzaju inicjatywy, więc kiedy usłyszałam, że ma powstać rada kobiet, to nie miałam wątpliwości, że jest to coś dla mnie. Później, niejako z rozpędu, pomyślałam, że może warto byłoby stanąć na czele rady. Tak też się stało, bo pan burmistrz zaakceptował moją kandydaturę.

• Świdnicka Rady Kobiet liczy osiem członkiń. Czym się panie zajmujecie?

– Jesteśmy z bardzo różnych środowisk, na czym – z tego co wiem – zależało panu burmistrzowi. Dzięki temu każda z nas styka się z innymi problemami. Ja pracuję w szpitalu powiatowym w Świdniku, w dziale administracji. Moja zastępczyni – w Centrum Usług Społecznych. Jedna z pań prowadzi własny biznes, jedna pracuje w bankowości. Są też dwie panie, które pracują w PZL-Świdnik. Tak więc reprezentujemy przeróżne branże. To jest bardzo ważne, abyśmy mogły słuchać głosów z różnych środowisk i przez to żebyśmy mogły ukierunkować się na różne problemy.

• Są już pierwsze pomysły i pierwsze inicjatywy zakończone sukcesem. Mam na myśli m.in. to, że od września w szkołach i placówkach oświatowych w Świdniku powstaną ogólnodostępne punkty wyposażone w środki higieny osobistej na czas menstruacji: podpaski i tampony.

– Tak, złożyłyśmy projekt dotyczący skrzynek wyposażonych w takie środki higieniczne. Na zachodzie Polski takie skrzynki są dość popularne, są zamontowane w szkolnych, damskich łazienkach. I choć Polska nie jest krajem ubogim, to problem ubóstwa menstruacyjnego w dalszym ciągu istnieje. Zresztą, myślę, że każdą z dziewczyn, kobiet; nawet ta, którą stać na zakup środków higieny osobistej, może spotkać sytuacja podbramkowa, kiedy nie ma przy sobie podpasek czy tamponów. I wtedy przydają się takie właśnie kąciki. Poza tym pierwszy okres pojawia się zwykle w zaskakującej sytuacji, dlatego szkoły były dla nas priorytetem.

• Ale to nie jest jedyna inicjatywa kobiecej rady.

– Nie, kolejnym naszym pomysłem, który już wszedł w życie, są kobiece środy na saunie w Parku Avia. Zarezerwowałyśmy jeden dzień w tygodniu, kiedy sauna jest niedostępna dla mężczyzn, bo przez cały dzień mogą korzystać z niej wyłącznie kobiety. Tak jest już od 30 czerwca.

• Kolejny projekt to półkolonie?

– Tak, półkolonie zaczęły funkcjonować w lipcu. Obecnie trwa drugi turnus, bo co tydzień korzystają z nich inne dzieci, aby jak najwięcej naszych pociech mogło uczestniczyć z przygotowanych przez nas licznych atrakcjach. Półkolonie realizujemy razem z Centrum Usług Społecznych. Są bezpłatne. Z tego co wiem dzieci są bardzo zadowolone. Dlatego też ten projekt chcemy kontynuować w kolejnych latach.

• A jakie są kolejne plany?

– Planów mamy naprawdę dużo. Chciałybyśmy poruszyć m.in. temat profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy. Kiedyś były programy, które zachęcały i zapraszały do badań profilaktycznych. Teraz ten temat bardzo kuleje. W Świdniku nie ma możliwości zrobienia USG piersi. Możliwa jest mammografia, ale to badanie jest zarezerwowane dla nieco starszych kobiet. Chcemy tę sytuację zmienić i wprowadzić miejski program profilaktyki – jeśli chodzi o wykrywalność raka piersi jak też raka szyjki macicy. Jeśli chodzi o tematy zdrowotne to chciałybyśmy zatroszczyć się także o dzieci i skupić na ich problemach z kręgosłupem czy też kondycji psychicznej po trudnym czasie pandemii. Na uwadze mamy też program szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

• Zachęcają panie mieszkanki Świdnika do kontaktu. Jak można to zrobić?

– Najlepiej skontaktować się z nami poprzez naszego fanpage na Facebooku – Świdnicka Rada Kobiet. Jesteśmy otwarte również na kontakt bezpośredni – po wcześniejszym umówieniu terminu zapraszamy zainteresowane panie do Urzędu Miasta gdzie będzie możliwość porozmawiania z nami przed spotkaniem ŚRK. Planujemy też otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych kontaktem z nami kobiet, o czym będziemy informować na naszym fanpage.

• Kiedy najbliższe spotkanie?

– Ze względu na czas urlopowy ustaliłyśmy termin spotkania rady pod koniec sierpnia lub na początku września. Dotąd starałyśmy spotykać się częściej, średnio raz w miesiącu i na pewno wrócimy do tej częstotliwości spotkań po wakacjach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium