Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2021 r.
15:00

Więcej dronów, pod większą kontrolą. Lublin i Jastków łączą siły

Liczba profesjonalnych pilotów dronów z uprawnieniami już dawno przekroczyła 25 tysięcy osób
Liczba profesjonalnych pilotów dronów z uprawnieniami już dawno przekroczyła 25 tysięcy osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Nad Jastkowem i częścią Lublina pojawi się więcej dronów? Oba samorządy startują w konkursie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jego celem jest umożliwienie bezpiecznych lotów dronami na masową skalę na znaczne odległości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tylko przez rok liczba operacji lotniczych z wykorzystaniem dronów niemal podwoiła się, a liczba licencjonowanych operatorów BSP wzrosła o ponad 250 procent – podliczyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo ruchu lotniczego w Polsce. Drony są wykorzystywane przez służby mundurowe (policja patroluje nimi drogi), ale też firmy do działalności komercyjnej. Następnym krokiem w rozwoju takich usług jest projekt, którego celem jest „umożliwienie bezpiecznych lotów dronów na masową skalę i znaczne odległości poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS) bez konieczności planowania misji z wyprzedzeniem czasowym”.

W konkursie organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Urzędem Lotnictwa Cywilnego zamierza wystartować Lublin razem z gminą Jastków.

– Dotyczy on badania możliwości dostarczania przy pomocy drona małych paczek np. z lekarstwami, czy z pilną korespondencją i wytyczenia w tym celu szlaków komunikacyjnych – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – W przeciwieństwie do Świdnika, gdzie funkcjonuje lotnisko, na terenie naszej gminy jest możliwość przeprowadzenia takich testów. Mamy pod kątem lotniczym „czystą” przestrzeń.

– Z analizy wymagań dotyczących zgłaszanych terenów wynika, że Lublin nie jest w stanie samodzielnie przystąpić do konkursu ze względu na zbyt dużą gęstość zaludnienia i wysoki poziom zurbanizowania – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza. Z tego powodu Lublin dogadał się z gminą Jastków. – Wytypowano obszar o powierzchni ok. 120 km kw., który w blisko 90 proc. położony jest na terenie gminy Jastków, zaś pozostałe 10 proc. znajduje się w granicach Lublina.

Teresa Kot zwraca uwagę, że wzięcie udziału w konkursie nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie gminy. – Biorąc udział w tym projekcie, sami możemy skorzystać, nie tylko pod kątem promocji naszej gminy. Sami także będziemy mogli się czegoś nauczyć, jeśli chodzi o wykorzystywanie w praktyce nowoczesnych technologii. Może to być bardzo interesujące.

Urząd ma pracowników przeszkolonych do obsługi bezzałogowych statków powietrznych. – Do tej pory korzystaliśmy z drona aby wykonać fotografie z lotu ptaka budynków czy organizowanych imprez – dodaje pani wójt. – Drona można by było wykorzystywać także do innych celów np. badania czystości powietrza, czy monitorowania ciężarówek przejeżdżających gminnymi drogami. Zdarza się bowiem, że łamane są tonaże, przez co dochodzi do niszczenia nawierzchni dróg.

Agata Król, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyjaśnia, że nie chodzi o testy. – Testy działania systemu, PAŻP realizuje na swoich poligonach testowych. Natomiast w 3 lokalizacjach wybranych w konkursie, dojdzie do wdrożenia systemu, gdzie użytkownicy, posiadając odpowiednie kompetencje i zezwolenia, będą mogli m.in. w sposób dynamiczny realizować usługi z wykorzystaniem zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych – wyjaśnia Agata Król.

Władze Lublina przekonują, że współpraca z PAŻP (o ile uda się wygrać konkurs) przyniesie gminom korzyści. Chociażby dlatego, że agencja rozmieści urządzenia zbierające informacje o położeniu dronów.

– Gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie się ruchu dronów na ich terenie – wyjaśnia Czerwonka i dodaje, że będzie można nie tylko śledzić loty, ale też reagować na ewentualne nieprawidłowości. Możliwe ma być też wprowadzanie do systemu informacji o wydarzeniach wiążących się z powstawaniem większych skupisk ludzi na ziemi, takich jak targi lub przemarsze.

Skorzystać mieliby również użytkownicy dronów, którzy mogliby planować operacje poza zasięgiem swojego wzroku, choćby dostawy powietrzne do klientów. Nowe narzędzia miałyby też pozwolić na ocenę kolizyjności takiego kursu.

Rozstrzygnięcie konkursu i wybór uczestników ma nastąpić jeszcze przed końcem stycznia 2022 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty