Niedziela Palmowa bez procesji, a Wielka Sobota bez święcenia pokarmów w kościołach i kaplicach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w mszach świętych i nabożeństwach może uczestniczyć jedynie 5 osób, nie wliczając posługujących. Tak będzie też w czasie Wielkiego Tygodnia.
– Od czwartku do niedzieli będziemy przeżywać centralne święto naszej wiary – święte trzy dni czyli paschalne misterium Chrystusa – wczoraj w ogłoszeniach duszpasterskich ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie przedstawił szczegółowy plan nabożeństw na nadchodzące dni. – Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych i kościelnych celebracje będą się odbywać w ścisłym gronie. Będzie można w nich uczestniczyć jedynie drogą online przez naszą stronę internetową – podkreślił kapłan.
W Wielki Czwartek Msza Święta Krzyżma rozpocznie się w archikatedrze o godz. 10. Będzie ona tylko dla kapłanów i osób usługujących do mszy. „Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które w zakrystii katedry księża dziekani mogą odebrać w Wielki Piątek, Wielką Sobotę lub w dni powszednie Oktawy Wielkanocy. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich będzie miało miejsce po ustaniu stanu epidemii” – zapowiadał już wcześniej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Arcybiskup określił także zasady obowiązujące podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego. Zalecił, aby podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej opuścić obrzęd obmycia nóg, zaś podczas Wigilii Paschalnej zrezygnować z poświęcenia ognia.
„Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego” – zalecił i wskazał duchownym by zamiast procesji rezurekcyjnej „celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła”.
W Wielką Sobotę w kościołach i kaplicach nie będzie także tradycyjnego poświecenia pokarmów na stół wielkanocny. „W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej” – zaznaczył metropolia lubelski. „Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła.”
Modlitwy można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.
Uważają, że to dyskryminacja
W poniedziałek przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina mają złożyć „na ręce premiera”, petycję „Pozwólcie nam uczestniczyć w Triduum!” podpisaną przez ponad 36 tysięcy Polaków. Sygnatariusze czują się dyskryminowani, bo „o ile w środkach komunikacji zbiorowej może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, to we mszy i nabożeństwie może uczestniczyć jedynie 5 osób, niezależnie od pojemności kościoła i wolnych miejsc.” – tłumaczą. I apelują do premiera o złagodzenie tych przepisów. „Aby przynajmniej w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę (tj. w dniach 9-11 kwietnia) dopuścić możliwość odprawiania nabożeństw o charakterze religijnym w obecności tylu uczestników, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym kościele lub kaplicy.”