Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 września 2020 r.
9:00

Białe i czerwone, wytrawne i półwytrawne a teraz różowe. Bracia winiarze z Roztocza

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
7 0 A A
Paweł i Ryszard Gronowscy
Paweł i Ryszard Gronowscy (fot. Paweł Puzio)

Z rocznika 2019 „wycisnęliśmy” około 7 tysięcy butelek – mówią Paweł i Ryszard Gronowscy, właściciele winnicy Lukus w Łukowej na Roztoczu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Od kiedy prowadzicie winnicę?

Paweł Gronowski: Zaczęliśmy w 2008 roku, od 100 krzewów. W ramach eksperymentu nasadziliśmy 8 odmian winorośli. Po 5 latach zbierania doświadczeń zdecydowaliśmy się na komercyjne nasadzenia. W 2015 roku zadebiutowaliśmy na rynku z naszym winem. Obiór był rewelacyjny, bo wszystko się sprzedało. Ten trend praktycznie utrzymuje się do dzisiaj. Obecnie, po ostatnich nasadzeniach, mamy prawie 2-hektarową winnicę.

  • Jakie wina produkujecie?

Ryszard Gronowski: Wytwarzamy wina delikatne, białe i czerwone, wytrawne, półwytrawne, a nawet półsłodkie. W tym roku po raz pierwszy powstało wino różowe.

  • Gdzie zdobywaliście winiarską wiedzę?

Paweł Gronowski: Pierwszą wiedzę czerpaliśmy z książek polskich autorów. Po pewnym czasie okazało się, że ta wiedza jest niewystarczająca, więc sięgnęliśmy po literaturę zachodnią. Kolejnym krokiem były studia podyplomowe z zakresu enologii (nauka o produkcji wina – red.) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Byliśmy pierwszym rocznikiem. A potem to już tylko praktyka i dużo eksperymentów. Winiarz uczy się do końca życia. Nie można się zatrzymać.

Zobacz także: Festiwal wina w Zamościu

  • Czy życie winiarzy jest trudne?

Ryszard Gronowski: To jest bardzo ciekawe życie, pełne niespodzianek. Robienie wina sprawia nam ogromną frajdę, tak samo jak eksperymentowanie. Za każdym razem cieszymy się tym, co powstaje. Wino jest konsekwencją naszej ciężkiej pracy w winnicy. Nie jest to łatwe zajęcie. Sezon zaczyna się już w lutym i wymaga ciągłej pracy.

  • Jakie są wasze roczne możliwości jeśli chodzi o produkcję?

Paweł Gronowski: Z rocznika 2019 „wycisnęliśmy” około 7 tysięcy butelek. To nie jest nasze ostatnie słowo. Nie cała winnica nam owocuje. W przyszłym roku oczekujemy zbiorów z całego obsadzonego areału, czyli dwóch hektarów winorośli. Spodziewamy się, że w dobrym roku, przy tym areale, jesteśmy w stanie wypuścić na rynek około 10-12 tysięcy butelek. W kolejnych latach liczymy na dalsze nasadzenia, na dalsze zwiększanie skali, bo na popyt nie narzekamy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak biuro rachunkowe online może uprościć prowadzenie JDG?

Jak biuro rachunkowe online może uprościć prowadzenie JDG?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) wiąże się z wieloma obowiązkami, zwłaszcza w obszarze księgowości i rozliczeń podatkowych. Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, może to być przytłaczające. Na szczęście, w dobie powszechnego dostępu do Internetu, istnieją rozwiązania, które ułatwiają radzenie sobie z formalnościami.

Szymon Wiśniewski i Igor Sęk wzmocnili Monogo Lubelskie Perła Polski

Szymon Wiśniewski i Igor Sęk wzmocnili Monogo Lubelskie Perła Polski

Zespół z naszego regionu dokonał dwóch naprawdę dużych transferów. Zarówno Wiśniewski, jak i Sęk to zawodnicy, którzy najlepsze lata swoich karier mają jeszcze przed sobą.

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Na kilka godzin przerwą dostawę ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie usuwać awarie na sieci ciepłowniczej.

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

To sąd zdecyduje, czy wypowiedzenie umowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zgodne z prawem. Chodzi o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego w Chełmie.

Za szybko. Zderzenie dwóch aut, kierowcy trafili do szpitala
NA DRODZE

Za szybko. Zderzenie dwóch aut, kierowcy trafili do szpitala

Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem marki KIA, 55-latek z Warszawy nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył jadącej przed nim Skody.

W Berlinie zaginęła 15-latka z Ukrainy. Jej podróż zakończyła się w Lublinie

W Berlinie zaginęła 15-latka z Ukrainy. Jej podróż zakończyła się w Lublinie

15-letnia Ukrainka zaginęła w Berlinie. Odnaleźli ją lubelscy sokiści.

Piłkarze Motoru w piątek zagrają sparing z Wisłą Płock

Motor Lublin w piątek rozegra pierwszy mecz kontrolny

W piątek piłkarze Motoru rozegrają w Lublinie pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego o godz. 13 zmierzy się „pod balonem” z pierwszoligową Wisłą Płock. Spotkanie będzie jednak zamknięte dla kibiców i mediów.

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Niesłyszalny dron? Nad taką technologią pracuje naukowiec z Politechniki Lubelskiej.

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"
film

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"

31 dni urlopu minęło bardzo szybko i w środowe popołudnie do treningów wrócili piłkarze Górnika Łęczna. Pierwsze zajęcia odbyły się na boisku w Milejowie. Łęcznianie mogli mówić o drobnym pechu, bo akurat tego dnia w naszym regionie pojawiły się dość intensywne opady śniegu. A jak zajęcia podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia
WYDARZENIE
galeria

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia

Jubileusz 550-lecia województwa lubelskiego świętowano cały rok, a w środę było podsumowanie i odznaczenia dla osób i instytucji, które angażowały się w działania na rzecz regionu.

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem
MEDYCYNA

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem

Nauczanie studentów oraz współpraca w prowadzeniu badań naukowych i klinicznych – Uniwersytet Medyczny i szpital przy ul. Jaczewskiego rozpoczęli współpracę z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD
DO ZWIEDZANIA

Zamek już na swoim. Nowa dyrektorka o pomysłach na muzeum

O planach nowego Muzeum Zamek w Janowcu, o przyszłości tej kulturalnej placówki, czekających ją inwestycjach, pomysłach na przyciągnięcie turystów i szansach na odbudowę obiektu opowiada niedawno powołana dyrektorka janowieckiego muzeum, Marzena Brzezicka.

Rafał Król żegna się z Motorem
ZMIANY

Kapitan odchodzi z Motoru Lublin. "To była trudna decyzja"

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że z klubem pożegnał się kapitan Rafał Król. Doświadczony pomocnik sam podjął decyzję, że wiosną nie założy już żółto-biało-niebieskiej koszulki.

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych
UWAGA

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych

Na amerykańskiego żołnierza, na kryptowaluty, na policjanta... oszuści mają mnóstwo sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Teraz to na przykład „lajkowanie filmów”. 35-latka z powiatu świdnickiego właśnie tak straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie

NamoR, to projekt Michała Laksy (śpiew) oraz Krzysztofa Pisteloka (gitara). Artyści przez dwie dekady współtworzyli zespół Kat & Roman Kostrzewski, z którym nagrali kilka płyt oraz zagrali setki koncertów. Ten ciekawy projekt zaprezentuje się lubelskiej publiczności już 17 stycznia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium