Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

1 stycznia 2020 r.
16:21

Wirus ptasiej grypy zaatakował Lubelskie. Olbrzymie straty, zagrożone gminy w trzech powiatach [lista miejscowości]

484 42 A A

Straty są olbrzymie. Tylko w Starym Uścimowie padło już kilkadziesiąt tysięcy indyków. Wirus ptasiej grypy, który zaatakował Lubelskie, jest bardzo niebezpieczny. – To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Aktualizacja artykułu: 2 stycznia 2020 r. 8:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakazy i nakazy obowiązującą nie tylko w powiecie lubartowskim, ale też w powiatach łęczyńskim i parczewskim. Wjazdów do Starego Uścimowa strzeże policja. – W związku z ujawnieniem ptasiej grypy we wtorek zaplombowano cztery kurniki, w których oszacowano liczbę padłych zwierząt na około 32 tysiące – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. W czwartek będzie prowadzona utylizacja padniętego drobiu.

– Współpracujemy z hodowcami, a także policją i strażą pożarną. W gotowości są też strażacy ochotnicy, ponieważ w czwartek rozpoczynamy wzmożone działania – zapowiada Eliza Smoleń, wójt gminy Uścimów. Pojawią się m.in. oznakowania zapowietrzonego terenu. Chodzi o obszar o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska i obejmuje miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy i Orzechów Kolonia.

To nie było zatrucie

Wszystko zaczęło się od kilka dni temu. Na początku, w jednym z gospodarstw w Starym Uścimowie, padło 7 tysięcy indyków. Lekarze weterynarii podejrzewali zatrucie pokarmowe, ponieważ gwałtowne upadki zaczęły się po podaniu ptakom nowej partii paszy. W piątek zostały pobrane próby do badań. – We wtorek rano otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły, że jest to ptasia grypa. To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Niestety choroba rozprzestrzeniała się w bardzo szybkim tempie na kolejne znajdujące się w pobliżu indycze fermy. Kolejna badania potwierdziły obecność wirusa już w trzech gospodarstwach znajdujących się obok siebie. To pierwsze trzy ogniska tej choroby nie tylko w naszym wojewódzkie, ale też w kraju. – Do tej pory ten wirus nie występował nigdzie indziej – potwierdza Piotrowski. I dodaje: Chorują nie tylko indyki. Docierają do nas również sygnały o padłych łabędziach.

Gmina Uścimów to drobiarskie zagłębie. – Gospodarstw, w których są hodowane przede wszystkim indyki, ale i gęsi, jest bardzo dużo – zaznacza Piotrowski.

Służby cały czas działają. Wiadomo, że prewencyjnie zostanie wybitych kilka stad znajdujących się w pobliżu ognisk.

W rejonie Starego Uścimowa są ograniczenia w ruchu. Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają wjazdy do tej miejscowości.

– Patrole będą aż do odwołania. Zablokowany jest ok. kilometrowy odcinek drogi powiatowej, od skrzyżowania w Starym Uścimowie aż do miejscowości Maśluchy – podaje sierż. Jagoda Stanicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Funkcjonariusze wpuszczają tylko okolicznych mieszkańców.

Trzy powiaty zagrożone

We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W środę wojewoda lubelski wydał zaś rozporządzenie w sprawie zwalczania ptasiej grypy. Został wyznaczony nie tylko obszar zapowietrzony (w sąsiedztwie ogniska), ale też obszar zagrożony – na terenie trzech powiatów – lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. W obu tych obszarach obowiązuje szereg nakazów i zakazów, m.in. należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przez wjazdami i wejściami do gospodarstw utrzymujących drób, osoby wchodzące na teren gospodarstwa muszą też odkażać ręce i obuwie. Poza tym o każdej zwiększonej zachorowalności czy śmiertelności zwierząt należy informować służby weterynaryjne.

„Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom” – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

– Wirus ptasiej grypy może przenieść się na człowieka i przy innych mutacjach, m.in. H1N1, takie przypadki były – przyznaje Piotrowski. – W przypadku wirusa H5N8 nie mamy żadnego dowodu, że zagraża ludziom, niemniej jednak nie można tej sytuacji bagatelizować, ale powodów do paniki nie ma.

Na terenach tych miejscowości występuje zagrożenie ptasią grypą:

1) obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmujący w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów następujące miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia;

2) obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszar, o którym mowa w pkt 1, obejmujący:

a) w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka,

b) w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska,

c) w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie,

d) w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.

Jak zachowywać się w terenie zapowietrzonym? Przeczytaj rozporządzenie wojewody lubelskiego w sprawie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego:

Rozporządzenie wojewody lubelskiego w sprawie zwalczania ptasiej grypy

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?
AKTUALIZACJA

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru.

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium