Straty są olbrzymie. Tylko w Starym Uścimowie padło już kilkadziesiąt tysięcy indyków. Wirus ptasiej grypy, który zaatakował Lubelskie, jest bardzo niebezpieczny. – To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
Zakazy i nakazy obowiązującą nie tylko w powiecie lubartowskim, ale też w powiatach łęczyńskim i parczewskim. Wjazdów do Starego Uścimowa strzeże policja. – W związku z ujawnieniem ptasiej grypy we wtorek zaplombowano cztery kurniki, w których oszacowano liczbę padłych zwierząt na około 32 tysiące – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. W czwartek będzie prowadzona utylizacja padniętego drobiu.
– Współpracujemy z hodowcami, a także policją i strażą pożarną. W gotowości są też strażacy ochotnicy, ponieważ w czwartek rozpoczynamy wzmożone działania – zapowiada Eliza Smoleń, wójt gminy Uścimów. Pojawią się m.in. oznakowania zapowietrzonego terenu. Chodzi o obszar o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska i obejmuje miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy i Orzechów Kolonia.
To nie było zatrucie
Wszystko zaczęło się od kilka dni temu. Na początku, w jednym z gospodarstw w Starym Uścimowie, padło 7 tysięcy indyków. Lekarze weterynarii podejrzewali zatrucie pokarmowe, ponieważ gwałtowne upadki zaczęły się po podaniu ptakom nowej partii paszy. W piątek zostały pobrane próby do badań. – We wtorek rano otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły, że jest to ptasia grypa. To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
Niestety choroba rozprzestrzeniała się w bardzo szybkim tempie na kolejne znajdujące się w pobliżu indycze fermy. Kolejna badania potwierdziły obecność wirusa już w trzech gospodarstwach znajdujących się obok siebie. To pierwsze trzy ogniska tej choroby nie tylko w naszym wojewódzkie, ale też w kraju. – Do tej pory ten wirus nie występował nigdzie indziej – potwierdza Piotrowski. I dodaje: Chorują nie tylko indyki. Docierają do nas również sygnały o padłych łabędziach.
Gmina Uścimów to drobiarskie zagłębie. – Gospodarstw, w których są hodowane przede wszystkim indyki, ale i gęsi, jest bardzo dużo – zaznacza Piotrowski.
Służby cały czas działają. Wiadomo, że prewencyjnie zostanie wybitych kilka stad znajdujących się w pobliżu ognisk.
W rejonie Starego Uścimowa są ograniczenia w ruchu. Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają wjazdy do tej miejscowości.
– Patrole będą aż do odwołania. Zablokowany jest ok. kilometrowy odcinek drogi powiatowej, od skrzyżowania w Starym Uścimowie aż do miejscowości Maśluchy – podaje sierż. Jagoda Stanicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Funkcjonariusze wpuszczają tylko okolicznych mieszkańców.
Trzy powiaty zagrożone
We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W środę wojewoda lubelski wydał zaś rozporządzenie w sprawie zwalczania ptasiej grypy. Został wyznaczony nie tylko obszar zapowietrzony (w sąsiedztwie ogniska), ale też obszar zagrożony – na terenie trzech powiatów – lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. W obu tych obszarach obowiązuje szereg nakazów i zakazów, m.in. należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przez wjazdami i wejściami do gospodarstw utrzymujących drób, osoby wchodzące na teren gospodarstwa muszą też odkażać ręce i obuwie. Poza tym o każdej zwiększonej zachorowalności czy śmiertelności zwierząt należy informować służby weterynaryjne.
„Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom” – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Lubartowie.
– Wirus ptasiej grypy może przenieść się na człowieka i przy innych mutacjach, m.in. H1N1, takie przypadki były – przyznaje Piotrowski. – W przypadku wirusa H5N8 nie mamy żadnego dowodu, że zagraża ludziom, niemniej jednak nie można tej sytuacji bagatelizować, ale powodów do paniki nie ma.
Na terenach tych miejscowości występuje zagrożenie ptasią grypą:
1) obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmujący w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów następujące miejscowości: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia;
2) obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszar, o którym mowa w pkt 1, obejmujący:
a) w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka,
b) w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska,
c) w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie,
d) w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.
Jak zachowywać się w terenie zapowietrzonym? Przeczytaj rozporządzenie wojewody lubelskiego w sprawie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego: