Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

31 października 2018 r.
10:37

Chcą budować kopalnię obok Poleskiego Parku Narodowego. Bagna zostaną zniszczone?

Bagna regionu Polesia to wyjątkowo dobrze zachowane mokradła zasiedlone przez wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Obszar ten jest chroniony polskim prawem jako Poleski Park Narodowy, a międzynarodowy status ochronny nadają mu Rezerwat Biosfery UNESCO, Obszar Ramsar, Ważna Ostoja Ptaków i Różnorodności Biologicznej (IBBA) oraz kilkanaście ostoi Natura 2000
Bagna regionu Polesia to wyjątkowo dobrze zachowane mokradła zasiedlone przez wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Obszar ten jest chroniony polskim prawem jako Poleski Park Narodowy, a międzynarodowy status ochronny nadają mu Rezerwat Biosfery UNESCO, Obszar Ramsar, Ważna Ostoja Ptaków i Różnorodności Biologicznej (IBBA) oraz kilkanaście ostoi Natura 2000 (fot. Poleski Park Narodowy)

– Albo budowa kopalni albo dalsza ochrona środowiska w obrębie Poleskiego Parku Narodowego – nie mają wątpliwości władze parku. – Na ręce patrzą nam wybitni fachowcy i na pewno nie dopuszczą, aby nasza inwestycja pociągała za sobą nieodwracalne szkody – uspokajają przedstawiciele katowickiej spółki Balamara

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany spółki Balamara, która po sąsiedzku z Poleskim Parkiem Narodowym chce budować kopalnię Karolina, torpedują też specjaliści od bagien i torfowisk z Międzynarodowej Grupy Ochrony Torfowisk.

W przyjętej pod koniec sierpnia rezolucji członkowie organizacji z 23 krajów proszą rząd Polski „o ponownie rozważnie planów rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na obszarze Polesia”. I przypominają, że na Bagnie Bubnów żyją zagrożone wyginięciem ptaki wodniczki i 13 gatunków storczyków.

3,1 tysiąca podpisów

W obronie przyrody Poleskiego Parku Narodowego i jego otuliny staje też lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka

– Wystosowaliśmy nasz apel m.in. do kandydatów na radnych i wójtów sześciu gmin. A pod naszą petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 3,1 tys. osób – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes organizacji. – Podzielamy obawy, że plany budowy kopalni i pozyskiwanie węgla na terenie gminy Hańsk zagrażają najcenniejszym obszarom Poleskiego Parku Narodowego.

Gorczyca przewiduje, że jeśli Balamara będzie nadal parła do budowy kopalni, to skończy się to międzynarodową awanturą. – Obszar górniczy, który chce eksploatować Balamara, powinien być wygaszony – przekonuje. 

Podobnego zdania jest Ewa Piasecka, zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. – Zagrożenie dla naszego parku jest ogromne – nie ma wątpliwości Piasecka. – Niestety, ze strony tych, którzy forsują ten projekt, nie docierają do nas żadne konkretne informacje. Nie wiemy, jak ma się odbywać wydobycie i jak to wpłynie na poziom wód w naszym parku. Jeśli znacząco się obniży, to stracimy unikatowe w Europie obszary bagienne i torfowiskowe.

Inwestor uspokaja

– Trudno mi polemizować z przeciwnikami budowy kopalni, skoro do tej pory nie mamy jeszcze dokumentacji geologicznej – mówi Andrzej Zibrow, dyrektor wykonawczy w Balamarze. – Dlatego na obecnym etapie nie chcę wchodzić w debatę. Chcę natomiast wszystkim uświadomić, że nie działamy w próżni, ale w ścisłej współpracy z AGH, Politechniką Śląską i wieloma wyspecjalizowanymi w naszej branży instytutami badawczo-rozwojowymi. Na ręce patrzą nam wybitni fachowcy i na pewno nie dopuszczą, aby nasza inwestycja pociągała za sobą nieodwracalne szkody.

Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk, ma do górników zaufanie. – Jeśli nie będziemy mieli istotnego impulsu do rozwoju, to nasz obszar nie dość, że się wyludni, to stanie się marginalny dla osadnictwa – mówi wójt Kopieniak. – Obawiam się też, że władze rządowe i wojewódzkie też nas stracą z pola widzenia. Natknąłem się ostatnio na wyliczenia, że jeśli nic się tu nie zmieni to w 2030 r. aż 70 proc. mieszkańców powiatu włodawskiego będzie miało więcej niż 60 lat.

Torfowiska a globalne ocieplenie

– Nadal uważam, że nowa kopalnia jest potrzebna – przekonuje też Sławomir Sosnowski, marszałek województwa i członek PSL.

W styczniu lokalni działacze ugrupowania przedstawili program „Lubelskie napędzane węglem”, w którym kuszą mieszkańców Śląska do osiedlania się w Lubelskim Zagłębiu Węglowym działkami budowlanymi za 1 zł i darmowymi projektami domów. – Bogdanka i inne projektowane kopalnie też leżą w rejonie torfowisk, więc dlaczego ta miałaby nie powstać? – pyta Sosnowski.

Tymczasem zrzeszeni w IMCG naukowcy z całego świata przypominają, że „jeśli torfowiska zostają odwodnione, to węgiel zakumulowany w torfie przez tysiące lat uwolni się do atmosfery jako dwutlenek węgla, potęgując globalne ocieplenie”.

– Potępiamy zarówno narażanie na zniszczenie wielkich ekosystemów bagiennych, jak i eksploatację nowych złóż węgla w czasach narastających katastrof klimatycznych – piszą naukowcy.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium