Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

31 października 2018 r.
10:37

Chcą budować kopalnię obok Poleskiego Parku Narodowego. Bagna zostaną zniszczone?

Bagna regionu Polesia to wyjątkowo dobrze zachowane mokradła zasiedlone przez wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Obszar ten jest chroniony polskim prawem jako Poleski Park Narodowy, a międzynarodowy status ochronny nadają mu Rezerwat Biosfery UNESCO, Obszar Ramsar, Ważna Ostoja Ptaków i Różnorodności Biologicznej (IBBA) oraz kilkanaście ostoi Natura 2000
Bagna regionu Polesia to wyjątkowo dobrze zachowane mokradła zasiedlone przez wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Obszar ten jest chroniony polskim prawem jako Poleski Park Narodowy, a międzynarodowy status ochronny nadają mu Rezerwat Biosfery UNESCO, Obszar Ramsar, Ważna Ostoja Ptaków i Różnorodności Biologicznej (IBBA) oraz kilkanaście ostoi Natura 2000 (fot. Poleski Park Narodowy)

– Albo budowa kopalni albo dalsza ochrona środowiska w obrębie Poleskiego Parku Narodowego – nie mają wątpliwości władze parku. – Na ręce patrzą nam wybitni fachowcy i na pewno nie dopuszczą, aby nasza inwestycja pociągała za sobą nieodwracalne szkody – uspokajają przedstawiciele katowickiej spółki Balamara

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany spółki Balamara, która po sąsiedzku z Poleskim Parkiem Narodowym chce budować kopalnię Karolina, torpedują też specjaliści od bagien i torfowisk z Międzynarodowej Grupy Ochrony Torfowisk.

W przyjętej pod koniec sierpnia rezolucji członkowie organizacji z 23 krajów proszą rząd Polski „o ponownie rozważnie planów rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na obszarze Polesia”. I przypominają, że na Bagnie Bubnów żyją zagrożone wyginięciem ptaki wodniczki i 13 gatunków storczyków.

3,1 tysiąca podpisów

W obronie przyrody Poleskiego Parku Narodowego i jego otuliny staje też lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka

– Wystosowaliśmy nasz apel m.in. do kandydatów na radnych i wójtów sześciu gmin. A pod naszą petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 3,1 tys. osób – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes organizacji. – Podzielamy obawy, że plany budowy kopalni i pozyskiwanie węgla na terenie gminy Hańsk zagrażają najcenniejszym obszarom Poleskiego Parku Narodowego.

Gorczyca przewiduje, że jeśli Balamara będzie nadal parła do budowy kopalni, to skończy się to międzynarodową awanturą. – Obszar górniczy, który chce eksploatować Balamara, powinien być wygaszony – przekonuje. 

Podobnego zdania jest Ewa Piasecka, zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego. – Zagrożenie dla naszego parku jest ogromne – nie ma wątpliwości Piasecka. – Niestety, ze strony tych, którzy forsują ten projekt, nie docierają do nas żadne konkretne informacje. Nie wiemy, jak ma się odbywać wydobycie i jak to wpłynie na poziom wód w naszym parku. Jeśli znacząco się obniży, to stracimy unikatowe w Europie obszary bagienne i torfowiskowe.

Inwestor uspokaja

– Trudno mi polemizować z przeciwnikami budowy kopalni, skoro do tej pory nie mamy jeszcze dokumentacji geologicznej – mówi Andrzej Zibrow, dyrektor wykonawczy w Balamarze. – Dlatego na obecnym etapie nie chcę wchodzić w debatę. Chcę natomiast wszystkim uświadomić, że nie działamy w próżni, ale w ścisłej współpracy z AGH, Politechniką Śląską i wieloma wyspecjalizowanymi w naszej branży instytutami badawczo-rozwojowymi. Na ręce patrzą nam wybitni fachowcy i na pewno nie dopuszczą, aby nasza inwestycja pociągała za sobą nieodwracalne szkody.

Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk, ma do górników zaufanie. – Jeśli nie będziemy mieli istotnego impulsu do rozwoju, to nasz obszar nie dość, że się wyludni, to stanie się marginalny dla osadnictwa – mówi wójt Kopieniak. – Obawiam się też, że władze rządowe i wojewódzkie też nas stracą z pola widzenia. Natknąłem się ostatnio na wyliczenia, że jeśli nic się tu nie zmieni to w 2030 r. aż 70 proc. mieszkańców powiatu włodawskiego będzie miało więcej niż 60 lat.

Torfowiska a globalne ocieplenie

– Nadal uważam, że nowa kopalnia jest potrzebna – przekonuje też Sławomir Sosnowski, marszałek województwa i członek PSL.

W styczniu lokalni działacze ugrupowania przedstawili program „Lubelskie napędzane węglem”, w którym kuszą mieszkańców Śląska do osiedlania się w Lubelskim Zagłębiu Węglowym działkami budowlanymi za 1 zł i darmowymi projektami domów. – Bogdanka i inne projektowane kopalnie też leżą w rejonie torfowisk, więc dlaczego ta miałaby nie powstać? – pyta Sosnowski.

Tymczasem zrzeszeni w IMCG naukowcy z całego świata przypominają, że „jeśli torfowiska zostają odwodnione, to węgiel zakumulowany w torfie przez tysiące lat uwolni się do atmosfery jako dwutlenek węgla, potęgując globalne ocieplenie”.

– Potępiamy zarówno narażanie na zniszczenie wielkich ekosystemów bagiennych, jak i eksploatację nowych złóż węgla w czasach narastających katastrof klimatycznych – piszą naukowcy.

Pozostałe informacje

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium