Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

28 września 2020 r.
7:30

Po ofiarach zostały tylko artefakty. Bliski koniec prac w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze

0 0 A A
(fot. Państwowe Muzeum na Majdanku)

W nowym Muzeum Byłego Obozu Zagłady dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe. Jednocześnie zaangażowana firma urządza stałą wystawę. Zwiedzający będą mogli ją obejrzeć prawdopodobnie już w końcu października.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Z uwagi na pandemię nie przewidujemy uroczystego otwarcia nowego muzeum – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Będzie na to czas kiedy zostanie ukończona budowa symbolicznego muru stanowiącego część upamiętnienia ofiar sobiborskiego miejsca kaźni. Ten mur wyznaczy drogę, którą więźniowie pokonywali wprost do komór gazowych.

Również na przyszły rok zaplanowano odsłonięcie, zabezpieczenie i wyeksponowanie pozostałości tych komór. W ramach projektu upamiętnienia gotowa jest już polana mogił. Cały teren z prochami zamordowanych został przysypany dobranym białym żwirem. Uroczyste otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze przewidywane jest dopiero pod koniec przyszłego roku.             

Scenariusz stałej wystawy „SS-Sonderkommando Sobibor” przygotował zespół pracowników PMM, czyli dr Tomasz Kranz, dr hab. Dariusz Libionka i Krzysztof Banach. Ekspozycja ukazywać będzie dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar w szerokim kontekście działania aparatu eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i Europie. Z kolei autorem docelowego projektu jest warszawska spółka Kłaput Project.

Na wystawie eksponowanych będzie około 700 obiektów spośród ponad 11 tys. To efekt szeroko zakrojonych prac archeologicznych prowadzonych na terenie byłego obozu od 2001 r. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć zarówno przedmioty osobiste należące do ofiar, jak również artefakty związane z eksterminacją, elementy wyposażenia obozu oraz obozowej infrastruktury.

Centralną część stałej wystawy będzie stanowiła gablota, w środku której umieszczone zostaną wydobyte z ziemi muzealia. Przestrzeń ekspozycji zostanie podzielona na poszczególne działy tematyczne opisujące powstanie, funkcjonowanie i likwidację niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

Częścią nowego upamiętnienia po konsultacjach z zagranicznymi partnerami będą także znajdujące się już na terenie dawnego obozu kamienie przywołujące pamięć tych, którzy w nim zostali zamordowani.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kultura bez Granic w 2024 roku

Grało De Mono, a wcześniej Kayah. Centrum kultury bez pieniędzy na znany festiwal

Flagowa impreza gminy Terespol w tym roku może się nie odbyć. Klub radnych Mieszkańcy Mieszkańcom swoim wnioskiem znacznie uciął budżet Gminnego Centrum Kultury. Wójt pyta teraz w sondzie mieszkańców o zdanie na temat „Kultury bez granic”.

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w środę pierwszy mecz ćwierćfinału CEV Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin jedzie na mecz do Hiszpanii

W środę o godzinie 18.30 Bogdanka LUK Lublin rozegra pierwszy mecz ćwierćfinałowy CEV Challenge Cup. Wyjazdowym przeciwnikiem będzie CV Melilla z Hiszpanii. Mecz obejrzymy w Polsacie Sport 1

zdjęcie ilustracyjne

Nękali Indonezyjczyków. Nie pójdą za kratki

Młodzi mieszkańcy Miedzyrzeca Podlaskiego strzelali do Indonezyjczyków gumowymi kulkami i obrzucali ich mąką. Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli ugodę z obcokrajowcami.

Park Handlowy Tomasovia
galeria

Po zakupach na fitness. Nowoczesny klub Xtreme Fitness Gyms w Parku Handlowym Tomasovia

Już wiosną 2025 roku Tomaszów Lubelski zyska przestrzeń, która ma szansę stać się miejscem codziennych spotkań pasjonatów sportu i zdrowego stylu życia. W Parku Handlowym Tomasovia, jedynym takim w mieście otworzy się nowoczesny klub fitness Xtreme Fitness Gyms – koncept, który od lat zdobywa serca Polaków, oferując wyjątkowe podejście do aktywności fizycznej. Nowa siłownia będzie zajmowała aż 600 metrów kwadratowych, co czyni ją jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Oficjalne otwarcie planowane jest na przełom marca i kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy miasta mogą szykować się na aktywny start wiosny

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Niedźwiedzi Gród, jak nazywany jest Chełm, po raz pierwszy stanie się miejscem rozmów samorządowców z całego kraju na temat rozwoju mniejszych miast. Wszystko to w ramach Forum Ośrodków Subregionalnych, połączone z posiedzeniem Zarządu Związku Miast Polskich.

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy
WTOREK NA DZIELNI
film

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy

W dzisiejszym programie „Wtorek na dzielni” jesteśmy w Głusku. Niewielka, peryferyjna dzielnica Lublina jest miejską sypialnią. Główną inwestycją w tej dzielnicy jest remont ulicy Zorza.

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Udany start w Australian Open Huberta Hurkacza. Polak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego pokonał pewnie Tallona Griekspoora i awansował do dalszej fazy

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Wybór odpowiedniego systemu CRM (Customer Relationship Management) jest kluczowym krokiem dla małych firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami, usprawniać procesy sprzedażowe oraz budować trwałe relacje biznesowe. Jednak na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań CRM, różniących się funkcjonalnościami, cenami i podejściem do obsługi klienta. Właśnie dlatego rankingi systemów CRM stają się cennym narzędziem, pomagającym wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej firmy.

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Zima to czas, który dla wielu psów może być trudnym okresem. Niskie temperatury, śnieg i chłodny wiatr sprawiają, że niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort podczas spacerów. Zwłaszcza psy o krótkiej sierści, niskim poziomie tkanki tłuszczowej czy starsze mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem.

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę
OSTRZEŻENIE

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę

Cała mapa naszego województwa zaznaczona jest na pomarańczowo. Z godziny na godzinę warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Włodzimierz Czarzasty
17 stycznia 2025, 16:00

Czarzasty w Zamościu. Każdy może przyjść na spotkanie

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy odwiedzi za kilka dni Zamość i spotka się mieszkańcami miasta.

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Spore kłopoty ma 48-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Najpierw zabrał bez wiedzy właściciela samochód, a potem kierował nim będąc pod wpływem alkoholu i posiadając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium