Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 listopada 2023 r.
7:35

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnim roku

Autor: Zdjęcie autora red.
0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

Jak zawsze z okazji Wszystkich Świętych wspominamy te ważne postaci z życia politycznego, społecznego, świata sportu, muzyki, nauki, które zmarły w ciągu ostatniego roku. To część pierwsza naszego przeglądu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Julian Adamczewski

Wieloletni i jeden z najbardziej zasłużonych działaczy Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie. Z PTTK związany był od 1962, kiedy jako uczeń uczestniczył w III Rajdzie po Ziemi Chełmskiej. Był jednym z pierwszych przewodników turystyki pieszej w Chełmie. Był jednym z organizatorów trasy turystycznej w Chełmskich Podziemiach Kredowych, przez wiele lat obsługiwanych przez przewodników PTTK. Ks.

  • Stanisław Dziwulski

Wieloletni proboszcz parafii pw. św. Józefa w Lublinie. Urodził się w 1948 r. w Kolonii Załucze (diecezja lubelska). Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Był magistrem teologii, wieloletnim proboszczem i budowniczym kościoła parafii św. Józefa. Kapelan Jego Świętobliwości Papieża Benedykta XVI i kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. W 2014 r. przeszedł na emeryturę. Był rezydentem parafii przy ul. Filaretów.

  • Christine McVie

Angielska piosenkarka, klawiszowiec, kompozytorka oraz autorka tekstów. Najbardziej znana z brytyjsko- -amerykańskiego zespołu Fleetwood Mac. W czasie studiów na uniwersytecie w Birmingham McVie dołączyła do bluesowego zespołu Sounds of Blue. Potem grała Chicken Shack. W 1969 roku Christine opuściła zespół i poznała basistę Fleetwood Mac, Johna McVie. John i Christine wzięli ślub w 1970 roku, tuż po wydaniu pierwszej solowej płyty artystki, Christine Perfect.

Julian Adamczewski. Wieloletni i jeden z najbardziej zasłużonych działaczy Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie
  • Jerzy Połomski

Jeden z najpopularniejszych polskich artystów estrady. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Radomiu. Po maturze wyjechał na studia do Warszawy. Zdał egzamin wstępny na architekturę, jednak nie został przyjęty. Później zdał egzaminy i został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydział Estradowy. Jako aktor zadebiutował w 1957 roku w warszawskim Teatrze Buffo, potem występował w stołecznym Teatrze Syrena. Już w 1958 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. W 1961 roku zdobył drugą nagrodę na 1. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za utwór „Woziwoda”. Teksty piosenek pisali dla niego Wojciech Młynarski, Ireneusz Iredyński, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka, Jacek Korczakowski, Zbigniew Stawecki. W 2019 roku zakończył karierę artystyczną.

  • Andrzej Rozhin

Aktor i reżyser teatralny, były dyrektor Teatru Osterwy w Lublinie. Andrzej Rozhin urodził się we Lwowie. Był reżyserem, aktorem, dyrektoren teatrów. Studiował w PWST w Krakowie. Absolwent filologii polskiej UMCS w Lublinie. Twórca i założyciel w 1961 roku Akademickiego Teatru UMCS GONG 2, którego był dyrektorem w latach 1965-74. Zrealizował w tym teatrze 30 premier, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. W latach 1961-1974 był aktorem w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie oraz występował w Kabarecie „Czart”. Był inicjatorem i dyrektorem dziewięciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna. Przez 20 lat był dyrektorem i kierownikiem artystycznym kilku polskich teatrów, w tym Teatru im. J. Osterwy w Lublinie (1985-93). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Andrzej Rozhin. Aktor i reżyser teatralny, były dyrektor Teatru Osterwy w Lublinie
  • Kirstie Louise Alley

Amerykańska aktorka, scenarzystka i producentka filmowa i telewizyjna. Debiutowała na dużym ekranie rolą porucznik Saavik w filmie „Star Trek II: Gniew Khana” w 1982 roku, za którą była nominowana do nagrody Saturna dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Popularność przyniósł jej sitcom „Zdrówko” (Cheers). Za tę rolę otrzymała pięć nominacji, w tym jedną statuetkę Emmy oraz cztery nominacje i w tym jedną nagrodę Złotego Globu dla najlepszej aktorki komediowej. Zagrała w trzech częściach komedii „I kto to mówi”, a za rolę w filmie „Mój syn moje życie. Matka Dawida” zdobyła kolejną statuetkę Emmy. W 1995 otrzymała własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

  • Benedykt XVI

Niemiecki duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, arcybiskup metropolita Monachium i Freising, kardynał, papież. Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku. W 1939 wstąpił do niższego seminarium w Traunstein. 29 czerwca 1951 on i jego brat zostali wyświęceni na kapłanów. Przez następne lata posługiwał jako pomocnik biskupa Fryzyngi i został profesorem na Uniwersytecie w Bonn. 25 marca 1977 Joseph Ratzinger został ustanowiony przez Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W czerwcu tego roku został kardynałem. 25 listopada 1981 otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na tym stanowisku bronił doktryny i nauczania Kościoła. 19 kwietnia 2005 w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, został wybrany następcą Jana Pawła II, którego 6 lat później osobiście beatyfikował. Benedykt XVI stał się 265. papieżem 28 lutego 2013 roku zgodnie ze swoją decyzją zakończył swój pontyfikat, zostając emerytowanym papieżem. Benedykt XVI ustąpił z urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII w 1415 roku.

  • Mirosław Hermaszewski

Lotnik i kosmonauta. Pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos. Od 1960 roku działał w Aeroklubie Wrocławskim. W listopadzie 1961 wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Szkołę ukończył w marcu 1964 w stopniu podporucznika, uzyskując przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Poznaniu, gdzie po dwóch latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21. Za osiągnięcia w służbie został wyróżniony skierowaniem na studia stacjonarne do Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1971. W ramach Programu Interkosmos został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów, wraz z płk. Zenonem Jankowskim, jako kandydat do lotu kosmicznego. Od 27 czerwca do 5 lipca 1978 wraz z radzieckim komsonautą Piotrem Klimukiem odbył lot na statku kosmicznym Sojuz 30.

Mirosław Hermaszewski
  • Zdzisław Małysz

Założyciel i komendant Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt. W rozmowie z Dziennikiem opowiadał nam, jak w prowadzonym przez niego Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt pod Nałęczowem leczone są rysie, sarny, jelenie, bociany, jastrzębie i wilki. Od dłuższego czasu chorował. W 2019 roku miał wypadek w Belgii, gdzie wówczas pracował. Nie był w stanie samodzielnie oddychać. Miał paraliż czterokończynowy. Przetransportowany do Polski, był operowany w Lublinie. Potem konieczna była długotrwała rehabilitacja.

Zdzisław Małysz. Założyciel i komendant Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt
  • Jan Nowicki

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, pedagog, pisarz i poeta. Zagrał niemal 200 ról w teatrze telewizji i filmowych, m.in. w „Wielkim Szu”, „Magnacie”, „Spirali” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątki ról, a jego kreacje Stawrogina w „Biesach”, Rogożyna w „Nastazji Filipownej”, Artura w „Tangu” czy księcia Konstantego w „Nocy listopadowej” przeszły do historii polskiego teatru. W latach 1958-60 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1964 zadebiutował w „Wariatce z Chaillot” J Giradoux w reżyserii Zygmunta Hubnera w roli Piotra na deskach Starego Teatru w Krakowie. Był także autorem kilku książek, tekstów piosenek i kolęd. 

  • Pelé

Edson Arantes do Nascimento, brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Trzykrotny mistrz świata. Działacz sportowy, polityk, w latach 1995–1998 minister sportu Brazylii. W 2000 roku wraz z Diego Maradoną został wybrany najlepszym piłkarzem XX wieku. W klubie Santos FC zadebiutował w wieku 15 lat (7 września 1956) w meczu przeciwko Corinthians Santo André strzelając jedną z bramek. W tym klubie Pelé występował 18 lat. W reprezentacji zadebiutował w wieku 17 lat w meczu przeciwko Argentynie. Zdobył w tym meczu gola, ale Brazylia przegrała 1:2. Był to zarazem jedyny występ w barwach „canarinhos”, w którym strzelił bramkę i zszedł z boiska pokonany. Wystąpił w 91 oficjalnych meczach reprezentacji narodowej i strzelił w nich 77 bramek. Gole strzelał w 51 meczach, siedmiokrotnie popisując się hat trickiem. W 1999 Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił go najlepszym sportowcem XX wieku. Pelé był także ambasadorem dobrej woli UNESCO. Został odznaczony przez królową Elżbietę II honorową komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego.

  • Mariusz Antoni Walter

Reportażysta, reżyser filmów dokumentalnych, pracownik naukowy, menedżer, producent, współwłaściciel Grupy ITI, założyciel telewizji TVN. Maturę zdał w Technikum Sanitarnym w Krakowie. Ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Pracę w mediach zaczynał w studenckim radiowęźle w Gliwicach. W latach 70. stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i producentów telewizyjnych. Był dziennikarzem TVP w latach 1963- 82.Współtworzył program telewizyjny „Turniej Miast”. Był pomysłodawcą i twórcą pierwszego wielogodzinnego bloku programowego w historii polskiej telewizji „Studio 2”. Twórca nagradzanych za granicą filmów dokumentalnych (m.in. Autobus z napisem „Koniec”). W stanie wojennym zakończył współpracę z TVP. W 1984 wraz z J. Wejchertem założył holding ITI. Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo. W 1997 stanął na czele telewizji TVN, której kierownictwo w 2001 przekazał synowi Piotrowi. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • Barbara Jill Walters

Amerykańska dziennikarka telewizyjna. Pierwsza kobieta-anchor w telewizji USA. Była 11-krotnie nominowana do Nagrody Emmy. W 1990 została wybrana do Hall of Fame Academy of Television Arts & Sciences. Urodziła się w rodzinie pochodzenia żydowskiego, która wyemigrowała ze wschodniej Europy (dziadek Walters, Isaac Abrahams, urodził się w Łodzi). Po ukończeniu college’u w 1951 pracowała w agencji reklamowej, po czym została asystentką dyrektora ds. reklamy w nowojorskiej stacji telewizyjnej NBC. Wkrótce została zatrudniona jako producentka wiadomości i publicystyki w sieci CBS. Od 1961 pisała scenariusze do porannego programu NBC Today, a także tworzyła reportaże. Od 1997 prowadziła w ABC program The View. Przeprowadziła wywiady z wieloma światowymi przywódcami i gwiazdami rozrywki. W 1996 Barbara Walters została sklasyfikowana na 34. miejscu listy „50 największych gwiazd telewizyjnych wszech czasów”.

  • Shirley Watts

Żona perkusisty The Rolling Stones zmarła w wieku 82 lat, półtora roku po śmierci swojego męża Charliego Wattsa. To para bardzo dobrze znana na południowym Podlasiu, a zwłaszcza w Janowie Podlaskim, gdzie mieści się najstarsza państwowa stadnina koni arabskich. Wattsowie sami byli właścicielami stajni Halsdon Arabians w Anglii. Shirley Watts była stałą bywalczynią aukcji Pride of Poland. W sumie z Janowa Podlaskiego do angielskiej posiadłości Wattsów pojechały aż 24 konie.

Shirley Watts
  • Aleksander Włodzimierz Krawczuk

Historyk starożytności, eseista i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, minister kultury i sztuki, poseł na Sejm. W 1949 ukończył studia w zakresie historii i filologii klasycznej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podjął pracę naukową w Katedrze Historii Starożytnej UJ. W 1960 uzyskał stopień doktora. W latach 1980-86 kierował Zakładem Historii Starożytnej UJ. W 1985 otrzymał tytuł profesorski w zakresie nauk humanistycznych. Zajmował się historią starożytną, popularyzował zagadnienia związane z antykiem. Współprowadził telewizyjny cykl dokumentalny „Antyczny świat profesora Krawczuka”. Opublikował liczne, tłumaczone na szereg języków, prace naukowe i książki popularnonaukowe. W latach 1986-89 pełnił funkcję ministra kultury i sztuki. Od 1991 do 1997 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji z ramienia SLD. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  • Marek Plura

Polityk, psychoterapeuta i działacz społeczny, poseł na Sejm VI i VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senator X kadencji. Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog. Był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”. W Sejmie był członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przewodniczył Podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych, Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Niepełnosprawnych.

  • Vivienne Westwood

Brytyjska projektantka mody i biznesmenka. W 2006 roku królowa brytyjska Elżbieta II „za zasługi dla mody” przyznała jej tytuł szlachecki i podczas oficjalnej ceremonii w pałacu Buckingham uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego. W 1971 roku w Londynie Westwood i Malcolm McLaren otworzyli sklep „Let It Rock” i zrewolucjonizowali ówczesną modę. Westwood była m.in. autorką projektu kostiumu Madonny w teledysku „Rain”, a także Elisabeth Shue w dramacie „Zostawić Las Vegas”.

Vivienne Westwood
  • Emilian Kazimierz Kamiński

Aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy i wokalista. Założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica. Był absolwentem Technikum Ekonomicznego nr 8 w Warszawie. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1975 zadebiutował w spektaklu Teatru na Woli. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem”. W latach 1983-2000 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował jako reżyser przedstawieniem „Słodkie Miasto”. W kwietniu 2009, po wielu latach przygotowań, uruchomił prywatną scenę Teatr Kamienica. 26 grudnia 2022 zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w otoczeniu rodziny[14]. Odznaczony m.im. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Emilian Kamiński
  • Sławomir Grzegorz Kozłowski

Ekonomista, prof. dr hab., dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS. Był absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, oraz Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie. Był profesorem zwyczajnym w Instytucie Ekonomii i Finansów na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor ponad stu publikacji, w tym kilkudziesięciu artykułów i kilku książek z zakresu ekonomii porównawczej. Wielokrotnie nagrodzony, m.in. nagrodami Ministra Szkolnictwa Wyższego, Złotym Krzyżem Zasługi i medalem za pomoc więźniom politycznym NSZZ Solidarność.

Sławomir Grzegorz Kozłowski
  • Jeff Beck

Brytyjski muzyk, gitarzysta. Sześciokrotny laureat nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. Swoją karierę rozpoczął w w 1964 w grupie The Tridents. W marcu 1965 zastąpił Erica Claptona w znanej grupie The Yardbirds. Zespół ten opuścił jesienią 1966, zastąpiony z kolei przez Jimmy- ’ego Page’a. W 1968 założył swój własny zespół The Jeff Beck Group. Obok kariery solowej Jeff Beck często uczestniczył w nagraniach innych muzyków, będąc cenionym instrumentalistą sesyjnym. Współpracował z takimi artystami jak Eric Clapton, Brian May, Rod Stewart, Tina Turner, Steve Winwood, Mick Jagger czy Stevie Wonder W 2003 został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, zaś w 2011: na 5. W 2009 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  • Ken Block

Amerykański kierowca rajdowy i rallycrossowy. Zadebiutował w Rally America w 2005 roku. Rok później wraz a Travisem Pastraną podpisali umowę z koncernem Subaru. Na jej mocy utworzony został „Subaru Rally Team USA”. Podczas rajdu Rally in the 100 Acre Wood Block zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w Rally America. W sezonie 2007 Block zadebiutował w WRC. W 2006 dla programu Discovery Channel za kierownicą Subaru WRX STi przeleciał 52 metry. Amerykanin opublikował serię filmików Gymkhana na YouTube, które dały mu rozpoznawalność na całym świecie.

  • Zbigniew Kmicic

Inżynier, budowniczy Czechowa i Czubów. Zbigniew Kmicic zaczynał pracę jako inżynier w Lubelskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego. Budował m.in. miasteczko akademickie i kierował budową Racławickiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz osiedla Lemszczyzna. Potem przeniósł się do Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Budowlanego budując m.in. placówki oświatowe w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. W 1970 r. został głównym architektem województwa lubelskiego. W ramach swoich obowiązków zajmował się organizowaniem budownictwa mieszkaniowego w Lublinie, m.in. osiedli Czechów, Czuby i Nałkowskich. Był założycielem organizacji Pracodawcy Ziemi Lubelskiej

Zbigniew Kmicic. Inżynier, budowniczy Czechowa i Czubów.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium